[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Regina caeli: „Príď, Duchu Svätý, pripomeň mi Ježiša“
P:3, 06. 06. 2022 09:18, ZAH

Vatikán 6. júna (RV) Prinášame v plnom znení poludňajší príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Raduj sa, Nebies kráľovná v Nedeľu Zoslania Ducha Svätého 5. júna 2022. Veriacim na hojne zaplnenom Námestí sv. Petra sa prihovoril z okna Apoštolského paláca.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň, požehnanú nedeľu a sviatok, pretože dnes slávime slávnosť Turíc. Oslavujeme vyliatie Ducha Svätého na apoštolov, ktoré sa uskutočnilo päťdesiat dní po Veľkej noci. Ježiš to niekoľkokrát prisľúbil. V dnešnej liturgii evanjelium zaznamenáva jeden z týchto prísľubov, keď Ježiš povedal učeníkom: „Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal“ (Jn 14, 26). To je to, čo Duch robí: učí a pripomína to, čo Kristus povedal. Zamyslime sa nad týmito dvoma činnosťami, nad vyučovaním a spomínaním, pretože takto dáva Ježišovmu evanjeliu vstúpiť do našich sŕdc.

Predovšetkým Duch Svätý vyučuje. Týmto spôsobom nám pomáha prekonať prekážku, ktorá sa objavuje v skúsenosti viery: prekážku vzdialenosti. Pomáha nám prekonať prekážku vzdialenosti v skúsenosti viery. V skutočnosti môže vzniknúť zaváhanie, že medzi evanjeliom a každodenným životom je veľká vzdialenosť: Ježiš žil pred dvetisíc rokmi, boli iné časy, iné situácie, a preto sa evanjelium zdá byť prekonané, zdá sa neadekvátnym na to, aby hovorilo k našej súčasnosti s jej potrebami a problémami. Napadne nám i táto otázka: čo môže povedať evanjelium v dobe internetu a v dobe globalizácie? Ako môže jeho slovo zavážiť?

Môžeme povedať, že Duch Svätý je špecialista na prekonávanie vzdialeností, on vie, ako ich prekonať a učí nás prekonávať ich. On je ten, kto spája Ježišovo učenie s každou dobou a každým človekom. S ním Kristove slová nie sú nejakou spomienkou, nie: Kristove slová sa mocou Ducha Svätého stávajú živými, dnes! Áno, Duch Svätý nám ich oživuje: prostredníctvom Svätého písma k nám hovorí a orientuje nás v prítomnosti. Duch Svätý sa nebojí plynutia storočí, ale naopak robí veriacich pozornými na problémy a udalosti ich doby. Duch Svätý totiž pri učení aktualizuje: udržiava vieru stále mladou. Nám hrozí, že z viery urobíme muzeálnu vec: je tu to riziko! On ju však synchronizuje s tokom času, vždy aktuálne, je to viera na pulze dňa: toto je jeho dielom. Pretože Duch Svätý sa neviaže na pominuteľné epochy alebo módy, ale prináša v dnešnom dni aktuálnosť Ježiša, vzkrieseného a živého.

A ako to Duch robí? Tým, že nám udržiava pamäť. Tu je druhé sloveso, pamätať si. Čo to znamená pamätať si? Znamená to priviesť k srdcu (ri-cordare): Duch nám privádza evanjelium do srdca. Je to s nami tak ako s apoštolmi: Ježiša počuli mnohokrát, a predsa ho pochopili len málo. To isté sa deje aj nám. Ale od Turíc, s Duchom Svätým, si spomínajú a chápu. Prijímajú jeho slová ako určené špeciálne pre nich, a prechádzajú od vonkajšieho poznania, poznania v spomienke, k živému vzťahu, presvedčenému, radostnému vzťahu s Pánom. Toto spôsobuje Duch, že nás posúva od poznania „z počutia“ k osobnému poznaniu Ježiša, ktoré vstupuje do srdca. Takto Duch mení náš život: on zaisťuje, aby sa Ježišove myšlienky stali našimi myšlienkami. A robí to tak, že nám znovu pripomína Ježišove slová, privádza nám ich dnes do srdca.

Bratia a sestry, bez Ducha, ktorý nám pripomína Ježiša, sa viera stáva zbavenou pamäti. Tak často sa viera stáva spomienkou bez pamäti: avšak pamäť je živá a živú pamäť prináša Duch. A my - skúsme si položiť otázku - sme kresťania bez pamäti? Možno stačí nejaké protivenstvo, únava, kríza, aby sme zabudli na Ježišovu lásku a upadli do pochybností a nášho strachu? Beda! Dávajme si pozor, aby sme sa nestali kresťanmi zbavenými pamäti. Liekom je vzývanie Ducha Svätého. Robme to často, najmä v dôležitých chvíľach, pred ťažkými rozhodnutiami a v situáciách, ktoré nie sú ľahké. Vezmime do rúk evanjelium a vzývajme Ducha. Môžeme to povedať takto: „Príď, Duchu Svätý, pripomeň mi Ježiša, osvieť moje srdce“. Je to jedna krásna modlitba: „Príď, Duchu Svätý, pripomeň mi Ježiša, osvieť moje srdce“. Povieme to spoločne? „Príď, Duchu Svätý, pripomeň mi Ježiša, osvieť moje srdce.“ Potom si otvorme evanjelium a pomaly si prečítame malý úryvok. A Duch Svätý mu dá prehovoriť do nášho života.

Nech Panna Mária, plná Ducha Svätého, v nás zapáli túžbu modliť sa k nemu a prijímať Božie slovo.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)



( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220606023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]