[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyjadrujú nesúhlas s odsúdením nikaragujského biskupa Álvareza
P:3, 15. 02. 2023 12:54, ZAH

Vatikán 15. februára (VaticanNews) Predseda Rady biskupských konferencií Európy (CCEE) arcibiskup Vilniusu Gintaras Grušas odsúdil postupovanie štátu Nikaragua voči katolíckemu biskupovi Matagalpy Rolandovi Álvarezovi, ktorého odsúdili na 26 rokov väzenia a stratu občianstva za to, že odmietol byť vysťahovaný do USA spolu s ďalšími vyše 200 osobami kritizujúcimi tamojší režim. Mons. Grušas európskych biskupov vyzýva, aby toto porušovanie práv nahlásili vládam svojich štátov.

S biskupom Álvarezom boli zadržaní aj štyria katolícki kňazi, dvaja seminaristi a jeden diakon z diecézy Matagalpa. Všetci boli odsúdení na desať rokov väzenia.

Mons. Grušas pripomína, že „od chvíle zatknutia Mons. Álvareza v auguste 2022 nebolo jasné, aké sú voči nemu vznesené obvinenia, okrem oficiálnych obvinení z vlastizrady, ohrozenia národnej integrity a šírenia nepravdivých informácií“. Nebolo možné podrobne sledovať súdny proces, oznámené bolo jedine odsúdenie, tvrdí litovský arcibiskup.

Za nikaragujského biskupa Álvareza, ktorého odsúdili v sobotu 11. februára, za ďalších trpiacich Nikaragujčanov i za otvorenie sŕdc tamojších politických vodcov sa v nedeľu pri Anjel Pána modlil spolu s veriacimi pápež František:

„Správy prichádzajúce z Nikaraguy ma nemilo zarmútili a nemôžem tu so znepokojením nespomenúť biskupa z Matagalpy, biskupa Rolanda Álvareza, ktorého mám rád, odsúdeného na 26 rokov väzenia, a tiež ľudí, ktorí boli deportovaní do Spojených štátov. Modlím sa za nich a za všetkých, ktorí trpia v tomto drahom národe, a prosím vás o modlitby. Zároveň prosíme Pána, aby na príhovor Nepoškvrnenej Panny Márie otvoril srdcia politických vodcov a všetkých občanov pre úprimné hľadanie mieru, ktorý sa rodí z pravdy, spravodlivosti, slobody a lásky a dosahuje sa trpezlivým dialógom.”

Predseda Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich odsúdil obvinenia vznesené proti biskupovi Álvarezovi už v liste zo 6. februára. Okrem toho odsúdil celkové zhoršenie situácie, čiže „zatvárenie katolíckych rozhlasových staníc, zamedzovanie prístupu do kostolov zo strany polície a iné závažné činy, ktoré narúšajú náboženskú slobodu a spoločenský poriadok“.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230215020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]