[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok sv. Konštantína - Cyrila oslávili v Nitre s apoštolským nunciom
P:3, 15. 02. 2023 09:41, DOM

Nitra 15. februára (TK KBS) Pri príležitosti sviatku spolupatrónov Európy, sv. Cyrila a Metoda podľa rímskeho kalendára, navštívil 14. februára 2023 akademickú pôdu v Nitre apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

Program jeho návštevy sa začal na Univerzite Konštantína – filozofa, ktorá v tento deň slávila sviatok svojho patróna sv. Konštantína – Cyrila. Mons. Girasoli si uctil pamiatku svätca pri jeho soche pred budovou univerzity za účasti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a zástupcov akademickej obce.

Program pokračoval na pôde univerzity, kde sa apoštolský nuncius za účasti študentov, akademických funkcionárov a univerzitných pedagógov predstavil s prednáškou na tému „Kresťanstvo, cyrilo-metodská tradícia a univerzita v kontexte súčasných ideových premien“ a v následnej diskusii si s účastníkmi prednášky vymenili názory súvisiace s touto dôležitou témou pre našu súčasnosť.

Ako on sám povedal: „Odkaz svätých Cyrila a Metoda je veľmi dôležitý aj dnes. Potrebujeme byť verní svojej identite, byť na ňu hrdí a otvorení stavať spolu niečo, čo je pre dobro všetkých.“

Program pokračoval podvečerným stretnutím so študentami nitrianskych univerzít v Univerzitnom pastoračnom centre Pavla Straussa aj za účasti rektora univerzity Libora Vozára a ďalších akademických funkcionárov, ktoré si v tomto roku pripomína 15. výročie svojho vzniku.

Svätú omšu v kaplnke centra celebroval Mons. Girasoli spolu s nitrianskym biskupom Mons. Viliamom Judákom, rektorom UPC Ľubomírom Hladom a ďalšími kňazmi.

Vo svojej homílii nuncius uvažoval na tému „Boh je láska a radosť z lásky“. Prítomní študenti sa s nunciom mohli podeliť o svoje názory aj v diskusii po svätej omši a celý program bol zakončený v uvoľnenej atmosfére pri spoločnom agapé.

Návšteva nuncia na akademickej pôde v Nitre pri slávnostnej príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda bola možnosťou nielen pripomenutia si osobností oboch svätcov, ale aj jeho zoznámenia sa s úrovňou univerzitnej pastorácie v Nitre, ktorá je len v centre úspešne realizovaná už 15 rokov, ale jej začiatky siahajú do roku 1990.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230215016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]