[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Šéfka Charity Cyprus: Cyperčania prijmú pápeža veľmi srdečne
P:3, 30. 11. 2021 11:58, ZAH

Cyprus 30. novembra (TK KBS) Cyperčania informáciu o návšteve pápeža prijali s veľkou radosťou, hovorí šéfka Charity Cyprus. Zdôrazňuje, že pandémia znásobila sociálne problémy ostrova, akými sú chudoba, nezamestnanosť a zvyšujúce sa napätie v rozdelenej spoločnosti. „Františkova cesta vzbudzuje veľké nádeje na zmierenie a zlepšenie,“ vysvetľuje Elizabeth Kassinis.

Cyprus, rovnako ako zvyšok sveta, sa snaží dostať z pandémie a jej negatívnych dopadov na ekonomiku, spoločenský život a systém zdravotnej starostlivosti. Situáciu na ostrove navyše ovplyvňujú aj problémy Blízkeho východu, Libanonu a Sýrie. Nie je možné zabudnúť ani na takzvaný „cyperský problém“. Od roku 1974 je ostrov rozdelený, sú na ňom dve krajiny: Cyperská republika a Severocyperská turecká republika. „Táto situácia má obrovský vplyv na fungovanie spoločnosti,“ vysvetľuje šéfka cyperskej Charity.

Na ostrove je tiež problém s migráciou. V súčasnosti asi 17 percent obyvateľov tvoria migranti. Nedostatok akýchkoľvek integračných aktivít v posledných rokoch vyústil do viacerých sociálnych problémov, akými sú nezamestnanosť a bezdomovectvo migrantov, ako aj rastúce napätie. „Migranti nemajú na ostrove pocit stability a bezpečia,“ hovorí Elizabeth Kassinis.

Charita sa snaží podporovať všetkých obyvateľov ostrova, ktorí to potrebujú. V posledných rokoch prevažnú väčšinu ľudí, ktorí sa zdržiavali na Cypre a potrebovali pomoc, tvorili migranti. Mnohí z nich nemajú doklady, nepracujú a žijú v hrozných podmienkach v núdzi. „Caritas im pomáha zaregistrovať sa a zapísať sa do systému zdravotnej starostlivosti. Snažíme sa ich podporovať vo všetkých administratívnych záležitostiach, akými sú napríklad zápisy detí do škôl či pomoc ľuďom so znevýhodnením. Poskytujeme jedlo tým, ktorí to najviac potrebujú. Máme tu vážnu potravinovú krízu, ktorá sa za posledný rok ešte zhoršila,“ vysvetľuje Elizabeth Kassinis.

„Pápež František sa chce s nimi podeliť o cestu, stretnúť sa s ich utrpením. Táto návšteva bude lúčom svetla pripomínajúcim ľudskú dôstojnosť, povzbudí nás všetkých, aby sme ako spoločnosť nezabúdali na tých najnúdznejších a vytvárali dlhodobé systémové riešenia. Pôjde aj o ekumenické stretnutie, pretože Charita a ďalšie cirkevné inštitúcie na Cypre úzko spolupracujú s Pravoslávnou cirkvou. Cyprus je malé miesto, takže inštitúcie, ako je tá naša, musia spolupracovať,“ povedala Elizabeth Kassinisová. „Snažíme sa dopĺňať. Ostrov leží blízko Blízkeho východu, Turecka, Grécka, stretávajú sa tu vplyvy rôznych kultúr a náboženstiev a obyvatelia sa snažia žiť spolu a rešpektovať sa. Pápežova cesta bude príležitosťou pre všetkých Cyperčanov vybudovať si vlastnú identitu. Verím, že táto návšteva bude mať veľmi pozitívnu odozvu.“( TK KBS, RV pl; rp ) 20211130019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]