Bratislava 14. februára (TK KBS) Na Slovensku bude opäť Rok kresťanskej kultúry. Začne sa na sviatok svätého Cyrila a Metoda 5. júla 2023 a potrvá do 5. júla budúceho roku. Jeho cieľom bude nielen zviditeľnenie kresťanskej kultúry, ale aj aj prezentovanie a šírenie kresťanskej kultúry života. Do Roku kresťanskej kultúry sa budú môcť zapojiť nielen všetky kresťanské cirkvi, ale aj ďalší.
Ide o iniciatívu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru (KBS). Vojenský ordinár Mons. František Rábek, ktorý jej predsedá, oznámil zámer zorganizovať toto kultúrno-duchovné podujatie počas udeľovania ceny patróna umelcov Fra Angelico v Bratislave. „Dnes teda, keď si celá Cirkev pripomína sviatok Apoštolov Slovanov a spolupatrónov Európy, oznamujem zámer Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví otvoriť na slávnosť svätých Cyrila a Metoda, 5, júla toho roku Rok kresťanskej kultúry na Slovensku, ktorý bude trvať do 5. júla 2024," uviedol biskup Rábek.
Prvý Rok kresťanskej kultúry sa konal v roku 1999 v rámci prípravy osláv veľkého jubilea kresťanstva v roku 2000. Druhý Rok kresťanskej kultúry bol rok 2010. Ďalší sa mal pôvodne konať v roku 2020. Z dôvodu, že rok 2020 bol „Rok slovenského divadla“ „Rok kresťanskej kultúry“ preložili na rok 2021. Kvôli pandémii sa však nakoniec presunul na rok 2023.
Programovým heslom budú slová „Príklad vierozvestcov - inšpirácia pre súčasnosť". „Príležitosťou k tomu, aby sme začali Rok kresťanskej kultúry práve v tomto roku je zvlášť to, že v tomto roku si pripomíname 1 160. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda do našej vlasti. Ich kristianizačné pôsobenie bolo nerozlučne spojené s rozvojom kultúry. A tak v našom národe kresťanstvo a kultúra boli od tých čias nerozlučne a šťastne spojené," povedal biskup Rábek.
Rok bude prezentovať nové logo, ktoré na slávnosti odhalil biskup Rábek s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predsedom Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Ivanom Eľkom. Logo Roka kresťanskej kultúry predstavil dizajnér Andrej Mišina. V podaní členov vojenskej hudby zaznela aj znelka Roka kresťanskej kultúry, ktorú vytvoril hudobný skladateľ Ľuboš Bernáth. Konkrétnejšie informácie budú zverejňované postupne na mediálnych prostriedkoch KBS, ako aj Ekumenickej rady cirkví.
Oznámenie Roka kresťanskej kultúry sa konalo počas slávnosti udeľovania ceny patróna umelcov Fra Angelico v Bratislave ako predvoj očakávaného Roka kresťanskej kultúry na Slovensku. Zúčastnil sa na nej zástup osobností z oblasti cirkevného, kultúrneho a spoločenského života. Medzi nimi boli aj viacerí biskupi, minister školstva Ján Horecký a ďalší hostia.
-
Bližšie informácie o logu Roka kresťanskej kultúry na Slovensku
Popis k návrhu: Logo je hrou pojmov ROK – LETOKRUH – STROM – OVOCIE – DREVO – MATERIÁL – NÁSTROJ – HUDBA – TANEC – UMENIE – SOCHA – OBRAZ.
Na logu je strom, ktorého konáre sú dvojkrížom a ktorý má plod – ovocie. Kresťanské umenie má niesť ovocie evanjelia, preto plod. Strom – to je živý organizmus, je to Kristus, ktorého sme my ratolesťami, je to materiál kríža,
je to drevo na stavbu chrámu, sochy, je to rám obrazu, je to materiál na výrobu nástrojov na hudbu... je to symbol toho všetkého a zároveň jeho letokruhy odpočítavajú roky. Roky stromu, roky umenia, roky kultúry kresťanov. Kmeň a konáre toho stromu zároveň tvoria dvojkríž.
Strom je ohnutý vánkom, je v pohybe. Je to pohyb, tanec. Aj tanec je súčasťou kreasťanského umenia. Kresťanská kultúra existuje dve tisícročia, vyvíja sa, mení a súčasne existuje aj v podobe storočia starých malieb, piesní, stavieb či moderných rytmov, žánrov, tancov, budov, muzikálov, piesní...
Logo predstavujeme v dvoch verziách. Jednofarebná verzia s farebným plodom, alebo verzia, kde je ak koruna stromu svetlozelená na podčiarknutie obsahu loga. Zároveň predstavujeme pozitív aj negatív loga (svetlé aj tmavé pozadie.)
Zároveň logo predstavujeme v štyroch vyhotoveniach: kompletné s logom aj kompletným názvom, Iba samotné logo – strom, potom strom a skratka RKK a nakoniec iba skratka RKK. Sú to možnosti a nemusia sa nutne používať všetky štyri tieto vyhotovenia. Ak to bude objednávateľ potrebovať, sám si zvolí, ktoré z vyhotovení sú pre jeho komunikáciu užitočné.
_
Aktualizované