[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa stretol s biskupmi Českej republiky na návšteve Ad limina
P:3, 11. 11. 2021 17:35, ZAH

Vatikán 11. novembra (RV) Vo štvrtok 11. novembra prijal pápež František na audiencii biskupský zbor Českej republiky. Ako uviedol po skončení stretnutia predseda Českej biskupské konferencie, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, vyše dvojhodinové stretnutie sa odohrávalo formou veľmi neoficiálneho a otvoreného dialógu. Hovorilo sa aj o očakávaných menovaniach na niektoré české a moravské biskupské stolce.

Arcibiskup Graubner o stretnutí s pápežom: Pastier, ktorému záleží na každom človeku

Návšteva českých a moravských biskupov ad Limina Apostolorum dnes vyvrcholila stretnutím so Svätým Otcom. Uskutočnil sa formou veľmi neformálneho a otvoreného dialógu, ktorý trval viac ako dve hodiny, potvrdil predseda Českej biskupskej konferencie arcibiskup Jan Graubner počas stretnutia s novinármi v českom centre Velehrad neďaleko Vatikánu.

O stretnutí, ktoré trvalo viac ako dve hodiny, je ťažké hovoriť stručne, povedal arcibiskup Graubner na brífingu bezprostredne po návrate z Apoštolského paláca.

„Tém bolo viacero a stretnutie bolo naozaj veľmi neformálne. Na začiatku bolo povedané, že odložíme všetky prejavy a budeme spolu hovoriť. To najsilnejšie, čo si z neho odnášam, je skutočný dialóg, skutočné bratské stretnutie vo vzájomnom počúvaní, rešpekte a otvorenosti. Bolo to veľmi povzbudivé stretnutie. Musím povedať, že pápež sa v tomto momente, ktorý bol z jeho strany - povedal by som - dosť uvoľnený, prejavil ako skutočný pastier, ktorému záleží na každom človeku. Vidíte, že to nielen hovorí v oficiálnych prejavoch alebo dokumentoch, ale že to aj skutočne žije: byť blízko ľuďom. A to je v podstate to, o čom sme hovorili z rôznych hľadísk.“

Pápež František začal stretnutie s českými a moravskými biskupmi komplimentom: „O Prahe sa hovorí, že je najkrajším mestom v Európe,“ prezradil ďalej predseda Českej biskupskej konferencie počas stretnutia s novinármi. „Ale to počul len od iných, sám tam nikdy nebol, ale verí tomu,“ dodal s úsmevom olomoucký arcibiskup. Keď ho vyzvali, aby sa prišiel pozrieť na tú krásu, odpovedal: „Až príde čas.“ Pápeža Františka potešili aj dary vyrobené českými umelcami, krištáľový relikviár svätej Zdislavy a brokátové taniere s peňažným darom a detskými kresbami, a povedal mu, kto je svätá Zdislava.

Arcibiskup Graubner prezradil, že sa hovorí aj o očakávaných nomináciách na niektoré české a moravské biskupské stolce. V tejto súvislosti pápež František vyzval k modlitbe a spolupráci s Kongregáciou pre biskupov.

V komentári k celkovému priebehu návštevy Ad limina predseda Českej biskupskej konferencie uviedol, že na väčšine miest zažili skutočnú synodalitu.

„Odnášam si predovšetkým to, že vo väčšine kancelárií nás prijali naozaj otvorene, s ochotou počúvať, byť užitoční, byť k dispozícii. S vedomím, že tu nejde o nejaký príkaz alebo plnenie rozkazov, ale o skutočné počúvanie Ducha Svätého. To je najsilnejší dojem, ktorý si odnášam, a bol by som rád, keby sme túto atmosféru mohli preniesť aj do našich diecéz, do našich farností.“

Arcibiskup Graubner ďalej poukázal na prebiehajúci synodálny proces. „Pápež zdôraznil, že nejde o to, aby sme niečo vyriešili, ale predovšetkým o to, aby sme tento proces žili.“ Predseda českého episkopátu totiž ďalej povedal, že „každá skupina vo farnosti, ktorá sa otvorí synodálnej ceste, každý človek, ktorý vykročí na cestu otvorenosti, ktorý trpezlivo a s láskou počúva druhého a chce poznať, aká je Božia vôľa, urobil veľký krok k uzdraveniu Cirkvi vo svojom konkrétnom prostredí. Pápež hovorí, že výsledok synody nemá byť dokumentom, ktorý skončí v knižnici, ale chce, aby tento proces pokračoval a uzdravoval.“

Dary pre pápeža: krištáľový relikviár a šek pre chudobných

Svätý Otec dostal od českých a moravských biskupov krištáľový relikviár s relikviami svätej Zdislavy, ktorý vyrobili sklár Jiří Pachinek a dizajnér David Sobotka z Kunratíc pri Cvikove, a finančný dar 50 000 eur pre všetkých veriacich v Českej republike, určený pre núdznych. Šek bude odovzdaný v špeciálne vyrobených brokátových doskách s pápežským znakom z dielne Hedva Czech Brocade.

„Svätá Zdislava oblečená do českého krištáľu“

Relikviár je celý vyrobený z číreho krištáľového skla technikou ručného tvarovania a vo svojom „srdci“ nesie relikviu svätej Zdislavy, ktorú v prednej časti obklopuje dvanásť slnečných lúčov predstavujúcich dvanásť apoštolov a v zadnej časti sedem lúčov symbolizujúcich sedem darov Ducha Svätého.

Na nohe relikviára, ako pevný základ viery, sú tri krištáľové kamélie - symbol Najsvätejšej Trojice, na ktorých je vyrytý obraz svätej Zdislavy podávajúcej jedlo chudobným a chorým, a na ďalších dvoch je znak Litoměřickej diecézy a latinský text k 800. výročiu narodenia tejto českej svätice. Umeleckú rytinu vytvoril Arno Čančík, jeden z najvýznamnejších európskych rytcov skla. Centrálna kapsula (relikviár) je priestorovo najdôležitejším miestom, v ktorom je uložená relikvia svätej Zdislavy. „Českí sklári sa s maximálnou pokorou, úctou a rešpektom k odkazu svätej Zdislavy snažili vytvoriť predmet, ktorý nesie posolstvo dobra, porozumenia, starostlivosti, empatie a lásky,“ hovorí o darčeku dizajnér David Sobotka.

Šek v českých brokátových doskách

Brokátom potiahnuté zložky, ktoré obsahujú šek na 50 000 eur pre pápeža Františka pre núdznych, vyrobila Hedva Český Brocát Rýmařov. Hodvábne brokáty sa v Rýmařove začali vyrábať už v 19. storočí, keď boli založené dve textilné rodinné firmy: Antonín Flemmich a bratia Schielovci. Rýmařovské brokáty boli veľmi známe a žiadané. Šili sa aj liturgické rúcha, oltárne pokrývky, ozdobné podušky a závesy. „Rýmařovské výrobky boli nielen krásne, ale aj kvalitné, a tak sa v minulosti dostali až do Vatikánu a brokát z Rýmařova doslova dobyl Európu. To sa však zmenilo po roku 1948,“ hovorí Vít Komárek, konateľ spoločnosti Hedva Český brokát. Súčasné vedenie Hedvy Český Brokát Rýmařov sa rozhodlo nadviazať na staršie tradície firiem Flemmich a Schiel a okrem historických a kostýmových brokátov začalo vyrábať aj nové vzory cirkevných brokátov. Preto sa tu zrodila myšlienka vyšiť na látku pápežský znak a látku pokryť platňami, ktoré českí a moravskí biskupi odovzdajú pápežovi.



( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20211111056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]