[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Synoda dala podnet na to, aby sa v Cirkvi viac začalo pracovať s laikmi
P:3, 06. 02. 2023 09:55, DOM

Bratislava 6. februára (TK KBS) Synoda dala podnet na to, aby sa v Cirkvi viac začalo pracovať s laikmi, hovorí košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober. Predseda KBS to uviedol pri príležitosti otvorenia kontinentálneho zhromaždenia Synody o synodalite, ktorá sa koná v Prahe.

„V prvotnej synodálnej fáze sme sa stretali na diecéznej úrovni, aby sme sa spolu modlili a vo vzájomnom pozornom a otvorenom počúvaní vyjadrovali k tomu, čo to znamená byť synodálnou Cirkvou. Myslím, že na Slovensku bolo dostatok možností, aspoň u tých, ktorí sa zapojili, ktorí chceli počúvať a hovoriť.

Zároveň chcem pripomenúť slová Svätého Otca, ktorý povedal, že toto stretávanie sa nie je parlamentarizmus. Že to, čo my dohodneme a napíšeme, neznamená, že bude hneď prijaté a dá sa do uskutočňovacej fázy. Je to podnet, ktorý vnímam ako hlas Božieho ľudu, s ktorým chceme ďalej pracovať,“ povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS Mons. Bernard Bober.

„Podnety boli vzácne, prišli spracované zo všetkých biskupských konferencií. Teším sa na vzájomné obohatenie, debatu, stretnutia i modlitby, chceli by sme počuť ako sa budú osobne vyjadrovať,“ uviedol pri príchode do Prahy predseda KBS.

Na prvú časť kontinentálneho stretnutia, ktoré sa uskutoční od 5. do 9. februára 2023, pricestovalo do hlavného mesta viac ako 200 účastníkov z celej Európy z 39 biskupských konferencií.

 

Každá konferencia mohla vyslať štvorčlennú delegáciu zloženú z predsedu danej konferencie a troch ďalších členov. V slovenskej delegácii je výkonný tajomník KBS Ivan Ružička a Renáta Ocilková a Mária Spišiaková, ktoré zastupujú rímskokatolícku i gréckokatolícku Cirkev a ktorých ako delegátov zvolili na 103. plenárnom zasadnutí biskupov.

Ďalších 44 hostí budú predstavitelia komunít alebo hnutí zastupujúcich celú Katolícku cirkev z Európy. Spolu s nimi bude online pripojených ďalších niekoľko stoviek účastníkov.

Arcibiskup Bober na zasadnutí očakáva živú debatu po vystúpení biskupov z Nemecka. Nemecky hovoriace spoločenstvá podľa jeho slov začali preberať niektoré témy skôr ako sa začala synoda. „Svätý Otec a Rím jasne povedal, že nemôžeme pracovať s témami, ktoré rezonujú v spoločnosti a urobiť záver bez synodálneho spoločenstva, bez kontextu s Rímom, bez kontextu Európy, okolitých národov a národností,“ uviedol arcibiskup Bober.

Pre Cirkev na Slovensku zostáva výzvou počúvať a zapojiť väčšie množstvo veriacich, tiež vtiahnuť do tohto procesu viac ľudí z okraja cirkevného spoločenstva, vyplynulo zo záverov synody na Slovensku.

„Do budúcnosti to je apel na naše farnosti v jednotlivých diecézach na Slovensku, aby sa synodalita stala naozaj známkou, ktorá by mohla posunúť Cirkev dopredu viac a okrem toho, aby to bola Cirkev, ktorá bola založená Kristom. Je to jeho úmysel, je to jeho starosť, kladie na nás dôraz, ale predsa len, každý z nás musí vedieť, keď je v Cirkvi, tak má nielen svoje miesto, ale má aj úlohy, ale aj zodpovednosť,“ dodal pre Tlačovú kanceláriu KBS Mons. Bernard Bober, ktorý vedie slovenskú delegáciu na kontinentálnom zhromaždení Synody o synodalite v Prahe.( TK KBS, jkm, ml; pz ) 20230206019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]