[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup z Aleppa o zemetrasení: Nikdy som nič podobné nevidel
P:3, 07. 02. 2023 11:58, ZAH

Turecko 7. februára (VaticanNews) Päťtisíc mŕtvych a tisíce zranených. V noci z nedele na pondelok došlo medzi južným Tureckom a severnou Sýriou k silnému zemetraseniu s magnitúdou 7,8 stupňa Richterovej stupnice. V desiatkach miest v oboch krajinách sa zrútilo mnoho budov a odhady počtu obetí sú zatiaľ predbežné, keďže mnoho ľudí sa nachádza pod troskami. To všetko v náročných podmienkach, ktoré spôsobuje prítomnosť mnohých utečencov a nízke zimné teploty. Komunikácia je narušená, a to tak letecky, ako aj po železnici. Napriek maximálnemu úsiliu miestnych orgánov a medzinárodného spoločenstva sa preto pomoc posúva vpred len pomaly. Európska charita mobilizuje svoje sily na pomoc obyvateľom a Talianska biskupská konferencia už vyčlenila 500 000 EUR ako počiatočnú pomoc, pričom 20 000 EUR bolo pridelených aj Caritas Ambrosiana.

Biskup z Aleppa: Potrebujeme sanitky a elektrinu

„Boli sme na treťom poschodí, strach bol obrovský a teraz sú všetci ľudia na ulici, v chlade a v daždi,“ vysvetľuje Mons. Antoine Audo, chaldejský biskup z Aleppa. Telefónne hovory sú rušené a komunikácia nie je vôbec jednoduchá. „Na takéto udalosti nie sme zvyknutí, niečo také som v Aleppe videl prvýkrát,“ hovorí sýrsky jezuita. „Škody sú všade, dokonca aj v katedrále. Knižnice sú zničené, domy sa zrútili: je to apokalyptická situácia. Ľudia sú v autách, všetci majú v rukách mobilné telefóny a snažia sa komunikovať. Situácia je veľmi smutná a teraz potrebujeme núdzové vozidlá, elektrinu. To je ten problém,“ uzatvára.

Apoštolský vikár Anatólie: Obávame sa tisícov mŕtvych

„Mobilné telefóny sa vypínajú, ale zatiaľ sme v neustálom kontakte,“ hovorí biskup Paolo Bizzeti, apoštolský vikár Anatólie, a jeho hlas sa láme dojatím. „Sú tu stovky mŕtvych, ale v oblasti epicentra,“ upozorňuje, „hovoríme o tisícoch ľudí, ktorí prišli o život. Viem, že jedna nemocnica sa zrútila, ďalšia je mimo prevádzky, je tam viac ako dvesto zrútených domov a je ťažké sa tam dostať. Problémom je potom poskytnúť pomoc tým, ktorí sú pod troskami. Letecké spojenie bolo prerušené, letisko v Antiochii je poškodené,“ dodáva.

Laura Stopponiová, vedúca európskej kancelárie talianskej charity, upozorňuje, že „zemetrasenia sú v Turecku stálym javom“, ale už dlho tu nebolo zemetrasenie podobnej intenzity. „Zasiahnutá je veľká oblasť, kde žije veľa utečencov a kde sú veľmi nízke teploty,“ upozorňuje. Otrasy pokračujú a sú veľmi silné."

Turecká charita realizuje stály projekt pre utečencov a anatólska diecéza doň zapája mnoho dobrovoľníkov. „S ľuďmi, s ktorými sme v kontakte, pracujeme už roky,“ vysvetľuje. V takýchto situáciách je dôležité okamžite zasiahnuť, ale ako to urobiť? „V takýchto chvíľach sa dá aktivovať len fundraising, pretože tieto oblasti sú ťažko dostupné. Turecká vláda požiadala o medzinárodnú pomoc práve preto, že nie je ľahké dostať sa do postihnutej oblasti, ktorá je, opakujem, veľmi veľká.“

V Aleppe sa zrútili celé budovy

Páter Ibrahim Alsabah bol dlhé roky farárom v Aleppe a teraz pôsobí v Nazarete, odkiaľ monitoruje situáciu v aleppskej františkánskej komunite. „Zrútili sa celé budovy, sú poškodené cesty, dokonca aj náš kostol sv. Františka bol zasiahnutý. V týchto hodinách sú všetky kostoly v Aleppe plné stoviek ľudí a rodín, ktorým ponúkajú jedlo a prístrešie. Nikto sa nechce presťahovať domov, pretože sa bojí možnosti nových silných otrasov a nebezpečnej situácie v mnohých domoch,“ hovorí otec Alsabah, ktorý je v neustálom kontakte so sýrskym mestom. V Kostole svätého Františka boli zriadené prístrešky na prenocovanie. Je ťažké nájsť matrace, ale poskytujú sa prikrývky, aby sa zmiernili teploty, ktoré môžu v noci klesnúť pod nulu.

Otec Ibrahim sa podelil o smutnú správu o smrti melchitského kňaza, otca Imada Dahera. Gréckokatolícke biskupstvo v Aleppe sa zrútilo, emeritného biskupa Jeanbarta vytiahli živého z trosiek a prijali ho len v jeho rúchu vo františkánskom kláštore Azizeh, neďaleko latinskej farnosti v Aleppe, ale telo otca Imada Dahera našli bez života.  Mníšky trapistky v sýrskom meste Azeir sú v bezpečí a otvorili kláštor pre vysídlené osoby. Mníšky z nemocnice svätého Jozefa v Aleppe, hoci utrpeli určité škody na budove, sú naďalej plne aktívne a ošetrujú davy zranených, ktorí prichádzajú na pohotovosť.( TK KBS, Vatican News CZ, ml; pz ) 20230207026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]