[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí gréckokatolícki biskupi slávili v Ríme sviatok vierozvestcov
P:3, 15. 02. 2023 17:05, ZAH

Rím 15. februára (Vatican News) V utorok 14. februára, na sviatok spolupatrónov Európy svätých Cyrila a Metoda, sa v Bazilike sv. Klimenta konala slávnostná svätá omša. Zúčastnili sa na nej aj bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie Peter Rusnák, ďalej košický eparcha Cyril Vasiľ SJ a nový pomocný biskup Bratislavskej eparchie Milan Lach SJ. Navštívili aj Slovenskú sekciu Vatikánskeho rozhlasu, pre ktorú poskytli rozhovor.

Slávnosť vierozvestov sa slávi 14. februára, na výročie smrti sv. Cyrila, a každoročne sa v tento deň slávi v Bazilike sv. Klimenta v Ríme, kde je svätec pochovaný. Tento rok bola liturgicky animovaná českým Pápežským kolégiom Nepomucenum sídliacim v Ríme. Na slávnosti, ktorej predsedal olomoucký český biskup Mons. Jozef Nuzík, teda nechýbali hostia pochádzajúci z Českej republiky, Slovinska, Bieloruska, Ukrajiny, i Slováci žijúci v Ríme.

Slovenskí gréckokatolícki biskupi navštívili Večné mesto i pri príležitosti návštevy nového prefekta Dikastéria pre východné Cirkvi, ktorým sa v novembri stal Mons. Claudio Gugerotti. Rozhovor s vladykom Milanom Lachom, ktorý sa po viac ako 5 rokoch vracia na Slovensko z americkej eparchie Parma, a s vladykom Petrom Rusnákom pripravil vedúci sekcie Vatikánskych médií Martin Jarábek. K mikrofónu si pozval aj vladyku Cyrila Vasiľa SJ, ktorý bol v rokoch 2009 - 2020 sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi.

Rozhovor s M.Lachom a P. Rusnákom
Rozhovor s C. Vasiľom

Pápež pripomenul vierozvestov pri audiencii

Pripomeňme, že sviatok slovanských apoštolov pripomenul aj pápež František pri pravidelnej generálnej audiencii, v stredu 15. februára slovami: „Inšpirovaný svätými Cyrilom a Metodom, apoštolmi Slovanov a spolupatrónmi Európy, ktorých liturgický sviatok sme slávili včera, vás pozývam, aby ste každý deň vydávali svedectvo o evanjeliu a šírili okolo seba vôňu Kristovej lásky, ktorá získava srdcia pre dobro.“

Fotogaléria( TK KBS, Vatican News mj, mh; ml ) 20230215029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]