[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež v rozhovore pre Reuters: Dohoda s Čínou by sa mohla čoskoro obnoviť
P:3, 06. 07. 2022 08:47, ZAH

Vatikán 6. júla (TK KBS) Provizórna dohoda Svätej stolice s Čínskou ľudovou republikou „je v poriadku“, uviedol pápež František. V najnovšom rozhovore pre agentúru Reuters vyjadril nádej, že sa zmluvu podarí v októbri obnoviť na ďalšie obdobie.

Ako kontext pripomeňme, že vďaka provizórnej dohode podpísanej v roku 2018, ktorej text je zatiaľ neverejný, sa situácia Katolíckej cirkvi v Číne ozdravila tým, že sa biskupi vymenovaní bez pápežského mandátu vrátili do plného spoločenstva s Rímom. Dohoda, ktorá stanovuje vzájomne odsúhlasenú procedúru menovania nových biskupov, ponecháva konečné slovo pápežovi.

V rozhovore s korešpondentom agentúry Reuters Philom Pullellom, nahrávanom v Dome sv. Marty v sobotu 2. júla, sa pápež František zastal spomenutej dohody a predovšetkým ocenil úlohu, ktorú v tejto veci zohráva vatikánsky štátny sekretár:

„Ten, kto túto dohodu posúva vpred, je kardinál Parolin, ktorý je najlepším diplomatom Svätej stolice, človek vysokej diplomatickej úrovne. Vie, ako postupovať, je to človek dialógu a vedie s čínskymi orgánmi dialóg. Verím, že komisia, ktorej predsedá, urobila všetko pre napredovanie a hľadanie cesty, a našla ju.“

V rozhovore pre Reuters sa ďalej pápež František zastal politiky malých krokov, tej „mučeníckej trpezlivosti“, o ktorej kedysi vravieval kard. Agostino Casaroli, tvorca vatikánskej tzv. „Ostpolitiky“ voči krajinách východnej Európy vo vtedajšom sovietskom bloku. Pápež František vysvetľuje:

„Mnohí hovorili všeličo proti Jánovi XXIII., proti Pavlovi VI., proti Casarolimu, ale diplomacia je taká. Voči situácii uzavretosti je potrebné hľadať cestu, ktorá je možná, nie ideálnu; diplomacia je umením možného a práce na tom, aby sa z možného stalo skutočné. Svätá stolica mala vždy týchto veľkých mužov. Nuž túto záležitosť s Čínou posúva ďalej Parolin, ktorý je v tomto smere skvelý.“

Pri porovnávaní súčasnej situácie s tou pred rokom 1989 pápež František uviedol, že menovanie biskupov v Číne od roku 2018 napreduje pomalým tempom, ale sú tu určité výsledky:

„Ide to pomaly, ale (niektorí biskupi, pozn. red.) boli vymenovaní. Ide to pomaly, ako ja hovorím, 'po čínsky', pretože Číňania majú ten zmysel pre čas, že ich nikto neposúri.“ „Aj oni majú problémy,“ – uviedol pápež s poukázaním na rôzne postoje miestnych orgánov v Číne – „pretože nie v každom regióne krajiny je rovnaká situácia. Pretože toto (spôsob udržiavania vzťahov s Katolíckou cirkvou, pozn. red.) závisí aj od predstaviteľov moci, sú rôzni. Dohoda je však v poriadku a nádejam sa, že v októbri sa bude môcť obnoviť.“



( TK KBS, RV jb, mh; pz ) 20220706033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]