[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťania v Nigérii neumierajú v boji o pastviny - ide o postupnú islamizáciu
P:3, 12. 10. 2021 09:30, ZAH

Nigéria 11. októbra (TK KBS) Nigéria je najľudnatejšou krajinou Afriky. Podľa odhadov sú v nej rovnomerne zastúpení moslimovia (prevládajú na severe) a kresťania (prevládajú na juhu). Podľa predstaviteľov katolíckej cirkvi v krajine sa tam však kresťania stávajú obeťami etnických čistiek, a to zo strany moslimov z kmeňa Fulbov. Nemalý podiel na situácii má aj štát.

Kresťania neumierajú v boji o pastviny - ide o postupnú islamizáciu

Na webinári organizovaného pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi biskup Wilfred aj nigérijskí kňazi potvrdili, že zdrojom násilia, ktorým krajina už niekoľko rokov trpí, nie sú len strety medzi moslimskými pastiermi a kresťanskými roľníkmi. Kňaz Joseph Fidelis z diecézy Maiduguri tiež vysvetľuje, že ich hnevá, keď sa hovorí o „stretoch“ či „konfliktoch“ medzi znepriatelenými skupinami: „Nie sú to strety, ale pomalá genocída. Vyháňať ľudí z domovov, v ktorých žili celé generácie, brať im obživu a vraždiť ich, to je predsa forma genocídy.“
Johan Viljoen, riaditeľ Mierového inštitútu Denisa Hurleyho v Južnej Afrike, zasadzujúceho sa za mier, demokraciu a spravodlivosť hovorí o „zosúladenom, dobre plánovanom obsadzovaní územia“. „To všetko sa deje pod rúškom asociácie Miyetti Allah (nigérijská asociácia chovateľov dobytka, známa tiež ako MACBAN – pozn. red.), ktorej ochrancom je prezident Buhari,“ vysvetľuje. Podiel vlády na násilí je zrejme dôvodom, prečo ozbrojené sily nie sú ochotné zasiahnuť a potlačiť ho.

Násilie ostáva nepotrestané a svet o ňom nevie

Ani po rokoch násilia podľa Vilijoena „nebol žiadny príslušník kmeňa Fulbov obvinený z násilia“. Oficiálne štatistiky hovoria o 3 000 mŕtvych vo vlne násilia z posledných rokov, no podľa miestnych by mohlo ísť až o 36 000 mŕtvych. Kňaz Remigius Ihyula z diecézy Makurdi hovorí: „Umiestnili svojich verných na veľvyslanectvách všade vo svete, aby šírili mýtus, že v Nigérii sa vlastne nič nedeje." Biskup Wilfred zdôrazňuje, že ozbrojené sily podliehajú priamej kontrole prezidenta a „všetci velitelia námorníctva, armády, letectva i polície sú moslimovia“.
Keďže viaceré mimovládne organizácie opustili nebezpečné zóny, Katolícka cirkev so svojimi zariadeniami – centrála ACN s nimi úzko spolupracuje – ostala jediným spoľahlivým kontaktným partnerom, ktorý pomáha miestnym.



( TK KBS, ACN; rp ) 20211012018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]