[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj Slováci si želajú spravodlivosť pre tých, ktorí pre svoju vieru trpia
P:3, 25. 11. 2021 15:30, DOM

Bratislava 25. novembra (TK KBS) V stredu 24. novembra sa rozsvietili načerveno desiatky chrámov a stavieb na celom Slovensku - a ďalšie stovky na celom svete. Mali poukázať na neustále sa zhoršujúci stav náboženskej slobody vo svete, čo zažíva za posledné roky vo zvýšenej miere aj Európa.

V predvečer celoštátneho lockdownu mohli obyvatelia rôznych miest i obcí na Slovensku vidieť chrám, stavbu či pamiatku osvetlenú červeným svetlom. Táto farba symbolizuje utrpenie mučeníkov, ktorí sú utláčaní, diskriminovaní, alebo priamo násilne zabíjaní pre svoju vieru.

„Sme veľmi vďační za spoluprácu so samosprávami, farnosťami a ďalšími komunitami, ktoré sa tento rok zapojili do Červenej stredy. Osveta je jedným z najdôležitejších nástrojov úsilia o spravodlivosť pre tých, ktorí si sami nemôžu pomôcť,“ hovorí Miroslav Dzurech ml., riaditeľ nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá iniciatívu organizuje.

Porušovanie náboženskej slobody vo svete je na vzostupe. Okrem krajín Blízkeho východu, Južnej Ameriky, Afriky a Ázie pozorujeme aj nábožensky motivované útoky a neznášanlivosť v európskych krajinách. Okrem terorizmu dochádza aj k diskriminácii, či takzvanému „zdvorilému prenasledovaniu“, kedy sa vznikom občianskych práv potláča sloboda svedomia, či verejných prejavov náboženskej príslušnosti.

Aj preto sa v roku 2016 po prvý krát v Spojenom kráľovstve spustila iniciatíva Červená streda a to priamo nasvietením britského parlamentu i ďalších významných stavieb v Londýne. Odvtedy iniciatívu každoročne organizuje medzinárodná dobročinná organizácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need).

„Až 5,2 miliardy svetového obyvateľstva žije v krajinách, ktoré nerešpektujú slobodu vierovyznania. Útlakom trpia v rozličnej miere všetky vierovyznania. Zo všetkých medzinárodných výskumov, ktoré globálne mapujú porušovanie náboženskej slobody žiaľ vyplýva, že najviac sú pre svoje vierovyznanie utláčaní kresťania. Každý siedmy kresťan čelí neslobode vo svojej vlastnej krajine. Je buď občanom druhej kategórie a žije pod hranicou chudoby, alebo je znevýhodňovaný v zamestnaní či štúdiu. Až 11 kresťanov denne pre svoje vierovyznanie umiera,“ vysvetľuje Dzurech.

Verejné budovy, ktoré boli po zotmení osvetlené červeným svetlom:

- Bratislavský hrad
- Most SNP v Bratislave
- Martineum v Bratislave (zázemie Dómu sv. Martina)
- farský kostol sv. Margity a kaplnka sv. Rozálie, Bratislava - Lamač
- Dóm svätej Alžbety v Košiciach
- Katedrála svätého Martina, Spišská kapitula
- Katedrálna svätého Jána Krstiteľa v Trnave
- Bazilika svätého Mikuláša v Trnave
- Mestská radnica v Trnave
- Jezuitský kostol Najsvätejšej Trojice v Trnave
- Katedrála svätého Emeráma v Nitre (Viac fotografií z Nitry)
- Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline
- Mestská veža v Banskej Bystrici
- Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie v Poprade
- Kostol sv. Egídia v Poprade
- Farský kostol Všetkých svätých v Ludrovej
- Kaštieľ v Ivanke pri Dunaji
- Kostol sv. Juraja vo Svätom Jure
- Socha Krista v obci Klin
- Bazilika Svätého Kríža v Kežmarok
- Svätyňa Božieho milosrdenstva v Smižanoch
- Kostol sv. Ladislava v Liptovských Matiašovciach
- Univerzitná knižnica v Ružomberku a ďalšie.

Na týchto i mnohých ďalších miestach na celom Slovensku sa odohrávali aj sprievodné podujatia ako sväté omše a modlitby, ale i stretnutie mladých ľudí s osobným svedectvom Iračanky Mirny.

Osobitný program pripravili Komisia pre mládež v Spišskej diecéze a farnosť Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Večerný program Červenej stredy vo Svätyni Božieho milosrdenstva sa začal modlitbou ruženca, ktorý sa modlili mladí s krátkymi zamysleniami. Svätú omšu celebroval rektor svätyne Peter Klubert, SAC a v homílii sa riaditeľ KpM kňaz Ľuboš Laškoty prihovoril veriacim aj týmito slovami: „Všetci sme súčasťou tajomného tela, ktorým je Cirkev, bolesť jedného musí byť aj našou bolesťou.“

Obohatením programu bolo svedectvo irackej kresťanky Mirny Khaleel, ktorá už šiesty rok žije na Slovensku. Na otázku o svojom príbehu, o prežívaní núteného úteku z krajiny, povedala: „...napriek tomu, že to bolo ťažké, podarilo sa to zvládnuť, ale iba s ľuďmi. Samej by mi bolo ťažko, no s rodinou a priateľmi sa to zvládnuť dalo.“  Celé podujatie mohli sledovať diváci online na youtubovom kanáli svätyne Božieho milosrdenstva. Červená streda v Smižanoch bola vyvrcholením novembrovej kampane Komisie pre mládež pod názvom Mladí prenasledovaním.

Veriaci v Kežmarku si zas udalosť pripomenuli v troch rozmeroch. Tamojšiu Baziliku sv. Kríža a priľahlú zvonicu nasvietili červenou farbou. Pri všetkých svätých omšiach vložili osobitné prosby za prenasledovaných kresťanov.  Po skončení večernej svätej omše  sa vytvoril sviečkový sprievod od baziliky na starý cintorín. Pri tamojšom kríži sa zhromaždení kňazi a veriaci pomodlili 1. desiatok bolestného ruženca „Ježiš, ktorý sa pre nás krvou potil“ za prenasledovaných kresťanov.  

„Sloboda je dar, ktorý je potrebné chrániť a aj brániť. Je mnoho krajín, v ktorých priznať sa ku Kristovi znamená vystaviť sa vyhrážkam a väzneniu. Spomínam to preto, že chcem povzbudiť veriacich, aby sme v týchto dňoch lockdownu nepodliehali skpese. Zachovajme si vytrvalosť vo viere, modlime sa v domácnostiach, využívajme indoviduálnu pastoráciu, ale hlavne nenechajme sa ani odradiť ani znechutiť v živote podľa Kristovho evanjelia,“ pripomína kežmarský farár a dekan František Trstenský.

Základné školy z rôznych častí Slovenska sa zase zapojili červeným oblečením.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (Aid to the Church in Need) je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta a ročne podporí viac ako 5 000 projektov konkrétnej a adresnej pomoci komunitám, ktoré trpia.

TK KBS informovali Lucia Froncová, Nikola Vojtasová a František Trstenský



( TK KBS, lfr, ft, nv, ml; pz ) 20211125053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]