[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica v OSN: Štáty musia rešpektovať dôstojnosť každého človeka
P:3, 21. 10. 2022 13:35, ZAH

New York 21. októbra (RV CZ) Rozhodné odmietnutie trestu smrti, ktorý nie je prípustný za žiadnych okolností, a potreba zaručiť všetkým základné ľudské práva uznané Všeobecnou deklaráciou. Tieto témy boli hlavnými témami dvoch prejavov arcibiskupa Gabriele Caccia na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Stály pozorovateľ Svätej stolice dúfa v moratórium na trest smrti s cieľom jeho zrušenia a v oblasti práv vyzýva na zabránenie ideologickej kolonizácii.

Svätá stolica je silným zástancom zrušenia trestu smrti. Toto je úvodné vyhlásenie Mons. Caccia, ktorý následne vysvetlil dôvody tohto postoja: prvým je nedotknuteľná dôstojnosť ľudskej osoby, ktorú nemožno nikdy odoprieť ani páchateľovi tých najhorších zločinov; druhým je existencia trestných systémov a dostatočných prostriedkov na ochranu verejného poriadku a bezpečnosti osôb bez toho, aby sa muselo siahnuť k trestu smrti. Arcibiskup Caccia zdôraznil, že právo na život vyplýva z dôstojnosti každej ľudskej bytosti a je základom všetkých ostatných práv. A to má dôležité dôsledky v spoločnosti, najmä, ako poznamenal stály pozorovateľ Svätej stolice, v oblastiach zodpovedných za starostlivosť o chorých, starších a postihnutých. Vatikánsky diplomat varoval, že bez uznania tohto práva ľahko skĺzneme do logiky kultúry smrti, ku ktorej dnes svet smeruje.

Moratórium na trest smrti s cieľom jeho zrušenia

Mons. Caccia upozornil, že účinný a nestranný súdny systém, ktorý rešpektuje obete, trestá zločiny a predchádza im a chráni spoločné dobro, je nevyhnutný a zabraňuje tomu, aby sa zo súdnictva stal súkromný podnik motivovaný pomstou. Podľa neho však vždy existuje možnosť justičného omylu a v prípade trestu smrti sa nedá napraviť. Okrem toho biskup poukázal na využívanie spravodlivosti totalitnými a diktátorskými režimami, ktoré ju využívajú ako prostriedok na potláčanie politického disentu alebo na prenasledovanie náboženských a kultúrnych menšín. Mons. Caccia pripomenul niektoré výroky pápeža Františka, v ktorých tvrdil, že v niektorých prípadoch by ani zabitie zločinca nestačilo na náhradu spôsobenej škody a že pomsta nič nerieši. To však neznamená beztrestnosť. Za týchto okolností, zdôrazňuje pápež, neuplatniť trest smrti znamená rozhodnúť sa nepodľahnúť tej istej deštruktívnej sile, ktorá spôsobila toľko utrpenia. Výzva adresovaná štátom, aby zaujali konzistentný postoj k prvenstvu života a ľudskej dôstojnosti bez ohľadu na spáchaný zločin, ktorú predniesol stály pozorovateľ Svätej stolice pri Valnom zhromaždení, tak nadobúda jasné rozmery. Biskup Caccia vyzval k odvahe a k prijatiu moratória na trest smrti ako konkrétneho kroku k jeho všeobecnému zrušeniu.

Všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a dôstojné

Napriek pokroku, ktorý sa dosiahol v oblasti podpory a ochrany ľudských práv, na ceste k ich plnému uznaniu pretrvávajú problémy, povedal Mons. Caccia v ďalšom prejave na tému uplatňovania nástrojov v oblasti ľudských práv. Podľa arcibiskupa si zabezpečenie plného dodržiavania ľudských práv vyžaduje návrat k základným princípom, k východiskovému bodu Všeobecnej deklarácie ľudských práv, podľa ktorej sa všetci ľudia rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach. Ide o dôstojnosť, ktorá je človeku vlastná bez ohľadu na jeho stav, a nie je ústupkom štátu ani žiadnemu inému subjektu. To, čo zaručuje našu spoločnú ľudskosť a dôstojnosť, zdôraznil Mons. Caccia, je solidarita, aspekt ľudskej prirodzenosti, ktorý je zdrojom povinností, ktoré má každý z nás voči druhým.

Zabránenie politizácii práva

Sloboda a solidarita sú preto nevyhnutné pre blaho jednotlivca a ľudstva, a nie sú to konkurenčné hodnoty, ktorým hrozí vzájomné oslabenie. Vatikánsky pozorovateľ pripomenul, že ľudské práva sa považujú za nedeliteľné a vzájomne prepojené. Potom zdôraznil potrebu vyhnúť sa pokusom o presadzovanie nových a kontroverzných koncepcií, ako sú ľudské práva, ktoré sa netešia konsenzu a ktoré, ako poznamenal pápež František, zahŕňajú "otázky, ktoré spôsobujú rozdelenie a nepatria striktne k cieľom OSN". Je to pokus, ktorý pápež František často nazýva ideologickou kolonizáciou. Mons. Caccia preto vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa vyhlo uprednostňovaniu alebo politizovaniu práv alebo presadzovaniu myšlienok, ktoré nemajú oporu v zmluvách alebo zvyklostiach. Naopak, je potrebné pracovať na tom, aby sa každému zabezpečili základné ľudské práva a slobody (Zdroj: RV CZ).



( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20221021027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]