[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Svetový deň chudobných pápež poďakoval za iniciatívy diecéz a farností
P:3, 15. 11. 2021 05:29, ZAH

Vatikán 15. novembra (RV) V nedeľu 14. novembra Cirkev slávila 5. svetový deň chudobných s témou z Evanjelia podľa Marka: „Chudobných máte vždy medzi sebou“. Svätý Otec František pri tejto príležitosti celebroval v Bazilike sv. Petra svätú omšu za účasti dvoch tisícok chudobných, ktorých potom vo Vatikáne pozvali aj k obedu. Na poludnie pápež z okna požehnal veriacim zhromaždeným na námestí a poďakoval sa za solidárne iniciatívy diecéz a farností na celom svete.

Pri eucharistickej slávnosti o 10. hodine pri hlavnom oltári baziliky  Svätý Otec v homílii hovoril o prinášaní nádeje svetu a prirovnal úlohu kresťana k lístiu stromu, ktoré potichu pracuje na prinavracaní kyslíka do ovzdušia.

Pri modlitbe Anjel Pána Svätý Otec hovoril o potrebe postaviť svoj život nie na piesku, ale na pevnej skale. Kresťan má mať na pamäti Ježišovo slovo o poslednom súde, pretože zo všetkého, čo raz budeme musieť zanechať, sa zachovajú iba naše skutky lásky k blížnemu. Je preto potrebné v živote správne investovať a pri robení dôležitých rozhodnutí sa treba pozerať, čo nám prinesú z pohľadu večnosti.

V chudobných je prítomný Kristus

Po udelení požehnania pápež opäť pripomenul tému Svetového dňa chudobných so zdôraznením, že v chudobných je prítomný Kristus. Vrátil sa aj ku svojim zážitkom z púte v Assisi spred dvoch dní a poďakoval aj za všetky iniciatívy solidarity, ktoré v týchto dňoch prebiehali v diecézach a farnostiach po celom svete:

„Drahí bratia a sestry, dnes slávime Piaty svetový deň chudobných, ktorý sa zrodil ako ovocie Jubilea milosrdenstva. Tohtoročnou témou sú Ježišove slová: «Chudobných máte vždy medzi sebou» (Mk 14,7). A je to pravda: ľudstvo napreduje, vyvíja sa, ale chudobní sú vždy s nami, vždy sú chudobní a v nich je prítomný Kristus. V chudobných je prítomný Kristus.

Predvčerom sme v Assisi zažili silný moment svedectva a modlitby, ktorý vás pozývam, aby ste si ho zopakovali, urobí vám dobre. A som vďačný za mnohé iniciatívy solidarity, ktoré sa organizujú v diecézach a farnostiach na celom svete.“

Pripomeňme, že pri svojej púti do Assisi v piatok 12. novembra sa Svätý Otec na symbolickom mieste pred Porciunkulou stretol s 500 chudobnými, ktorí prišli s katolíckymi charitnými združeniami z Francúzska, Španielska a Talianska a iných krajín. Pápež sa spolu s nimi modlil a načúval ich svedectvám.

Podujatie s medzinárodným zapojením zorganizovalo združenie Fratello. Ide o organizáciu, ktorá sa zrodila v roku 2016 vo Francúzsku v kontexte Jubilejného roka Milosrdenstva a venuje sa šíreniu myšlienky Svetového dňa chudobných v službe Cirkvi chudobnej a pre chudobných. Iniciatívy združenia Fratello prebiehali po tieto dni v desiatkach krajín rozličných kontinentov a dnes popoludní ich Svätý Otec opäť oslovil prostredníctvom internetu cez videoposolstvo.

Svetový deň diabetu, platforma Laudato si'

Pápež František po modlitbe Anjel Pána dal do pozornosti aj dnešný Svetový deň diabetu a pamätal v modlitbe na všetkých, čo trpia touto chronickou chorobou:  „Modlím sa za nich všetkých i za tých, ktorí s nimi denne zdieľajú námahu, ako aj za zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú.“

Napokon sa Svätý Otec vrátil aj k práve skončenému klimatickému samitu COP26 v Glasgowe a pripomenul, že práve v dnešný Svetový deň chudobných sa otvára prihlasovanie do platformy Laudato si‘, ktorá podporuje integrálnu ekológiu a má pred sebou vytýčený sedemročný program. Z okna Apoštolského paláca pápež pozdravil najmä väčšie skupiny Španielov a Poliakov. 

Iniciatívy Pápežskej charity

V rámci Dňa chudobných bola v popoludňajších hodinách na Námestí sv. Petra k dispozícii pojazdná ambulancia, kde sa bolo možné dať otestovať na hepatitídu C a vírus HIV. Svätý Otec tiež daroval potravinovú pomoc a hygienické prostriedky 40 rodinným centrám v Ríme, ktoré poskytujú útočisko núdznym matkám s deťmi.

Vatikánsky filatelistický úrad vydal ku Svetovému dňu chudobných aj poštovú známku. Navyše autorom kresieb na tohtoročných vatikánskych známkach k Vianociam je Adam Piekarski z Poľska, niekdajší bezdomovec, ktorý za pomoci Pápežskej charity (Elemosineria Apostolica) dostal príležitosť dať svoj talent k dispozícii pre druhých.

Ku Dňu chudobných napísal Svätý Otec posolstvo, v ktorom sa venuje aj novým formám chudoby v dôsledku nespravodlivého ekonomického modelu i v dôsledku pandémie a ňou spôsobeného zvýšeniu nezamestnanosti. Ako píše, „individualistický štýl života sa podieľa na vytváraní chudoby a často pripisuje chudobným všetku zodpovednosť za ich stav. Avšak chudoba nie je ovocím osudu, je dôsledkom egoizmu. Preto je zásadne dôležité vytvárať rozvojové procesy, v ktorých by sa doceňovali schopnosti všetkých...“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20211115002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]