[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch píše kňazom a veriacim k epidemiologickej situácii
P:3, 13. 11. 2021 16:15, DOM

Trnava 13. novembra (TK KBS) Keďže na Slovensku opäť zažívame nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie, farby na Covid - automate tmavnú, pribúdajúce obmedzenia sa opäť dotýkajú aj slávenia verejných bohoslužieb. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch pri tejto príležitosti napísal všetkým kňazom, rehoľným bratom i rehoľným sestrám a veriacim na území Trnavskej arcidiecézy list, v ktorom pozýva kňazov, "aby boli na blízku im zvereným veriacim, nakoľko to je možné".

Tiež ich pozýva dbať o to, "aby veriacich pri usporadúvaní slávení a rešpektovaní platných epidemiologických opatrení viedli k pokoju. Nech Eucharistia nie je miestom pre roztržky, ale pre jednotu". Tiež pripomína, že "i všeobecné pravidlo fyzickej (vek, choroba, nedostatok miesta), či morálnej nemožnosti (veľký strach, či ťažkosť), oslobodzuje od povinnej účasti na svätej omši". List vám prinášame v plnom znení.

Drahí oltárni bratia, ctihodní rehoľníci a rehoľníčky, bratia a sestry v Kristovi,

pri nedávnej návšteve Svätého Otca Františka na Slovensku, ktorá je ešte živá v našej pamäti, nástupca sv. Petra v záhrade prezidentského paláca pripomenul, aby sme počas pandé­mie Covid-19 nezabúdali na vzťahy. A my nechceme zabudnúť ani v období izolácie na na­šich najbližších, najslabších, starých, chorých a biednych v našej spoločnosti, lebo máme pred očami Toho, ktorý nám preukázal najväčšiu lásku, a to na kríži. Ježiš Kristus volá: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení a ja vás posilním.“ (Mt 11,28) Božia láska nás pozýva i k obeti a je jej hodná. Preto pozývam všetkých veriacich, aby nakoľko to je možné, nezanedbali v sebe dar vzťahu s Bohom a pokiaľ je to možné, navštevovali kostoly rešpektu­júc opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Preto pripomínam, že i všeobecné pravidlo fyzickej (vek, choroba, nedostatok miesta), či morálnej nemožnosti (veľký strach, či ťažkosť), oslobodzuje od povinnej účasti na svätej omši. Pandemická situácia v súčasnej dobe a opatrenia prijímané v snahe re­dukovať šírenie ochorenia Covid-19 vytvárajú vážne prekážky pre splnenie povinnej účasti na svätej omši v nedeľu a v prikázaný sviatok.

Úmysel zákona o povinnej účasti na bohoslužbe v nedeľu či v prikázaný sviatok sledu­je výchovu k hlbšiemu duchovnému životu, ktorý nie je možný bez cirkevného spoločenstva. Cirkev nikdy neprestávala zdôrazňovať potrebu tejto účasti a až neskôr „pre vlažnosť alebo nedbanlivosť niektorých musela vysvetliť povinnosť účasti na nedeľnej svätej omši.“ (sv. Ján Pavol II.) Druhý vatikánsky koncil nás učí: „Sú plne včlenení do spoločenstva Cirkvi tí, čo majúc Ducha Svätého, prijímajú neporušenú celú jej štruktúru a všetky prostriedky spá­sy, ktoré sú v nej ustanovené, a v jej viditeľnom organizme sú zjednotení s Kristom - ktorý ju vedie prostredníctvom najvyššieho veľkňaza a biskupov - putami vyznávania viery, sviatosťa­mi, ako aj cirkevnou správou a spoločenstvom.“ (Lumen gentium, 14) Nie sú správne také postoje, kedy veriaci dišpenzovaní od  zákona o povinnej účasti na sv. omši, neprejavujú žiad­ny záu­jem o život vo farnosti, o sviatosti alebo či je pre nich možné byť nejakým spôsobom byť účastní na sv. omši.

V snahe o zabezpečenie prístupu veriacich k sviatostiam a najmä Eucharistii, prosím, aby kňazi boli na blízku im zvereným veriacim, nakoľko to je možné a nech dbajú, aby veria­cich pri usporadúvaní slávení a rešpektovaní platných epidemiologických opatrení viedli k pokoju. Nech Eucharistia nie je miestom pre roztržky, ale pre jednotu. Násilie, hnevy či tvrdosť proti službe tých, ktorí majú úlohu zabezpečovať či usporadúvať slávenie Eucharis­tie za účasti veriacich sú v ostrom protiklade s tým čo chcú sláviť - s atmosférou Pánovej večere. Vážne teda vyzývam všetkých k obnoveniu bratského ducha. (1 Kor 11, 17-34)

Duchovný život - život s Kristom - je najlepším prostriedkom na prekonanie tohoto ťažkého obdobia, kedy nám odišli do večnosti mnohí nám drahí. Nech sa naša láska ku Kristovi prejaví v našom každodennom živote, v službe Bohu i ľuďom a porovnávajme na­šu lásku s Kristovou láskou.

V Trnave 12. novembra 2021, na spomienku sv. Jozafáta, biskupa a mučeníka

S láskavým pozdravom, v modlitbe Vás žehná,

v Pánovi oddaný
Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup

-
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abu tt; ml ) 20211113005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]