[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán/Kuba: Pápež žiada o prepustenie väzňov
P:3, 09. 02. 2023 15:55, ZAH

Vatikán 9. februára (VaticanNews) Pápež František požiadal kubánsku vládu o prepustenie politických väzňov. Zástupcom médií to v stredu oznámil vatikánsky vyslanec na Kube, kuriálny kardinál Beniamino Stella, ktorý je v týchto dňoch (23.1.-10.2.) na návšteve tohto karibského ostrova. „Pápež veľmi dúfa, že kubánska vláda pozitívne odpovie na cirkevné žiadosti o prepustenie odsúdených demonštrantov,“ citovali médiá kardinálove slová, ktoré predniesol v stredu na spoločnej návšteve Havanskej univerzity s kubánskym prezidentom Miguelom Díazom-Canelom. Zadržaní sú údajne demonštranti, ktorí sa zúčastnili na protestoch proti vláde 11. júla 2021.

Už skôr vo svojom prejave na univerzite kardinál Stella zdôraznil, že „slobodu nemožno podriadiť žiadnemu záujmu ani okolnostiam a čakať na lepšie časy“. Dodal, že Kuba „musí byť oslobodená od akéhokoľvek miešania a podmaňovania“. Zároveň povedal, že to však musí byť „Kuba, ktorej deti sú slobodní muži a ženy“.

Dodal, že táto sloboda musí „podporovať materiálny, etický a duchovný rast ľudí“. Ide o podporu „skutočného zmierenia a bratstva, ktoré nie je založené na podobnosti myšlienok, ale na stretnutí s druhým v jeho rozmanitosti“. Namiesto „nenávisti a konfrontácie“ je potrebná „kultúra stretávania, ktorá buduje mosty, po ktorých môžeme kráčať v úsilí o spoločné dobro, za ktoré sme všetci zodpovední,“ povedal kardinál Stella vo svojom prejave.

Keď Ján Pavol II. navštívil v roku 1998 Kubu

Zástupca Vatikánu prišiel na Kubu pri príležitosti 25. výročia prvej pápežskej návštevy. V roku 1998 prišiel na ostrov, kde vtedy ešte vládol revolučný vodca Fidel Castro, pápež Ján Pavol II., čo bolo považované za historické gesto.

Kardinál Stella vyjadril nádej, že jeho cesta na Kubu prinesie „nové veci pre kubánsky ľud“. V rozhovore pre médiá vatikánsky vyslanec obhajoval úlohu dialógu založeného na „priateľstve a rešpekte“, a to ako v rozhovoroch s vysokými kubánskymi predstaviteľmi, tak vo vzťahoch medzi Havanou a Spojenými štátmi. „Prostredníctvom rozhovorov je možné nájsť riešenie,“ uviedol kardinál Stella.

Naposledy sa Svätej stolici podarilo dosiahnuť prepustenie viac ako 3 500 väzňov zo strany vlády jednej strany v súvislosti s návštevou pápeža Františka na Kube v roku 2015. Podľa pozorovateľov je prepustenie politických väzňov z nedávnych sociálnych protestov považované za kľúč k mnohým ďalším naliehavým problémom. Také gesto by preto dalo nový impulz dialógu s USA aj rozhovorom s Európskou úniou o obchodných dohodách. V súčasnej dobe je na Kube viac ako 1 000 politických väzňov.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230209029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]