[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Schönborn: Katechizmus, jeden z veľkých odkazov Josepha Ratzingera
P:3, 04. 01. 2023 11:43, ZAH

Viedeň 4. januára (TK KBS) Viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn pripomína projekt Katechizmu katolíckej cirkvi, ktorý bol realizovaný v roku 1992 vďaka Ratzingerovej inšpirácii a vedeniu: dielo, ktoré sa malo stať spoľahlivým referenčným bodom pre vieru v našej dobe.

Kardinál Christoph Schönborn* - Vatican News

Medzi veľké dedičstvo Benedikta XVI. patrí iste Katechizmus katolíckej cirkvi. Tu si s vďačnosťou pripomínam osobné spomienky na neho. Je známe, že II. vatikánsky koncil sa na rozdiel od Tridentského koncilu nerozhodol vydať vlastný katechizmus. Koncilové dokumenty boli svojím spôsobom samy o sebe veľkou katechézou cirkvi. Dvadsať rokov po koncile začali mnohí vidieť veci inak. Biskupská synoda v roku 1985 medzi svojimi návrhmi formulovala aj jeden, ktorý pápeža vyzýval na vypracovanie Katechizmu II. vatikánskeho koncilu. Vtedy sa o ňom hovorilo ako o kompendiu, vyhýbalo sa výrazu katechizmus, nebol totiž dobre vnímaný. Dezorientácia, ktorá bola v pokoncilovom období pociťovaná na mnohých stranách, bola rozhodujúca pre formuláciu prianí synodálnych otcov. Dôležitú úlohu zohrala konferencia o "kríze katechézy", ktorú kardinál Ratzinger usporiadal v Lyone a Paríži. Táto správa mala celosvetový ohlas.

Kardinál Ratzinger sa venoval nielen téme krízy hlásania viery, ale predstavil aj program obnovy cirkevnej katechézy. Vychádzal z Rímskeho katechizmu z roku 1566 a jeho záujmom bolo predstaviť vieru cirkvi v celej jej kráse a nepolemickým spôsobom. Je skutočne prekvapujúce, že v čase plnej teologických sporov cirkev predložila výklad viery, ktorý sa úplne zriekol polemiky a plne sa spoliehal na žiarivú silu pozitívneho vyjadrenia viery.

Ratzingerove konferencie v Lyone a Paríži boli nepochybne silným impulzom, ktorý povzbudil synodálnych otcov, aby požiadali pápeža Jána Pavla II., aby niečo podobné zvážil aj pre našu dobu

V roku 1986 začal pápež Ján Pavol II. žiadosť synody realizovať. Nikoho neprekvapilo, že vedením tohto projektu poveril kardinála Ratzingera. Etapy tejto šesťročnej cesty určite nemusím pripomínať. Bola vytvorená komisia 12 kardinálov a biskupov, na čele ktorej stál kardinál Ratzinger. Bola zriadená redakčná rada zložená zo siedmich diecéznych biskupov; ako profesor vo Freiburgu som mal tú česť byť jej sekretárom.

Zdá sa mi dôležité zdôrazniť úlohu kardinála Ratzingera pri realizácii tohto diela. Jeho vedenie, jeho duch a jeho inšpirácia boli rozhodujúce. Prvou a najdôležitejšou vecou je, že tomuto projektu veril. Od prvého dňa sa viedli veľké spory o rozumnosť, ba dokonca uskutočniteľnosť celosvetového kompendia viery. Zdalo sa, že pluralita kultúr a náboženských presvedčení hovorí radikálne proti. Namiesto toho s dôverou a odvahou veril v možnosť, že jednota vo viere umožňuje aj spoločné vyjadrenie tejto jednoty. S týmto základným predpokladom bola práca začatá. Druhým východiskom pre realizáciu projektu bolo presvedčenie, že štyri piliere katechézy sú zásadné aj pre dnešnú dobu. Naznačil tiež poradie postupnosti: Vyznanie viery je základom od najstarších čias cirkvi; sviatosti sú dverami, ktorými milosť vstupuje do nášho života; Desatoro je istým orientačným bodom šťastného života; modlitba Pána predstavuje pôvodné meradlo a formu všetkých našich modlitieb. A tak vyzerá štruktúra tejto knihy viery.

Tretie vodítko bolo pre štýl diela rozhodujúce. V skutočnosti nešlo o to, aby sa znovu navrhovali teologické debaty, ani o to, aby sa pokračovalo v diskusiách. Jeho úlohou bolo čo najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie predstaviť učenie viery. Katechizmus sa nemal postaviť na stranu jednej z teologických škôl, ale ponúknuť všetko, čo predchádza všetkej teológii a čo je základom všetkej teológie: depositum fidei. Kardinálovi Ratzingerovi išlo predovšetkým o to, aby vnímal náuku viery ako organický celok, aby venoval pozornosť nexus mysteriorum, vnútornému prepojeniu každej náuky viery, jej symfónii. Katechizmus sa nemal stať suchou, abstraktnou doktrinálnou štruktúrou, ale mal odhaliť niečo z krásy viery. Pod jeho vedením, neustálym povzbudzovaním a duchovným otcovstvom sa dielo stalo tým, čím sa neskôr stalo po vyhlásení pápežom Jánom Pavlom II: kritériom a spoľahlivým orientačným bodom pre vieru v našej dobe. Katechizmus zostáva veľkým svedectvom o formatívnej sile teológa Josepha Ratzingera / pápeža Benedikta.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20230104040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]