[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 30. 10. 2024   Meniny má Šimon, Šimona      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Hanna: Iračania sa nechcú vrátiť do svojej krajiny
P:3, 09. 11. 2021 10:15, ZAH

Irak 9. novembra (TK KBS) V rozhovore pre Catholic News Service biskup Saad Sirop Hanna, apoštolský vizitátor Chaldejcov v Európe, uviedol, že chaldejskí katolíci, ktorí prežili vojnu v Iraku, sa nechcú vrátiť do svojej vlasti, ale sústredia sa na budúcnosť v krajinách, kam prišli.

Biskup Hanna, vymenovaný v roku 2016 za vizitátora chaldejskej komunity v Európe, z prvej ruky pozná utrpenie vojny, násilia a prenasledovania, ktorým irackí kresťania čelia už niekoľko desaťročí. V roku 2006 ho uniesli extrémisti. Jeho únos vyvolal výzvy mnohých ľudí z celého sveta, vrátane pápeža Benedikta XVI. Prepustili ho po 27 dňoch vyhrážok a mučenia. „Tento únos mi dal príležitosť pochopiť, že život je krátky; musíme žiť naplno, venovať sa dobru, ktoré máme v sebe a v druhých, a nedopustiť, aby nám zlo bránilo žiť s ostatnými v pokoji, láske a nádeji,“ povedal.

„Realita je taká, že mnohí irackí kresťania, ktorí utiekli zo svojich domovov, zapustili korene v Európe. Z mojej osobnej pastoračnej skúsenosti vo Švédsku, kde pôsobím, a v iných krajinách môžem povedať, že som nestretol žiadnych Chaldejcov, ktorí by sa chceli vrátiť do Iraku. Musíme túto skutočnosť prijať a pokúsiť sa s ňou správne vyrovnať, pokúsiť sa na nej stavať,“ povedal.

Jednou z mnohých výziev, ktorým irackí kresťania v Európe čelia, je podľa neho nájsť spoločnú reč so sekularizovanejšou západnou kultúrou. „Obzvlášť ťažký je dialóg medzi staršou a novou generáciou, ktorá sa cíti iná ako ich rodičia a starí rodičia. Toto je jedna z najväčších výziev, ktorým čelia iracké rodiny na Západe,“ povedal.

Verí, hoci je dôležité, aby Katolícka cirkev sústredila svoje úsilie na umožnenie života zostávajúcim chaldejským katolíkom v Iraku, Cirkev by mala venovať značnú pozornosť irackým katolíkom v zahraničí, najmä poskytovaním kňazov, ktorí môžu slúžiť tejto rastúcej komunite. Ako zdôraznil, na irackých kresťanov v diaspore sa často zabúda. „Musíme venovať väčšiu pozornosť Chaldejcom, ktorí žijú mimo Iraku. Mnohí z nich sú veľmi šťastní, že sú v týchto krajinách. Sú rešpektovaní, je o nich dobre postarané a majú pred sebou otvorenú budúcnosť. Do Iraku sa už nevrátia, tým som si istý,“ uzavrel hierarcha.

Dnes sa nachádza 70 percent chaldejskej komunity mimo Iraku. V Európe je ich asi 100 000, z ktorých asi 30 000 žije vo Švédsku, čo z neho robí najväčšiu chaldejskú komunitu na kontinente.



( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20211109016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]