[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synodálny proces: Prvé hodnotenie
P:3, 09. 02. 2022 12:11, ZAH

Vatikán 9. februárta (RV) V stredu 26. januára 2022 sa zišla 15. riadna rada synody biskupov, kombinovaným spôsobom prezenčne aj online. Hlavnou témou zasadania bolo hodnotenie priebehu synodálneho procesu a nóta ohľadom vypracovania „správ“ z diecéz, biskupských konferencií, synod východných cirkví a iných cirkevných organizmov.

Tlačové vyhlásenie

Približne tri mesiace po otvorení synodálneho procesu vyjadrila riadna rada synody veľkú spokojnosť ohľadom priebehu synodálneho procesu na miestnej úrovni. Temer 98% biskupských konferencií a synod biskupov východných cirkví na celom svete už menovalo osobu alebo skupinu osôb pre implementáciu synodálneho procesu. Hodnotenie riadnej rady bolo podporené výsledkami, ktoré vyplynuli z výmeny názorov počas približne pätnástich online stretnutí so synodálnymi koordinátormi v celom svete, ktoré zorganizoval generálny sekretariát synody biskupov v mesiacoch november a december 2021.

Synodálny proces na svetovej úrovni
Cirkev je na ceste! Veľmi veľa diecéz a rôznych cirkevných skupín už začalo synodálny proces. Laici, či už organizovaní alebo nie, a najmä zasvätené osoby prejavujú veľké nadšenie, ktoré sa ukazuje v množstve iniciatív zameraných na podporu konzultácií a rozlišovania v Cirkvi. Potvrdzujú to aj mnohé svedectvá, ktoré prišli na generálny sekretariát zo všetkých kútov sveta a ktoré sa pravidelne uverejňujú na internetovej stránke synodresources.org. Okrem toho, že sú dôvodom nádeje, sú tiež znamením, že Duch Svätý pôsobí. Tí, korí už zažili synodálnu skúsenosť, hovoria o nej ako o radostnej skúsenosti a o skutočnej zmene vnímania svojej príslušnosti k cirkevnému spoločenstvu.
Vo všeobecnosti je zrejmé, že načasovanie, spôsoby konzultácií a účasť Božieho ľudu sa v jednotlivých regiónoch sveta líšia. Synodálny proces vítajú s radosťou a nadšením predovšetkým v rôznych krajinách Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie. Tam, kde sa diecézny alebo národný synodálny proces už začal alebo začína, sa podarilo zosúladiť dynamiku miestnej a celocirkevnej synody. Zvlášť kladne bolo hodnotené predĺženie fázy počúvania Božieho ľudu. Dokumenty, ktoré zverejnil generálny sekretariát, boli pozitívne prijaté a na miestnej úrovni sa vyvinulo chvályhodné úsilie o ich preklad. V niektorých krajinách túto úlohu komplikujú vzdialenosti a množstvo miestnych jazykov.
Pomerne dobre je zahrnutý ekumenický rozmer, pričom sa riadi odporúčaniami navrhnutými v liste, ktorý napísali kard. Koch a kard. Grech 29. októbra minulého roku. Určité nadšenie a túžbu prispieť k ceste, na ktorú sa vydala Katolícka cirkev zaznamenávame na miestnej úrovni aj zo strany iných vierovyznaní. Na druhej strane medzináboženský rozmer sa stal prirodzenou súčasťou tohto procesu zvášť v krajinách , kde sú kresťania v menšine. Aj v tomto očakávame významný prínos.
 Vyvinulo sa značné úsilie na zvýšenie informovanosti prostredníctvom rôznych médií a online platforiem. V mnohých diecézach a biskupských konferenciách vznikli webové stránky a stránky na sociálnych sieťach, ktorých cieľom je informovať o synodálnej ceste a jej priebehu v rámci miestnej cirkvi. Generálny sekretariát využíva okrem inštitucionálnej stránky synod.va aj ďalšie nástroje, ako je týždenný newsletter, stránku pre zhromažďovanie skúseností a zdrojov vytvorených na miestnej úrovni (synodresources.org) a stránku modlitieb za synodu (prayforthesynod.va), realizovanú v spolupráci so svetovou sieťou modlitieb za pápeža a Medzinárodnou úniou generálnych predstavených.

Výzvy
Hoci mnohí veriaci vnímajú synodálny proces ako rozhodujúci moment pre Cirkev, ako proces učenia, obrátenia a obnovy cirkevného života, objavujú sa aj určité ťažkosti. V niektorých skupinách veriacich i medzi duchovnými sa objavujú obavy a zdržanlivosť. Určitá nedôvera panuje aj medzi laikmi, ktorí pochybujú, že ich príspevok bude skutočne zohľadnený.
Súčasná pandemická situácia je tiež veľkou prekážkou, ktorá do značnej miery obmedzuje prezenčné stretnutia. Konzultácie s Božím ľudom sa nedajú zredukovať na jednoduchý dotazník, pretože skutočnou výzvou synodality je práve vzájomné počúvanie a spoločné rozlišovanie.
V synodálnom procese sa ukazujú aj niektoré opakujúce sa výzvy, ako napríklad: 1) potreba formácie, najmä v oblasti počúvania a rozlišovania, aby synoda bola autentickým duchovným procesom a neredukovala sa len na akúsi parlamentnú debatu; 2) potreba vyhýbať sa autoreferencii na stretnutiach skupín, pretože vzájomné počúvanie, ktoré je založené na modlitbe a počúvaní Božieho slova, musí viesť k otvoreniu sa druhým s cieľom ohlasovať evanjelium. Synodálna Cirkev je misionárska Cirkev, v ktorej každý pokrstený cíti spoluzodpovednosť za misiu Cirkvi; 3) potreba nájsť nové cesty, ako zlepšiť účasť mladých ľudí; 4) potreba zapojiť tých, ktorí žijú na okraji cirkevných inštitúcií; a napokon 5) neochota zo strany niektorých duchovných.

Záver
Na záver možno povedať, že novosť synodálneho procesu určite prináša veľa radosti a dynamiky, ale aj množstvo neistôt, ktorým treba čeliť. Rastie povedomie, že synodálne obrátenie, ku ktorému je povolaný každý jednotlivý pokrstený, je dlhý proces, ktorý bude dlhší ako samotný proces synody. Z mnohých strán zaznieva túžba, aby cesta, ktorá sa začala na miestnej úrovni pokračovala ďalej – počas celého procesu synody a aj po ňom – aby sa tak v cirkevnom spoločenstve čoraz viac prejavovala synodalita ako konštitutívny rozmer Cirkvi. 

Nóta ohľadom vypracovania správ
V reakcii na početné žiadosti, ktoré dostal generálny sekretariát synody, sa pripravuje nóta ohľadom vypracovania „správ“ z diecéz a biskupských konferencií. Má byť nástrojom, ktorý poslúži rôznym cirkevným skupinám, ktoré sa budú v nasledujúcich mesiacoch zaoberať spracovaním výsledkov svojho cirkevného rozlišovania. Nóta prináša myšlienku, že samotné vypracovanie správy je aktom rozlišovania, t. j. výsledkom duchovného procesu a tímovej spolupráce.

Synoda biskupov, Vatikán, 7. februára 2022

Preklad: Mária Spišiaková, KBS



( TK KBS, ms; rp ) 20220209020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]