[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom Františkom: Hľadajme okolo seba svetlo Božej nádhery
P:3, 05. 03. 2023 16:10, ZAH

Vatikán 5. marca (Vatican News) V druhú pôstnu nedeľu sa pápež František na poludnie pomodlil s veriacimi mariánsku modlitbu so zvyčajnou katechézou. Svätý Otec poukázal na Ježišovo premenenie a zjavenie jeho slávy učeníkom. Radosť z Božích zázrakov nás má privádzať k službe bratom a sestrám. Po modlitbe Anjel Pána Pápež František vyjadril svoju blízkosť pozostalým obetí vlakového nešťastia v Grécku, kde zahynulo aj veľa študentov a zároveň sa modlil v tichosti aj za obete potopenej lode pri Talianskom pobreží.

Vidieť Božie svetlo
Príhovor pred modlitbou Anjel Pána
2. pôstna nedeľa, 5. marca 2023

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V túto druhú pôstnu nedeľu sa číta evanjelium o Premenení: Ježiš zobral so sebou na vrch Petra, Jakuba a Jána a zjavuje sa im v celej svojej kráse ako Boží Syn (porov. Mt 17, 1-9).

Zastavme sa na chvíľu pri tejto scéne a položme si otázku: v čom spočíva táto krása? Čo vidia učeníci? Veľkolepý efekt? Nie, toto nie. Vidia svetlo Božej svätosti, ktoré žiari v tvári a odeve Ježiša, dokonalého obrazu Otca. Zjavuje sa Božia majestátnosť, Božia krása. Ale Boh je Láska, a tak učeníci na vlastné oči videli krásu a jas božskej Lásky stelesnenej v Kristovi. Dostali predchuť raja! Aké to muselo byť prekvapenie pre učeníkov! Tak dlho mali pred očami tvár Lásky, a nikdy si neuvedomili, aká je krásna! Až teraz si to s nesmiernou radosťou uvedomujú.

Ježiš ich touto skúsenosťou vlastne formuje, pripravuje ich na ešte dôležitejší krok. Čoskoro totiž budú musieť vedieť rozpoznať tú istú krásu v ňom, keď vystúpi na kríž a jeho tvár bude znetvorená. Peter sa snaží s námahou pochopiť: rád by zastavil čas, chcel by dať scéne „pauzu“, zostal stáť a predĺžil tento nádherný zážitok; ale Ježiš to nedovoľuje. Jeho svetlo sa totiž nedá zredukovať na „čarovnú chvíľu“! Potom by sa stalo niečím falošným, umelým, rozplývajúcim sa v hmle pominuteľných pocitov. Naopak, Kristus je svetlo, ktoré vedie cestu, ako ohnivý stĺp pre ľud na púšti (porov. Ex 13,21). Ježišova krása neodcudzuje učeníkov od reality života, ale dáva im silu nasledovať ho až do Jeruzalema, až na kríž. Kristova krása nie je odcudzujúca, ale vždy ťa posúva vpred, neskrýva ťa, napreduj!

Dôležitosť byť s Ježišom

Môžeme si položiť otázku: dokážeme rozpoznať svetlo Božej lásky vo svojom živote? Rozoznávame ho s radosťou a vďačnosťou v tvárach ľudí, ktorí nás majú radi? Hľadáme okolo seba znamenia tohto svetla, ktoré napĺňa naše srdce a otvára ho láske a službe? Alebo dávame prednosť slameným ohňom modiel, ktoré nás odcudzujú a uzatvárajú do seba samých? Čo máme radšej: veľké Pánovo svetlo, alebo umelé svetlo modiel? Panna Mária, ktorá si aj v temnote Kalvárie zachovala svetlo svojho Syna vo svojom srdci, nech nás vždy sprevádza na ceste lásky.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News: Andrej Klapka)( TK KBS, Vatican News mh; ml ) 20230305003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]