[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski riaditelia Pápežských misijných diel sa spolu stretli na Malte
P:3, 15. 02. 2023 15:25, ZAH

Malta 15. februára (TK KBS) V dňoch od 13. do 17. februára 2023 sa na Malte koná pravidelné stretnutie riaditeľov Pápežských misijných diel z Európy. Hlavným organizátorom stretnutia je národný riaditeľ PMD na Malte páter Valentino Borg, zúčastňuje sa ho 34 zástupcov spolu s predstaviteľmi Dikastéria pre evanjelizáciu z Vatikánu.

Slovenskú republiku na stretnutí reprezentuje národný riaditeľ PMD na Slovensku, kňaz Ivan Kňaze a koordinátorka adopcie seminaristov Lucia Balogová. Účastníkom sa cez internet prihovoril aj nový prezident PMD, arcibiskup Mons. Emilio Nappa.

Malta, misijne diela

Počas prvého dňa predstavili jednotlivé krajiny svoje programy plné nápadov a nadšenia pre misie. Každá krajina pristupuje k napĺňaniu misijného poslania jedinečne a vďaka tomu sa môžu všetky navzájom obohatiť.

Na stretnutí vystúpil generálny sekretár Pápežskej misijnej únie a riaditeľ Medzinárodného centra pre misijnú animáciu o. Dinh Anh Nhue, ktorý pochádza z Vietnamu. Vo svojej prednáške sa venoval sv. Pavlovi a jeho apoštolskému pôsobeniu na Malte. V tejto súvislosti predstavil výzvy a podnety pre misie v Európe, kde je Cirkev napriek búrlivým vlnám dnešných čias povolaná rásť v istote.

Ako upozornil, my Európania sme však evanjeliovú horlivosť za spásu ľudstva stratili. Staráme sa predovšetkým o seba a nedokážeme preto zmeniť ani jedno srdce – dokonca ani to svoje ... Strácame misijného ducha, lebo strácame vieru. Horlivosť, ktorá poháňala sv. Pavla na jeho misijných cestách, preto musí poháňať aj nás. Je potrebné vrátiť sa k Evanjeliu a k Eucharistickej adorácii a odtiaľ vykročiť k ľuďom. Ako nás vyzýva pápež František, netreba pri tom premýšľať len nad tým, ako svoje misijné poslanie uskutočňovať, ale predovšetkým ho autenticky žiť.

Spoločenstvo spojené vierou, spoluúčasť na budovaní Božieho kráľovstva a misionárska túžba prinášať všetkým radostné svedectvo o Kristovi – to sú podľa Svätého Otca kľúčové slová synodálnej cesty Cirkvi. Súčasťou spoločenstva a rodiny kresťanov sú takisto ľudia v Afrike či v Ázii – aj my na Slovensku preto musíme v sebe znovu zapáliť horlivosť sv. Pavla pre misie a pomáhať našim bratom a sestrám na misijných územiach.

Počas druhého dňa na stretnutí vystúpil generálny sekretár Misijného diela šírenia viery o. Tadeusz Nowak. Hovoril o postavení a službe Pápežských misijných diel v rámci Cirkvi a o možnostiach zvýšenia a zlepšenia informovanosti o PMD v spoločnosti. Tretí deň bol venovaný predovšetkým otázkam charizmy PMD, misijnej animácii a praktickým témam.

Popri pracovnom programe navštívili účastníci stretnutia aj historické pamätihodnosti ostrova - v katedrále stredovekého mesta Mdina a v katedrále sv. Jána v hlavnom meste Valetta slávili sväté omše.

V ďalšom starovekom meste Rabat si prezreli jaskyňu, kde sv. Pavol počas svojho pobytu na Malte okolo roku 60 n.l. dočasne prebýval. Na tretí deň sa presunú na vedľajší ostrov Gozo, kde budú v pútnickej bazilike Ta’ Pinu sláviť svätú omšu a navštívia aj prehistorický chrámový komplex Ggantija, ktorý pochádza z obdobia 3600 - 3200 rokov pred Kristom.

Súčasťou programu je návšteva centra pre utečencov, ktoré spravujú františkáni.

TK KBS informovali PMD na Slovensku( TK KBS, pmd, ml; pz ) 20230215026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]