Bratislava 9. novembra (TK KBS) Súčasťou slávenia tohtoročného Svätomartinského trojdnia bude požehnanie novej sochy sv. Martina - patróna Bratislavskej arcidiecézy
Pri príležitosti slávenia tohtoročného Svätomartinského trídua, ktoré sa koná v dňoch 9. – 11. novembra 2021, bude dnes počas svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave požehnaná socha svätého biskupa Martina z Tours, patróna katedrály a Bratislavskej arcidiecézy. Nová socha sv. Martina s miniatúrou katedrály bola vytvorená v súlade s historizujúcim neogotickým štýlom Katedrály sv. Martina v Bratislave a spĺňa parametre sakrálneho umenia, ktoré pozdvihuje dušu k modlitbe a buduje vzťah veriacich k sv. Martinovi a jeho čnostiam.
Bratislavská arcidiecéza vznikla v roku 2008 na základe dekrétu pápeža Benedikta XVI. o reorganizácií diecéz na území Slovenska. A práve vznik samostatnej Bratislavskej arcidiecézy zmenil význam dovtedajšieho Dómu sv. Martina, z ktorého sa tak stala metropolitná katedrála - Katedrála sv. Martina. Zmena štatútu z dómu na katedrálu spustila proces vytvorenia sakrálnej sochy patróna hlavného chrámu Bratislavy.
„Túžba stvárniť biskupa sv. Martina, patróna chrámu, existuje už veľa rokov, čoho dôkazom sú aj vitráže pochádzajúce z obdobia regotizácie chrámu v sedemdesiatych rokoch 19. storočia. Jedna z nich zobrazuje aj svätého biskupa Martina z Tours. Rovnako, katedrálu zdobí aj monumentálne umelecké dielo Georga Raphaela Donnera z roku 1735. Toto výnimočné súsošie zachytáva najznámejší príbeh Martina, vojaka deliaceho sa o svoj plášť so žobrákom. Avšak sakrálne zobrazenie biskupa sv. Martina, patróna katedrály a novovzniknutej Bratislavskej arcidiecézy, nám doteraz chýbalo,“ uviedol Peter Slepčan, farár Farnosti sv. Martina v Bratislave.
Sakrálnu sochu sv. Martina, ktorej vzhľad je inšpirovaný spomínaným zobrazením sv. biskupa Martina z Tours na vitráži katedrály, vyrobila stolárska dielňa Ferdinand Stuflesser 1875 z talianskeho mestečka Ortisei v Južnom Tirolsku. V dielni, ktorá má viac ako 145 ročnú tradíciu v tvorbe sakrálneho umenia, vytvorili na prelome 19. a 20. storočia aj ostatné neogotické oltáre, ktoré sa nachádzajú v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Realistická socha sv. Martina je vyrobená z lipového dreva najvyššej kvality. Na jej niekoľkomesačnej tradičnej ručnej výrobe sa spoločne podieľalo šesť remeselníkov.
Svätý Martin, patrón Bratislavskej arcidiecézy a katedrály, ktorý v 4. storočí zohral významnú úlohu vo vývoji kresťanstva v Európe, prešiel dlhú cestu, až si ho samotný ľud v roku 371 zvolil za svojho biskupa. A hoci bol biskupom a váženým človekom, netúžil po sláve a obdive, neustále sa venoval dobročinnosti, starostlivosti o chorých a ľudí v núdzi.
Založil viac ako 3 500 nových farností a niekoľko kláštorných spoločenstiev. Svoj život dožil 8. novembra 397 v kláštore. Pochovali ho 11. novembra neďaleko francúzskeho mesta Tours, kde dnes stojí Bazilika sv. Martina. A práve „Viera ako cesta“ je témou dnešnej večernej svätej omše, prvého dňa slávenia Svätomartinského trojdnia v Katedrále sv. Martina v Bratislave.
Príbeh svätého Martina je inšpirujúci a stále aktuálny aj v dnešnej dobe. Je v plnom súlade s posolstvom Evanjelia, v ktorom Ježiš Kristus cíti s každým trpiacim a chudobným. Toto posolstvo zdôrazňuje aj Svätý Otec František, keď hovorí, aby sme nekonali dobré skutky preto, aby ľudia chválili a obdivovali našu štedrosť, ale aby sme boli schopní zastaviť sa a pozreli sa do tváre osoby, ktorá žiada o pomoc.
Dobročinnosť sv. Martina je vzorom aj pre každoročne organizovanú Svätomartinskú dobročinnú zbierku Bratislavskej arcidiecézy, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom v núdzi a podporiť projekty aj mimo územia arcidiecézy. Tento rok bude finančný výťažok zbierky venovaný na výstavbu domu pre seniorov z Moravy, ktorí nemajú prostriedky na obnovu svojich domov zničených tornádom koncom júna tohto roka.
TK KBS informovala Bratislavská arcidiecéza