[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Premýšľajme nad výzvou Svätého Otca modliť sa za obete zneužívania
P:3, 12. 03. 2023 19:25, ZAH

Vatikán 12. marca (Vatican News) „Modlime sa za tých, ktorým ublížil niekto z cirkevného spoločenstva, aby v samotnej Cirkvi našli konkrétnu odpoveď na svoju bolesť a utrpenie.“ – K tomu nás vyzýva pápež František v mesiaci marci v rámci Apoštolátu modlitby. Boľavá téma. Premýšľajme spoločne nad modlitbovou výzvou Svätého Otca, píše pre Vatican News Jozef Bartkovjak SJ.

V posledných rokoch vyšli najavo skutočnosti, ktorým sa len ťažko dalo uveriť.  Pápež František na záver stretnutia o ochrane maloletých, ktoré sa konalo pred štyrmi rokmi vo Vatikáne, zdôraznil zásadný postoj: „Pokorne a nebojácne musíme uznať, že stojíme pred tajomstvom zla, ktoré sa vyvršuje na tých najslabších, lebo sú obrazom Ježiša Krista.“

Pomoc zraneným osobám a prevencia rozličných foriem zneužívania v prostredí Cirkvi sa stala systematickým programom na celocirkevnej úrovni. Od roku 2014 pracuje Pápežská komisia pre ochranu maloletých v súčinnosti s biskupskými konferenciami celého sveta. Maloleté a zraniteľné osoby je nevyhnutné chrániť pred formami pohlavného zneužívania, zneužitia moci a manipulovania vo svedomí. Ide o vzájomne prepletené formy tohto strašného zla.

Na spomenutom stretnutí 24. februára 2019 vo Vatikáne za účasti predstaviteľov Cirkvi z celého sveta Svätý Otec zdôraznil, že odborná pomoc má ísť ruka v ruke s duchovným prístupom. Vyjadril sa týmito slovami:

„Tak ako musíme využiť všetky praktické nástroje, ktoré nám zdravý úsudok, vedy a spoločnosť ponúkajú, tak nesmieme stratiť zo zreteľa túto realitu, ale prijať duchovné opatrenia, ktorým nás učí sám Pán: pokoru, obžalovanie nás samých, modlitbu a pokánie. Je to jediný spôsob ako vyhrať nad duchom zla. Tak nad ním zvíťazil Ježiš.

Cieľom Cirkvi preto bude načúvanie, dohľad, ochrana a starostlivosť o zneužívaných, vykorisťovaných a zabudnutých mladistvých, kdekoľvek sa nachádzajú. Aby Cirkev dosiahla tento cieľ, musí stáť nad všetkými ideologickými polemikami a žurnalistickými politikami, ktoré neraz účelovo využívajú pre rozličné záujmy samotné tragédie prežívané maličkými.“ Toľko slová pápeža Františka.

Všimnime si ešte jeden aspekt tejto veci. Svoju úlohu pomáhať pri hojení rán cez stretnutie s Ježišom si Cirkev uvedomuje ako službu lásky, ku ktorej je povolaná. Intenzívne úsilie Cirkvi v oblasti prevencie chce dvíhať vnímavosť na tento problém v celej spoločnosti, kde je často podhodnotený. Pápež František o tom hovorí takto:  

„V našej práci sme si opäť raz uvedomili, že závažnosť pohromy, akou je sexuálne zneužívanie mladistvých, je fenoménom historicky rozšíreným žiaľ vo všetkých kultúrach a spoločnostiach. Len v nedávnej dobe sa stalo predmetom systematických štúdií, a to vďaka zmenenej citlivosti verejnej mienky na problém, ktorý bol v minulosti pokladaný za tabu, t. j. všetci o ňom vedeli, ale nikto o tom nehovoril. To mi pripomína v minulosti v niektorých kultúrach rozšírené kruté náboženské praktiky pohanských obradov prinášania živých obiet – často detí. Avšak ani dnes dostupné štatistiky o sexuálnom zneužívaní mladistvých od rôznych organizácií a národných i medzinárodných agentúr (Svetová zdravotnícka organizácia, UNICEF, Interpol, Europol a iné) nereprezentujú pravý stav tohto javu. Často sú podhodnotené, pretože mnohé prípady sexuálneho zneužívania mladistvých neboli nahlásené, najmä tie veľmi početné, páchané v rodinnom prostredí.“

Na svojich apoštolských cestách si Svätý Otec pravidelne vyhradzuje čas na osobné stretnutia s obeťami zranenými zneužívaním moci v oblasti manipulácie svedomia a sexuálnej oblasti. Urobil tak diskrétnym spôsobom aj pri svojej návšteve Slovenska. Pripomeňme, že Komisia KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi pracuje pod vedením košického pomocného biskupa Mons. Marka Forgáča, tvoria ju kňazi, zástupcovia reholí a laickí odborníci.

Minulý rok v júli bola hlavným dôvodom pápežovej cesty do Kanady podpora uzdravujúceho procesu u domorodých ľudí zranených ideológiou kultúrneho vykoreňovania a vytŕhania detí z rodín. Páter Federico Lombardi SJ, ktorý sa angažuje v tejto oblasti už od čias Benedikta XVI., spätne zhodnotil apoštolskú cestu do Kanady v rozhovore pre Vatican News 31. júla 2022 týmito slovami:

„Kajúca cesta, ktorá sa týka zneužívania či nedostatku úcty k pôvodným obyvateľom a veľmi bolestnej záležitosti rezidenčných škôl, bola pretkaná niťou nádeje, ktorú priniesla práve viera v Krista, bolo to skutočné ohlasovanie evanjelia.“

Cirkev takto ponúka cestu k uzdraveniu z najrôznejších zranení. Aj celkom nedávno v Kongu a Južnom Sudáne pocítilo pápežov láskavý dotyk mnoho zranených sŕdc, tentoraz najmä žien kruto zotročených členmi ozbrojených bánd. Toto sú slová pápeža Františka pri stretnutí s obeťami násilia v Kongu, 1. februára tohto roka:

„Tým, ktorí prežili sexuálne násilie, každému zranenému dieťaťu a dospelému hovorím: Som s vami, chcem vám priniesť Božie pohladenie. Jeho nežný a súcitný pohľad spočíva na vás. Zatiaľ čo násilníci s vami zaobchádzajú ako s vecami, Otec v nebi vidí vašu dôstojnosť a každému z vás hovorí: «Pretože si drahý mojim očiam, vzácny a ja ťa milujem» (Iz 43,4).“

V mesiaci marec nás Svätý Otec pozýva vkladať tento dôležitý úmysel do našej modlitby, individuálnej a zároveň spoločnej prostredníctvom Celosvetovej modlitbovej siete pápeža: „Modlime sa za tých, ktorým ublížil niekto z cirkevného spoločenstva, aby v samotnej Cirkvi našli konkrétnu odpoveď na svoju bolesť a utrpenie.“



( TK KBS, Vatican News, jb; ml ) 20230312002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]