[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 05. 2022   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

COMECE víta stiahnutie usmernení EK o inkluzívnej komunikácii
P:3, 30. 11. 2021 17:15, ZAHBrusel 30. novembra (TK KBS) Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) zareagovala na usmernenia Európskej komisie o inkluzívnom jazyku „Rešpektovanie rozmanitosti nemôže viesť k vytláčaniu náboženstva z verejného diskurzu“.  

COMECE víta stiahnutie interných usmernení Európskej komisie o inkluzívnej komunikácii v utorok 30. novembra 2021. Návrh textu obsahoval niekoľko terminologických odporúčaní pre zamestnancov tejto inštitúcie EÚ, ako viesť inkluzívnejšiu internú a externú komunikáciu.

Hoci rešpektujeme právo Európskej komisie na modelovanie svojej písomnej a ústnej komunikácie a vážime si význam rovnosti a nediskriminácie, nemôžeme sa ubrániť dojmu, že niektoré pasáže navrhovaného dokumentu charakterizovala protináboženská zaujatosť.

Návrh usmernení napríklad odrádzal zamestnancov Európskej komisie od toho, aby sa vo svojej komunikácii odvolávali na „vianočné“ sviatky, na výraz „kresťanské mená“ alebo na mená, ktoré sú typické len pre jedno náboženstvo.

Predseda COMECE Jean-Claude Hollerich SJ, uviedol: „Neutralita nemôže znamenať odsúvanie náboženstva do súkromnej sféry. Vianoce sú nielen súčasťou európskych náboženských tradícií, ale aj európskej reality. Rešpektovanie náboženskej rozmanitosti nemôže viesť k paradoxnému následku, ktorým je vytláčanie náboženského prvku z verejného diskurzu“. 

Predseda COMECE tiež zdôraznil, že „Katolícka cirkev v EÚ síce plne podporuje rovnosť a boj proti diskriminácii, ale zároveň je jasné, že tieto dva ciele nemôžu viesť k deformáciám alebo autocenzúre. Oceniteľný predpoklad inklúzie by nemal spôsobiť opačný efekt vylúčenia“.

COMECE vyjadruje svoje znepokojenie nad tým, že táto okolnosť mohla poškodiť obraz inštitúcií EÚ a podporu európskeho projektu v členských štátoch.  Dúfame, že revidovaná verzia dokumentu zohľadní tieto obavy.

  -
Preložil: Marek Mišák( TK KBS, com, mmi, ml; pz ) 20211130028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním