[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka charita vlani pomohla vyše 43-tisíc odídencom z Ukrajiny
P:3, 24. 02. 2023 12:05, DOM

Bratislava 26. februára (TK KBS) V minulom roku pomohla charita viac ako 43-tisíc odídencom z Ukrajiny, pričom asi 20-tisíc ľudí dostalo priamu okamžitú pomoc na hraniciach. Išlo najmä o potravinovú, materiálnu i sociálnu pomoc, ale i pomoc s hygienou, a znamenalo to tiež rôzne integračné aktivity, jazykové vzdelávanie i psychologické poradenstvo.

Charita vo svojich centrách podpory po celom Slovensku vydala v uplynulom roku stravu a potravinovú pomoc viac ako 47-tisíc krát a hygienické balíčky viac ako 36-tisíc krát. Materiálnu pomoc vydali zamestnanci pre núdznych ľudí viac ako 18-tisíc krát. Pracovníci v centrách podpory poskytli odídencom pomoc aj rady pri zamestnaní, ubytovaní, vzdelávaní či ako sprievod, a to viac ako 15-tisíc krát.

V rámci integračných aktivít robili v centrách podpory aj rôzne odborné kurzy, spoločenské podujatia, výlety, tvorivé aktivity pre deti a aj letné tábory. Vďaka charite môžu odídenci na Slovensku vyhľadať psychologickú pomoc. „Pracovníci v našich centrách podpory sa neustále stretávajú s obrovskou túžbou odídencov vrátiť sa späť. Tí si uvedomujú, že tu budú musieť ešte nejaký čas ostať, a preto pre nich vytvárame priestor a aktivity, ktorými ich chceme integrovať do spoločnosti,“ povedala manažérka humanitárnej pomoci a integrácie Alexandra Mruk Papainopol.

„Na Ukrajine som pracovala v kozmetickom priemysle, robili sme rôzne výstavy a pracovala som predovšetkým s ľuďmi. Tiež som vo voľnom čase rada vyšívala a niečo tvorila. Aj tu sa stretávam s mnohými Ukrajincami, s ktorými máme toho veľa spoločného. S deťmi som po príchode začala robiť ručne robené výrobky. Som preto vďačná charite, že zriadila centrá, ktoré pomáhajú nám Ukrajincom lepšie sa adaptovať na život na Slovensku. Môžeme tu dostať materiálnu i psychologickú podporu a dostať potrebné informácie,“ hovorí Viktoria Ploska, ktorá prišla na Slovensko v lete.

Centrá podpory, ktoré zriadila Slovenská katolícka charita navštevujú ľudia v zložitých a komplikovaných situáciách, ide najmä o matky s deťmi a seniorov, ktorí si nemôžu nájsť prácu.

Počas prvej pôstnej nedele 26. februára 2023 sa v kostoloch na Slovensku koná pravidelná jarná zbierka na charitu.

Zdroj: Slovenská katolícka charita( TK KBS, skch, ml; pz ) 20230224024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]