[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius v Kongu: Návšteva pápeža bude balzam na rany miestnych ľudí
P:3, 31. 01. 2023 14:26, ZAH

Vatikán 31. januára (VaticanNews) Plagáty a vlajky s nápisom „Bienvenue Pape François“ v uliciach Kinshasy oslavujú Františkov príchod na konžskú pôdu, ktorý sa očakáva už o niekoľko hodín. Od včerajška sa ľudia venujú nepretržitým prípravám na privítanie pápeža, od ktorého posledného príchodu uplynulo 37 rokov (kedy Kongo navštívil Ján Pavol II.). Na nunciatúre bude stretnutie s obeťami násilia z východu krajiny: „Kiež sa rieka nenávisti vleje do mora spravodlivosti a zmierenia,“ dúfa nuncius Balestrero.

„Pape François engumba Kinshasa eyambi yo na esengo“. V zaprášených uliciach Kinshasy, drvených prevádzkou žltých nákladných áut, ktorá bráni v prechode ženám s košíkmi ovocia na hlavách a v prejazde moto-taxíkom so štyrmi cestujúcimi na palube, sa všade objavuje Františkova tvár sprevádzaná slovami „Bienvenue“: „Vitajte“. Vlajky, plagáty, panely (mnohé s pápežovou tvárou spolu s tvárami miestnych politikov), ale aj stánky s vlajkami, tričkami a ďalšími suvenírmi oslavujú príchod pápeža, ktorý dnes o 15:00 dorazí do Konžskej demokratickej republiky, 37 rokov po Jánovi Pavlovi II. Cesta - prvá zahraničná Františkova púť v roku 2023 bude pokračovať v Južnom Sudáne. Pápež po nej dlho túžil, bola naplánovaná na júl, ale potom bola zo zdravotných dôvodov odložená.

Zranený konžský východ

Jorge Mario Bergoglio splnil svoj sľub a navštívi túto stámiliónovú populáciu, z ktorej 49 % tvoria katolíci, sužovanú endemickou chudobou a násilím. Najviac však rany tejto krajiny krvácajú na východe, kde záujmy svetových mocností a vojny so susednými krajinami o nerastné suroviny a etnická nenávisť drásajú životy miestnych ľudí. „Zmasakrovaní ľudia,“ hovorí konžský vodič, ktorý sa prediera medzi autami preplnenými viac, ako je ich kapacita, a pouličnými predavačmi ponúkajúcimi banány, fľaše s vodou, vreckovky, selfie tyče a cigarety, a ide z letiska Ndolo (miesto, kde bude zajtra pápež slúžiť svätú omšu, na ktorej sa očakáva účasť takmer dvoch miliónov ľudí) do obce Gomba. V tejto časti Kinshasy, ktorá je považovaná za "in" štvrť hlavného mesta, sídlia rôzne inštitúcie vrátane apoštolskej nunciatúry. „Jedna z najväčších nunciatúr v Afrike,“ vysvetľujú, pozoruhodná koloniálna budova obklopená niekoľko hektárovou záhradou, ktorá bude pápežovou rezidenciou počas jeho pobytu v Kongu až do 3. februára.

Stretnutie s obeťami, "ochotnými odpustiť"

Práve na nunciatúre sa uskutoční jedna z najvýznamnejších udalostí cesty: stretnutie s obeťami z východnej oblasti Konžskej demokratickej republiky a následný dialóg s dobrovoľníkmi a tými, ktorým pomáhajú charitatívnym dielam. „Sú to zástupcovia diecéz najviac postihnutých násilím. Budeme počuť svedectvo o prežitom živote, ktoré nám priblíži realitu tejto krajiny, a uvidíme ľudí, ktorí si to všetko uvedomujú, ale napriek tomu sú ochotní odpúšťať,“ hovorí nuncius Ettore Balestrero, ktorý bude pápeža sprevádzať počas celej etapy v Kinshase. „Je veľmi potrebné, aby sa táto rieka nenávisti a násilia, ktorá je tu, vliala do väčšieho mora, ako je to pri rieke Kongo. More spravodlivosti, ktorá musí byť vykonaná, ale aj more zmierenia“.

Cirkev v Kongu spravuje štyridsať percent zdravotníctva a vzdeláva sedem miliónov študentov

František sa stretne so zástupcami charitatívnych organizácií v krajine, čo je živá ukážka toho, „že cirkev je prítomná vo všetkých oblastiach sociálneho života a vzdelávania“, zdôrazňuje Balestrero. „Štyridsať percent zdravotníckych zariadení je vedených katolíckym personálom. Takmer 7 miliónov študentov navštevuje verejné školy vedené katolíckymi kongregáciami“.

V pápežovom náručí sa tak ocitnú handicapovaní ľudia, malomocní, chorí na AIDS, hluchonemí, opustené deti, ale prídu aj kontemplatívne sestry, „pretože modlitba je najvyššou formou milosrdnej lásky,“ vysvetľuje Balestrero. „Budú tam spievať nevidiace deti a ďalšie, ktoré navštevujú školu tu v Kinshase, a podelia sa o vlastnú skúsenosť, teda to, čo zažili v katolíckych charitatívnych organizáciách, ktoré ich prijali. Zistíme teda, ako sa milosrdná láska nielen hlása, ale aj žije“.

Mladí ľudia zapojení do príprav

Balestrero tiež komentuje čakanie na pápežov príchod v týchto hodinách, kedy sú prípravy v plnom prúde už niekoľko týždňov, čo zamestnáva mladých ľudí, a to aj veľmi mladých, ktorí sa inak potulujú po kluboch a kasínach alebo na uliciach a hľadajú príležitostné práce a každodenné zamestnanie. „Teraz už nejde o čakanie, ale o rozruch. Ľudia na uliciach spievajú pieseň zloženú špeciálne pre pápeža, množia sa plagáty, mnoho veriacich prichádza z iných častí Konga a susedných krajín“.

Pápežova prítomnosť je pre Kongo „veľkou útechou“, „pretože je to krajina, ktorá trpí, je obeťou toľkých násilností a teraz, aspoň na 3-4 dni, cíti, že pápež leje balzam na jej rany, ktoré sú bohužiaľ veľmi hlboké“. „Existuje tiež - a to ma napĺňa radosťou - katolícka komunita, ktorá skutočne chce dať vo svojom živote priestor Bohu, ale potrebuje od pápeža podnet, aby sa vyhla dichotómii medzi hlásanou vierou a žitým životom,“ hovorí nuncius. Pápežova návšteva „môže byť, ba dokonca bude, míľnikom na získanie pokynov k lepšej a hlbšej evanjelizácii“.

Zmierenie

Podobné povzbudenie pápež František adresuje aj kňazom, zasväteným osobám a rehoľníkom, s ktorými sa stretne 2. februára v katedrále Notre Dame du Congo, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od nunciatúry. Keď k nej prídete autom, už od cesty na vás vykukne obrovský zvislý transparent s logom a mottom pápežskej cesty, ktorý zakrýva celú zvonicu. Dvaja mladí muži lezú po lešení, aby dokončili posledné úpravy, a statočne sa bránia popoludňajšiemu vetru. Dole na námestí muži so zváračkami upevňujú veľký biely oblúk, ktorý bude ozdobený kvetmi, a skupinky žien aranžujú lavičky so suvenírmi, tričkami a vlajkami. Pri pohľade na kamery skandujú „Karibu kweno Pape!“. Vo svahilčine: „Ste medzi nami vítaní!“. Je to verš z piesne zloženej pre túto cestu. Medzi ľuďmi je aj rektor katedrály, Camille Esika: „V ťažkej situácii, ktorú celé oblasti Konga zažívajú kvôli neistote, môže pápež priniesť posolstvo útechy a nádeje, že sa situácia môže zmeniť,“ komentuje. „Katolícka cirkev hrá v konžskej spoločnosti dôležitú úlohu. Pri stretnutí s kňazmi ich pápež bude môcť povzbudiť, aby boli dobrými služobníkmi a dávali príklad zmierenia v Kristovi a medzi národmi.“



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230131028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]