[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svitlana z Donetska: Raz sme sa už sťahovali. Nechceme to zažiť znova
P:3, 16. 02. 2022 12:59, ZAH

Ukrajina 16. februára (TK KBS) Na východe Ukrajiny sú prítomní okrem rastúceho napätia aj ľudia, ktorí pomáhajú druhým. Jednou z nich je Svitlana Mykolayivna z Caritas Donetsk, s ktorou spolupracuje Slovenská katolícka charita na poskytovaní psychologickej pomoci a zabezpečovaní potravín a liekov pre vnútorných vysídlencov. Projektová manažérka SKCH Alena Horváthová s ňou rozprávala o aktuálnej situácií, ale aj o tom, čo ľudia prežívajú, keď nútene opustia svoj domov.

- Svitlana, ako vnímate súčasnú bezpečnostnú situáciu vo vašej krajine?

Súčasná situácia na Ukrajine je dosť nejednoznačná. Uvedomujeme si, že hrozí invázia ozbrojených síl Ruskej federácie, čo určite znepokojuje ľudí, najmä tých, ktorí už zažili nútený útek. Snažíme sa však pomáhať aj naďalej ako vieme a poskytujeme psychologickú podporu tým, ktorí sú najzraniteľnejší a v strese. Všetky štátne štruktúry ale fungujú v zaužívanom režime a vedenie nášho štátu ubezpečuje, že všetko je pod kontrolou.

- Aj Caritas Donetsk už raz bola nútená sa presťahovať z Donecka do mesta Dnipro. Kedy to bolo a za akých okolností?

V septembri 2014, počas aktívnych bojov v Donecku. Organizácia nebola schopná pracovať v takýchto nebezpečných podmienkach. Kvôli tragickým udalostiam na východe Ukrajiny prišlo rozhodnutie urýchlene utiecť do mesta Ivano-Frankivsk a pokračovať v aktivitách tam. V januári 2015 sa opäť celá Caritas Donetsk presťahovala so všetkými zamestnancami a ich rodinami do Dnipra. V tom istom roku boli s podporou nemeckej vlády zakúpené priestory na pokračovanie činnosti v tomto meste. Odvtedy realizujeme humanitárne a sociálne projekty, aby sme pomohli najzraniteľnejším obyvateľom. Sú to najmä ľudia, ktorí pre konflikt opustili svoje domovy a ocitli sa bez prostriedkov v nových mestách, chorí a zdravotne postihnutí, siroty, ľudia so závislosťami, osoby s minimálnym príjmom a obete násilia.

- Obávajú sa miestni ľudia a zamestnanci Caritas Donetsk, že sa budú musieť opäť sťahovať?

Samozrejme, myšlienka útoku ozbrojených síl Ruskej federácie a vojenského zásahu na území Ukrajiny znepokojuje domácich obyvateľov aj zamestnancov našej Charity, z ktorých väčšina už raz útek zažila. Ak na Ukrajine vypuknú nepriateľské útoky, veľké množstvo obyvateľov bude nútených nielen presťahovať sa do bezpečnejších oblastí Ukrajiny, ale dokonca emigrovať do iných krajín. Tím Caritas Donetsk je však emočne stabilnejší. Pravidelne zvyšujeme odbornú kvalifikáciu a prechádzame supervíziami. Máme už aj skúsenosti s presídľovaním a s reagovaním na rôzne výzvy a krízy. 

- V spoločnom projekte so Slovenskou katolíckou charitou organizujete psychologické tréningy pre vysídlencov, kde získajú aj poukážky na potraviny či lieky. Aké pocity a dojmy s vami počas tréningov zdieľajú?

Kvôli nestabilnej situácii na Ukrajine miera napätia každým dňom rastie. Preto je úroveň dôležitosti psychologickej pomoci vyššia, niekedy dokonca kritická. Súčasná situácia prehlbuje už existujúce psychické traumy ľudí a dostáva ich do ešte väčšieho stresu. Mnohých premáha apatia a depresívne myšlienky. Počas tréningov zažívajú rôzne emócie: od sĺz počas spomienok na ťažkosti spojené s ich útekom, inšpiráciu žiť ďalej, až po nádej, že dokážu v živote prekonať ťažkosti a žiť v bezpečnom prostredí. Takmer všetci účastníci počas tréningov pociťujú psychickú podporu a osvojujú si jednoduché a účinné metódy na prekonávanie stresu a sebareguláciu svojho psychického stavu.

- Rodinám na Ukrajine pomohlo už viac ako 1000 poukážok zo Slovenska. Čo si za ne ľudia kúpili? A aká je ich situácia (príjem, zamestnanie)?

Za obdržané poukážky si ľudia nakúpili základné potraviny ako cestoviny, konzervy, soľ, cukor, čaj, olej a iné produkty s dlhou trvanlivosťou a taktiež hygienické potreby ako prací prášok, mydlo, šampón, zubnú pastu, plienky pre deti a lieky podľa predpisu od lekára a podľa potreby pri osobných chronických ochoreniach. Finančná situácia najzraniteľnejších ľudí, najmä vnútorne vysídlených, sa výrazne nezmenila, mnohým sa nepodarilo nájsť si prácu a potrebujú materiálnu a humanitárnu pomoc.

Zdroj: Slovenská katolícka charita



( TK KBS, skch, ml; pz ) 20220216022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]