[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežský ústav v Ríme oslávil 40. výročie svojho najväčšieho dňa
P:3, 08. 11. 2021 10:29, ZAH

Rím 8. novembra (RV) V Ríme si v nedeľu 7. novembra pripomenuli 40. výročie prvej návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. na slovenskej pôde v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda. V predvečer výročia udalosti z 8. novembra 1981 sa v Pápežskom slovenskom ústave konala slávnosť za účasti kardinála Jozefa Tomka, priameho účastníka historickej udalosti.

Program sa začal liturgickým slávením. Svätej omši v kaplnke zasvätenej Apoštolom Slovanov predsedal arcibiskup Piero Marini, niekdajší hlavný pápežský ceremoniár, ktorý Jána Pavla II. sprevádzal aj pri troch návštevách Slovenska. Spomienková udalosť spojená so slávnostnou recepciou sa uskutočnila v spolupráci s Veľvyslanectvom SR pri Svätej stolici.

Rektor ústavu Pavol Zvara medzi prítomnými osobitne privítal veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho, veľvyslankyňu SR v Taliansku Karlu Wursterovú, ako aj ďalších diplomatov, rektorov pápežských kolégií, pracovníkov vatikánskych úradov a členov slovenskej komunity vo Večnom meste.

Medzi hosťami z iných krajín boli štyria veľvyslanci pri Svätej stolici: poľský veľvyslanec Janusz Kotański, maďarský veľvyslanec Eduard Habsburg-Lothringen, veľvyslanec Bulharska Bogdan Patašev a slovinský veľvyslanec Jakob Stunf. Prítomní boli aj zástupcovia veľvyslanectiev Českej republiky, Talianska a Kanady.

Pri eucharistickom slávení v zlatej liturgickej farbe a s textami 32. cezročnej nedele koncelebrovalo v talianskom jazyku vyše 30 kňazov. Hlavný celebrant Mons. Piero Marini sa v homílii inšpiroval evanjeliovou postavou chudobnej vdovy, v ktorej môžeme podľa jeho slov symbolicky vnímať prítomnosť samotného Boha vo svojom ľude. Kazateľ v tejto súvislosti poukázal na spätosť sv. Jána Pavla II. s Božím ľudom a jeho neúnavné úsilie navštevovať miestne cirkvi po celom svete, aby nik nezostal bokom.

Arcibiskup Marini ďalej súhrnne pripomenul najvýznamnejšie momenty pontifikátu sv. Jána Pavla II. vo vzťahu k Slovensku a napokon sa osobitne zameral na tri aspekty jeho pastierskej služby, ktoré zostávajú trvalým duchovným a pastoračným odkazom jeho pontifikátu. Na prvom mieste pripomenul evanjelizačný zápal sv. Jána Pavla II. spojený s úsilím o inkulturáciu a ekumenizmus. Na druhom mieste vyzdvihol jeho dôraz na liturgické slávenie a jeho osobný príklad „ars celebrandi“. Do tretice poukázal na jeho zanietenosť pre II. vatikánsky koncil a presvedčenie o potrebe dlhodobej práce na jeho uvedení do života Cirkvi.

Fotogaléria FB( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211108018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]