[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sýrski kresťania zúfalo volajú o pomoc
P:3, 21. 12. 2021 15:01, ZAH

Sýria 21. decembra (TK KBS) Kňaz Nidal Abdel Massih Thomas pôsobí v severovýchodnej Sýrii, v regióne kontrolovanom Kurdmi. V rozhovore pre Vatican News rozpráva o dramatickej situácii kresťanov v tomto regióne a o ich nezadržateľnom úteku za lepšou budúcnosťou.

Oblasť Al Jazíra sa rozprestiera na severe Sýrie, východne od Eufratu, pri hraniciach s Tureckom a je z veľkej časti kontrolovaná kurdskými silami. Takmer všetci veriaci, väčšinou Asýrčania, opustili kresťanské dediny. V 38 dedinách obývaných kresťanmi je mnoho kostolov, ale kvôli migrácii zostali v prevádzke iba dva. Z 21 tisíc asýrskych pravoslávnych veriacich, ktorí v tejto oblasti žili pred vojnou, ich dnes zostalo 800.

Počiatky exodu

Masový exodus začala epizóda, ku ktorej došlo pred štyrmi rokmi. Islamisti z ISIS vtedy uniesli 150 kresťanov. Medzi nimi bola aj päťčlenná chaldejská rodina. Teroristi požadovali výkupné, keď ho nedostali, zverejnili video s popravou troch rukojemníkov. Za tromi odsúdencami na smrť ukázal videozáznam ďalších troch, vrátane jedného z členov chaldejskej rodiny, aby ukázal, že sú na rade ako budúci. Chaldejský kresťan dostal za úlohu prečítať odkaz adresovaný predstaviteľom kresťanských cirkví, v ktorom ich žiadal o zaplatenie výkupného. Určená čiastka bola zaplatená, výmenou za prepustenie 146 zo 147, ktorí prežili. Jeden z členov ISIS však zadržal ženu, ktorú si vybral za manželku a s ktorou splodil dvoch potomkov. Keď kalifát padol, žena dostala slobodu voľby a mohla odísť. Zo strachu z pomsty svojej rodiny to však neurobila.

Obchod s únosmi

V dôsledku týchto udalostí osemdesiat percent asýrskych kresťanov utieklo do Libanonu. Tento únos však nebol jedinou epizódou. "Bol to obchod," vysvetľuje monsignor Nidal Thomas: "Chytali v Hasake kresťanov a vyberali výkupné." V tej chvíli žiadna zložka pôsobiaca v regióne nedokázala kresťanov ochrániť, a preto ich mnoho odišlo a odchádzajú do dnes.

7 z 10 kresťanov emigruje

V severnej Sýrii operuje mnoho skupín: Turecko okupuje pás sýrskeho územia pri hranici; ďalej sa tu pohybuje Hizballáh, francúzski vojaci, Íranci; sýrska armáda s ruskými spojencami a Kurdovia, podporovaní americkými jednotkami. Práve Kurdi totiž kontrolujú ťažbu ropy v oblasti. Zemepisne susedí táto oblasť aj s Irakom. Podľa slov mons. Thomasa, je situácia v teréne rozdelená. Niektoré kresťanské skupiny sa spojili s Kurdmi, iné so sýrskou armádou. Vo výsledku to komplikuje život v tejto oblasti, pretože kresťania môžu byť vždy na jednej strane podozrievaní z nepriateľstva a stať sa terčom útokov. Ak je situácia kresťanov v Sýrii ťažká, v oblasti Al Jazíra (arabsky „ostrov“) je ešte zložitejšia. Výsledkom je smutná skutočnosť, že sedem z desiatich ľudí odišlo.

Prosba o medzinárodnú pomoc

Okrem toho Kurdi organizujú nábor do armády, vysvetľuje chaldejský vikár, pretože potrebujú nových mladých regrútov. A pre tých, ktorí z nejakého dôvodu zotrvali v tejto oblasti, kde vojna ešte neskončila, je tu ešte ďalšia komplikácia: obrovské problémy s prijímaním peňazí od rodinných príslušníkov žijúcich v zahraničí. Vzhľadom na nedostatok práce, hospodársku krízu a infláciu sa bez týchto zdrojov nezaobídu. Mons. Thomas preto prosí všetkých ľudí dobrej vôle o podporu: "Všetci by sa mali dozvedieť, v akých podmienkach žijeme," hovorí. „Tunajší ľudia sa nemôžu dočkať odchodu. Prosia svojich príbuzných, utečencov v zahraničí, aby im pomohli utiecť, pretože sa stretávajú s ťažkosťami na každom kroku, nemajú tu žiadnu budúcnosť,“ uzatvára chaldejský patriarchálny vikár pre severovýchodnú Sýriu.



( TK KBS, RV cz; rp ) 20211221018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]