[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianočnú večeru pre ľudí bez domova pripravili spoločne charita a mesto
P:3, 21. 12. 2022 11:39, DOM

Trnava 21. decembra (TK KBS) Najmenej 65 porcií štedrovečerného menu pripravili v utorok 20. decembra v Trnave pre sviatočnú večeru pre ľudí osamelých, v ťažkej sociálnej situácii a bez domova. Trnavská arcidiecézna charita (TACH) ich spolu s mestom Trnava takto tradične pozývajú stráviť príjemné chvíle v závere roka. Večera sa konala v jednom z denných centier pre seniorov.

Trnavská arcidiecézna charita spolu s mestom Trnava a Arcibiskupským úradom každoročne spolupracujú na tom, aby aj osamelí ľudia, osoby v ťažkej životnej situácii či ľudia bez domova mohli stráviť príjemné chvíle, ktoré si možno už iba pamätajú z detstva alebo svojej mladosti. „Touto večerou symbolicky pripomíname ich problémy, ktoré by mala naša spoločnosť riešiť. Ľudí, ktorí zostanú bez domova, aj v Trnave pribúda. Je dôvodný predpoklad, že číslo spred pandémie okolo 300 bolo už prekročené,“ povedal riaditeľ TACH Miroslav Dzurech.

Večeru, kapustnicu a šalát s rybou pre hostí pripravilo Stredisko sociálnych služieb mesta Trnava. Vedúca sociálneho odboru trnavskej radnice Ingrid Huňavá uviedla, že tak ako všade, aj v tomto prípade mestu vzrástli náklady na zabezpečenie akcie. „Nákladovosť pre nás nie je prvoradá. Pre nás je dôležitý klient, aby mal pocit, že v tejto spoločnosti sú aj tí, ktorí sa mu chcú venovať a ktorí mu ponúkajú svoje služby. Je len na jeho rozhodnutí, či túto pomocnú ruku vie prijať alebo nie,“ uviedla pre TASR.

Účastníkom večere ponúkali aj domáce sladkosti a na odchod dostali malý balíček. Obsluhu si zobrali na starosť dobrovoľníci a zamestnanci TACH. V úvode sa im prihovorili organizátori a pozvanie zúčastniť sa na spoločnej večeri opätovne prijal tiež trnavský arcibiskup Ján Orosch. V úvode si prečítaním mien pripomenuli ľudí bez domova, ktorí zomreli v poslednom období. Pri čítaní týchto mien sa nejednému z hostí spoločnej štedrej večere leskla slza v oku od dajatia nad stratou blízkej osoby. Predsa len, aj osamelí ľudia, osoby v ťažkej životnej situácii či ľudia bez domova tvoria komunitu, ktorej členovia sa vzájomne dobre poznajú.

Po pietnom akte čítania mien osôb, ktoré v predchádzajúcom období odišli do večnosti, sekretár generálnych vikárov vdp. Tomáš Balala prečítal úryvok zo Svätého písma o narodení Ježiša Krista, ktorý sa tradične číta pri štedrovečernom stole a potom už nasledovala modlitba požehnania jedla, ktorú predniesol trnavský arcibiskup Ján Orosch. Chvíle spoločnej večere spríjemnila účastníkom mladá študentka hrou na akordeóne. Medzi osadenstvom prevládali muži v strednom veku, ale prišli aj staršie i mladšie ženy, ktoré zostali bez domova (Zdroje: teraz.sk/abu.sk).( TK KBS, ter, abu, ml; pz ) 20221221023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]