[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chudobných slávili v Nitre obedom pre ľudí bez domova
P:3, 15. 11. 2021 08:25, DOM

Nitra 15. novembra (TK KBS) V nedeľu 14. novembra 2021, kedy Cirkev slávi Svetový deň chudobných ustanovený pápežom Františkom v závere Roka milosrdenstva v roku 2016, aby kresťanské spoločenstvá po celom svete mohli ešte viac vyjadriť solidaritu a Kristovu lásku núdznym, sa aj v Nitre uskutočnila aktivita na tento úmysel.

Slávnostný obed pre ľudí bez domova žijúcich na území mesta a prespávajúcich v Azylovom dome sv. Rafaela v Nitre už tradične pripravilo nitrianske centrum Maltézskej pomoci Slovensko v spolupráci s Nitrianskym biskupstvom a Diecéznou charitou. Za osobnej účasti pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa a riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta, podávali dobrovoľníci Maltézskej pomoci pôsobiaci v Nitre pod vedením vedúceho centra Jána Vanča ľuďom bez domova slávnostný obed, ktorý pripravil majiteľ reštaurácií Artin a Buganka v Nitre Andrej Berkeš so svojim personálom.

Samotnému obedu predchádzala spoločná modlitba pred jedlom a príhovor biskupa Beňa, ktorý prítomných ľudí bez domova pozdravil a povzbudil v prežívaní ich neľahkého osudu. Poukázal pritom na skutočnosť, že Cirkev v Nitre na nich nezabúda a snaží sa im pomáhať podľa možností a hlavne podľa ich záujmu. Vyzval ich k spoločnému zdieľaniu cesty životom ako tých čo nemajú, s tými čo majú, ktorí sú ochotní sa s tým podeliť aj s nimi.

Slávnostné menu servírované dobrovoľníkmi Maltézskej pomoci Slovensko z Nitry sa skladalo z hustej kelovej polievky s párkom a hlavného jedla v podobe kuracieho soté s ryžou a opekanými zemiakmi. Na konci nechýbala káva a zákusky. Mons. Peter Beňo rozdal prítomným pamätné obrázky s modlitbami a zotrval s nimi v osobných rozhovoroch.

Táto tradičná aktivita pri tejto príležitosti nie je ojedinelou a jednorazovou. Ako nitrianske centrum Maltézskej pomoci Slovensko, tak aj Nitrianske biskupstvo v zastúpení Diecéznou charitou počas celého roka zabezpečuje pre ľudí bez domova v tejto nízkoprahovej nocľahárni pravidelnú teplú polievku niekoľkokrát do týždňa, možnosť vykonania osobnej hygieny, či nocľahu, ale aj šatstvo a obuv, ktoré zvlášť v nastávajúcom zimnom období bude pre týchto ľudí potrebné.

Aj takýmto spôsobom Katolícka cirkev a jej subjekty v Nitre prejavuje svoju solidaritu s chudobnými a trpiacimi, a snaží sa im zjavovať Kristovu lásku cez praktické činy a kroky, ktoré aspoň trošku pomáhajú zmierniť ich ťažké životné osudy a životné podmienky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20211115022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]