[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Modlitba Svätého Otca pred Immaculatou na Španielskom námestí
P:3, 09. 12. 2022 07:22, ZAH

Rím 9. decembra (RV) Na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie 8. decembra si pápež František na Španielskom námestí verejne uctil Matku Božiu a modlil sa za potreby mesta Rím a celého sveta. Obnovil tak tradíciu prerušenú na dva roky pandémiou. Svätý Otec osobitne prosil za mier pre Ukrajinu, keď s veľkým pohnutím vyslovoval slová o utrpení bezbranných, ktorí stále márne čakajú na vytúžený pokoj.

O štvrť na štyri popoludní sa Svätý Otec vybral z Vatikánu smerom k Bazilike Santa Maria Maggiore, aby sa pomodlil pri ikonou Bohorodičky, Záchrany rímskeho ľudu - Salus Populi Romani. Ďalej už jeho trasa smerovala na Španielske námestie, kde ho čakali predstavitelia mesta, zástupcovia rozličných združení a obyvatelia zhromaždení okolo mariánskeho stĺpu Immaculaty. Po speve Loretánskych litánií sa Svätý Otec obrátil na Pannu Máriu touto modlitbou:

Naša Nepoškvrnená Matka, dnes sa rímsky ľud zhromažďuje okolo teba. Kvety, ktoré mnohí z tohto mesta položili k tvojim nohám, vyjadrujú lásku a úctu k tebe, ktorá nad nami všetkými bdieš.

A ty vidíš a prijímaš aj tie neviditeľné kvety, ktorými sú toľké zvolania, toľko tichých prosieb, neraz tlmených a skrytých, avšak nie skrytých pred tebou, Matka.

Po dvoch rokoch, počas ktorých som prišiel vzdať ti úctu sám na úsvite dňa, 

sa dnes k tebe vraciam spolu s ľudom tejto cirkvi a tohto mesta. A prinášam ti vďaky a prosby všetkých tvojich detí, blízkych i vzdialených.

Ty, z neba, kam ťa Boh prijal, vidíš pozemské veci oveľa lepšie ako my; ale ako Matka počúvaš naše vzývania, aby si ich predložila svojmu Synovi, jeho Srdcu, ktoré je plné milosrdenstva.

Predovšetkým ti prinášam synovskú lásku nespočetných mužov a žien, nielen kresťanov, ktorí v sebe živia veľkú vďačnosť voči tebe, za tvoju milostiplnú krásu a pokoru: pretože uprostred toľkých temných mrakov si znamením nádeje a útechy.

Prinášam ti úsmevy detí, ktoré sa učia vysloviť tvoje meno pred tvojím obrazom, v náručí svojich matiek a starých mám, a začínajú chápať, že majú aj Matku v nebi.

A keď sa v živote stane, že tie úsmevy prenechajú miesto slzám, aké je dôležité ťa poznať, tešiť sa z daru tvojho materstva!

Prinášam ti vďačnosť seniorov a starých ľudí: poďakovanie, ktoré vyviera z ich života, utkané zo spomienok, radostí a smútku, z cieľov, o ktorých dobre vedia, že ich dosiahli s tvojou pomocou, držiac sa tvojej ruky.

Prinášam ti starosti rodín, otcov a matiek, ktorí často len s námahou dokážu uživiť svoju domácnosť, a denne čelia malým i veľkým výzvam, aby sa pohli ďalej.

Zverujem ti najmä mladé páry, aby pri pohľade na teba a na svätého Jozefa dokázali ísť v ústrety životu s odvahou, s dôverou v Božiu prozreteľnosť.

Prinášam ti sny a obavy mladých ľudí otvorených budúcnosti, ale brzdených kultúrou bohatou na veci a chudobnou na hodnoty, presýtenou informáciami a nedostatočnou vo vzdelávaní, presvedčivou v klamaní a nemilosrdnou v sklamaní.

Osobitne ti odporúčam chlapcov a dievčatá, ktorí boli najviac postihnutí pandémiou, aby sa mohli pomaly rozbehnúť, vzchopili sa a roztiahli krídla a znovu dostali chuť lietať do výšok.

Nepoškvrnená Panna, chcel som ti dnes priniesť poďakovanie ukrajinského ľudu za pokoj, o ktorý tak dlho prosíme Pána. Namiesto toho ti musím zase predložiť prosbu detí, starších ľudí, otcov a matiek, mládeže tejto sužovanej krajiny. Ale v skutočnosti všetci vieme, že si s nimi a so všetkými trpiacimi, ako si bola pri kríži svojho Syna.

Ďakujeme ti, Matka naša! Hľadiac na teba, ktorá si bez hriechu, môžeme naďalej veriť a dúfať, že nad nenávisťou zvíťazí láska, nad lžou pravda, nad urážkou odpustenie, nad vojnou mier. Nech sa tak stane!

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu -  Vatican News)

Silným momentom počas modlitby bolo, keď sa pri slovách o utrpení obyvateľov Ukrajiny Svätý Otec odmlčal v silnom dojatí a pokračoval až po chvíli.

Po skončení pobožnosti pápež František prijal pozdravy verejných osobností a prišiel pozdraviť prítomných chorých na vozíčkoch, ktorí mali ako zvyčajne v priestore námestia vyhradené privilegované miesto.

Vo Vatikáne v ten istý deň v podvečerných hodinách otvorili aj výstavu „100 jasličiek“ pod ľavou kolonádou Námestia sv. Petra.

 ( TK KBS, RV, jb, ak; rp ) 20221209017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]