[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla nová publikácia pod názvom Vitae Canonicorum Nitriensium
P:3, 25. 11. 2021 13:05, DOM

Nitra 25. novembra (TK KBS) Vo vydavateľstve PUBLICA v roku 2021 vyšla nová publikácia pod názvom Vitae Canonicorum Nitriensium. Publikácia z autorského pera Martina Bošanského, ktorý je archivárom Nitrianskeho biskupstva a správcom Diecéznej knižnice v Nitre, je biografickým slovníkom Nitrianskej katedrálnej kapituly od najstarších čias do súčasnosti.

Publikácia nadväzuje na dielo z roku 2013 pod názvom „Insígnie kanonikov Nitrianskej kapituly“ od Miroslava Glejteka a Vladimíra Rábika, a dopĺňa diela jedno z roku 1835 od nitrianskeho biskupa Jozefa Vuruma pod názvom „Episcopatus Nitriensis eiusque praesolum memoria“ a druhé z roku 1896 od Jozefa Wagnera pod názvom „Adalékok a nyitrai székes-káptalan torténetéhez“.

Čitateľ sa má v publikácii možnosť oboznámiť s dejinami katedrálnej kapituly v Nitre a biografiami zosnulých kanonikov kapituly. Cieľom publikácie nebolo priniesť vyčerpávajúce biografické profily kanonikov, ale celostný a sumárny pohľad na personálne obsadenie kapituly naprieč storočiami.

V slove na úvod sa k publikácii vyjadril aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák slovami: 

„Dejiny tvorili konkrétni ľudia, preto je našou povinnosťou na nich nezabúdať, ale si ich pripomínať, vracať sa k ich duchovným odkazom, lebo z minulosti k nám hovoria aj dnes. Veď každý rozumný človek sa obohacuje poznáva ním histórie, preveruje si svoje myslenie i konanie, a to aj činmi ľudí z našej minulosti, čo nám umožňuje aj toto dielo.“

Publikácia bola venovaná blahej pamiatke nestora nitrianskej cirkevnej historiografie kanonika Mons. Ladislava Belása, ktorý odišiel do večnosti krátko pred jej dokončením.

Nitra, kniha, titulka

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20211125041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]