[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo spojilo východ i západ, prijali ho aj viacerí biskupi
P:3, 21. 12. 2022 10:26, DOM

Bratislava 21. decembra (TK KBS) Slovenskí skauti previezli Betlehemské svetlo zo západu na východ Slovenska. Plamienok tak pomyselne spojil našu krajinu. Veríme, že prinesie pokoj, mier a lásku do našich rodín a v takomto spojení spoločne prežijeme nadchádzajúce vianočné sviatky, uviedli skauti.

Bratislava, betlehemske, svetlo

Na štvrtú adventnú nedeľu priniesli bratislavskí skauti Betlehemské svetlo bratislavskému arcibiskupovi metropolitovi Mons. Stanislavovi Zvolenskému, uvádza arcidiecéza na Facebooku. Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 17. decembra 2022, už od skorého rána skautské posádky roznášali vlakmi po celom Slovensku do viac ako 300 miest a obcí Betlehemské svetlo.

Medzi týmito mestami a obcami bola aj obec Kozárovce. Betlehemské svetlo členovia skautského oddielu Orol Kozárovce odpálili od skautov putujúcich vlakom z Bratislavy do Banskej Bystrice. Odpaľovanie Betlehemského svetla od skautských vlakových posádok je v kozárovskom skautskom oddieli každoročnou tradíciou.

Rovnako ako aj to, že ho následne spoločne prinášajú do farského chrámu, kde si ho môžu počas Vianoc odpáliť aj ostatní ľudia z celej farnosti a priniesť do svojich domovov. Tento rok však bolo odovzdávanie Betlehemského svetla v Kozárovciach výnimočné. V nedeľu 18. decembra ho slávnostne prijal z rúk skautov počas svätej omše miestny farár Andrej Filín.

Kozarovce, svetlo

Odovzdanie Betlehemského svetla sprevádzala mužská spevácka skupina Matičiar v krojoch, ktorá dotvárala nezabudnuteľnú atmosféru. Andrej Filín prítomným veriacim priblížil históriu a význam Betlehemského svetla.

Betlehemské svetlo v Trnave

V arcibiskupskej Kaplnke povýšenia Svätého kríža v Trnave sa tiež dala vnímať atmosféra chudobnej betlehemskej maštale. Do kaplnky zavítali skauti so vzácnym darom - najznámejším svetlom na celom svete. Betlehemské svetlo z miesta narodenia Spasiteľa ľudstva Ježiša Krista z ich rúk prevzal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

V rukách mladých ľudí doputovalo na Arcibiskupský úrad v Trnave opäť po roku svetlo z Betlehema.

Do sídla hlavy Trnavskej arcidiecézy ho priniesla skupina skautov, ktorá pozostávala z členov Slovenského skautingu, Skautského zboru Jána Pavla II. v Trnave, Skautského zboru sv. Filipa Neriho v Trnave, Federácie skautov Európy a nechýbali ani reprezentanti skautingu zo Združenia skautov maďarskej národnosti.

Už tradične sa trnavský arcibiskup Ján Orosch obrátil na prítomných skautov krátkym príhovorom, v ktorom poukázal na zmysel svetla v živote človeka. Skautom pripomenul vzácnosť chvíle, že mohli prísť do tejto kaplnky. Takto sa do jej histórie zapíše nielen to, že je bohatá na krásne fresky, ale že ju ozdobila aj prítomnosť mladých ľudí, ktorí sú členmi skautského hnutia.

Potom už nastal moment, keď dve skautky odovzdali hlave Trnavskej arcidiecézy, arcibiskupovi Jánovi Oroschovi svetlo z Betlehema zapálením sviece vo veľkom lampáši, pripravenom pred oltárom kaplnky. Po odovzdaní Betlehemského svetla a záverečnom požehnaní prijali skauti pozvanie trnavského arcibiskupa Jána Oroscha k stolu v priestoroch veľkej jedálne Arcibiskupského úradu.

Po prvý raz prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Toto najznámejšie svetlo už tradične odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme prinesie Dieťa svetla - rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým. Táto predvianočná tradícia nosenia Betlehemského svetla - symbol šírenia ľudskej lásky, porozumenia a nádeje - má teda na Slovensku už vyše tridsaťročnú tradíciu.

Zdroj: Arci/diecézy( TK KBS, arc, ml; pz ) 20221221021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]