[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinský nuncius Kulbokas: Pápež je jedným z mála oporných bodov
P:3, 10. 11. 2022 09:22, ZAH

Ukrajina 10. novembra (RV) Mons. Visvaldas Kulbokas bilancuje situáciu v krajine, kde sa už všetko, dokonca aj trochu vody a svetla, mení na komplikovaný biznis. Bez pokoja budú požiadavky ľudí čoskoro neudržateľné, preto štátne orgány očakávajú hromadnú evakuáciu. Napriek tomu je pápež František stálym hlasom, ktorý utešuje tých, ktorí prišli o všetko, vyhlásil apoštolský nuncius na Ukrajine.

Mons. Visvaldas Kulbokas sa stal apoštolským nunciom na Ukrajine len osem mesiacov pred vypuknutím vojny. Vatikánskym médiám hovorí o realite rozvráteného národa, ale aj o odolnosti, ktorá po ôsmich mesiacoch dosiahla hranice ľudských možností, najmä keď sa stáva hlasom manželiek a matiek, ktoré už nemajú správy o svojich blízkych a ďakujú Františkovi za to, že je jedným z "mála oporných bodov", z ktorých môžu čerpať nádej.

- Vaša excelencia, počas spiatočného letu z Bahrajnu pápež veľmi intenzívne hovoril o naliehavej potrebe ukončiť vojnu, každú vojnu, ktorá v súčasnosti krváca na našej planéte. Žiada, aby sme vyhlásili mier a odmietli obchod so zbraňami. Ako na vás zapôsobilo toto odvolanie?

Zdá sa mi veľmi dôležité zdôrazniť hlavný zámer, ktorý Svätý Otec vyjadruje. Prvým aspektom je počúvanie poslucháčov, ktorým sa Svätý Otec prihovára. Samozrejme, že oslovuje všetkých, ale citoval napríklad Dostojevského, citoval ruskú kultúru, takže je jasné, že sa snažil osloviť najmä ruskú verejnosť svojím srdcom. Druhým aspektom, ktorý považujem za veľmi významný, je to, že Svätý Otec sa stavia do úlohy úplne nezávislého hlasu, takže sa snaží používať slová, ktoré prejavujú rovnakú náklonnosť všetkým, a tým hovorí: Som úplne proti vojne, pretože som nezávislý. A tu máme tretí aspekt, ktorý by som chcel zdôrazniť: Svätý Otec hovoril nielen ako hlava Katolíckej cirkvi, ale aj ako človek, ktorý verí v posmrtný život. Pápež sa teda ako človek obracia na všetkých, ktorí veria v posmrtný život, či už sú to kresťania, moslimovia, hinduisti alebo budhisti, pretože v posmrtnom živote sa všetci stretneme, zatiaľ čo vojna sa stáva odsúdením: odsudzujem ťa, beriem ti život, modernými vojnami dokonca ohrozujeme životy 8 miliárd ľudí. Keď sa teda v posmrtnom živote stretneme so všetkými tými obeťami vojen, budú sa nás pýtať: Ako to, že ste ma takto odsúdili, ako to, že ste sa postavili na miesto Boha? A tak by som chcel povedať, že poslaním Cirkvi, všetkých veriacich, je sprevádzať tieto slová Svätého Otca modlitbou, aby slovo nezostalo prázdne, ale prinieslo ovocie.

- Počas stretnutia s pápežom Františkom vo Vatikáne Jeho Blaženosť Svjatoslav Ševčuk povedal pápežovi o veľkej práci ukrajinskej Cirkvi v týchto vojnových mesiacoch. Povedal, že každá katedrála a každé centrum sa stali "útulkom". Čo nám o tom môžete povedať?

Na vlastné oči som videl, ako sa mnohé kostoly stali distribučnými skladmi pre humanitárnu pomoc, ktorá prichádza buď priamo od Svätého Otca, alebo od rôznych katolíckych a nekatolíckych charitatívnych organizácií. Vďaka tejto pomoci sa mnohé eparchie, diecézy a farnosti priamo podieľajú na jej distribúcii, pričom niekedy využívajú priestory kostolov, samotné priestory sakrálnych budov. Nehovoriac o tom, že útočiskom pre okolie sa stalo aj niekoľko kostolov s podzemnými úkrytmi. Vďaka tejto farskej sieti je známe, že existujú aj iné miesta, možno ďalej od veľkých miest, kde ľudia nemajú svetlo, dokonca ani chlieb. Niekedy tam nie je ani voda, takže je tam veľa mobilných kuchýň. Túto pomoc poskytuje štát, ale existuje aj mnoho dobrovoľníckych skupín a bolo by ťažké vymenovať všetky aktivity, ale sú obrovské, pretože aj požiadavky sú obrovské.

- Cirkev je teda skutočne v prvej línii, veľmi blízko ľudí, na ktorých dopadajú bomby. Ako sa dá pomôcť?

Hlavnou potrebou je samozrejme mier. Kým nenastane mier, je tu celý rad potrieb, predovšetkým voda a energia. Mnohé sociálne centrá, pastoračné centrá a tiež centrá, ktoré pomáhajú chudobným, alebo dokonca detské domovy, sa snažia zabezpečiť minimum elektriny, minimum vody... Dôležitou pomocou by bolo vziať deti do iných krajín. Deti veľmi trpia, pretože ich rodičia často nemôžu odísť do zahraničia. Potom je tu mnoho ďalších potrieb: napríklad autá, mikrobusy, pretože mnohé sociálne a charitatívne centrá sa snažia dopraviť vodu a potraviny do najviac postihnutých oblastí, kde nie je možnosť vyrobiť si chlieb alebo ho kúpiť. A potom tiež nafta, palivo. Takže teraz nehovoríme o stavbe kostolov alebo budovaní centier, ale o zabezpečení základných vecí: chleba, vody, svetla a kúrenia...

- Aká je situácia, najmä v hlavnom meste, ako ju vidíte?

V niektorých vážne postihnutých štvrtiach nie je po väčšinu dňa žiadne svetlo. V noci je zvyčajne o niečo viac svetla, pretože spotreba elektrickej energie klesá. Mnohí ľudia mi povedali, že sa znížila možnosť výroby samotného chleba. Napríklad v Kyjeve bude v prípade zhoršenia situácie problémom aj chlieb, pretože na výrobu najzákladnejších potravín je potrebné minimum energie. A ak by sa humanitárna situácia ešte zhoršila, scenár by sa mohol stať úplne neúnosným, pretože by sa úplne zastavili hygienické služby. Preto aj civilné orgány hovoria o potrebe evakuácie všetkých osôb, čo znamená, že musíme byť pripravení na všetky prípady.

- Pápež má vždy na srdci tých, ktorí najviac trpia v každej časti sveta, a v týchto mesiacoch vojny neustále pripomínal tragédiu Ukrajincov. Ako pociťujú Františkovu solidaritu tamojší ľudia?

Hlas pápeža Františka je určite počuť, pretože je to veľmi jasný hlas blízkosti, ale tu by som chcel zdôrazniť predovšetkým to, čo mi hovoria matky a manželky väzňov. Hovoria: "Sme vďační za túto solidaritu. Hovoria: "Máme málo záchytných bodov a medzi nimi je aj pápež František, ktorému môžeme zveriť naše žiadosti o prepustenie nezvestných osôb, osôb zadržiavaných v rôznych podmienkach".

Táto blízkosť Svätého Otca sa nás teda naozaj dotýka, a preto som sa chcel podeliť o to, čo mi tieto matky a manželky hovoria z hĺbky srdca.



( TK KBS, RV, ml; pz ) 20221110028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]