[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin: Diplomacia milosrdenstva pápeža Františka
P:3, 14. 03. 2023 19:41, ZAH

Vatikán 14. marca (VaticanNews) Diplomacia milosrdenstva pápeža Františka – o tom hovoril vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin vo svojom príspevku 13. marca pri prezentácii knihy Antonia Spadaru s názvom „Františkov atlas. Vatikán a medzinárodná politika“ v sídle jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica v Ríme. Kardinál Parolin zároveň odpovedal na otázky novinárov ohľadom vojny na Ukrajine, vzťahov s Čínou, synodálnej cesty v Nemecku i otázky migrácie.

Sila pápežovho posolstva „spočíva v zmene významu historických procesov“ v pochopení toho, že „nikto by nikdy nemal byť považovaný za definitívne strateného vo vzťahoch medzi štátmi“, uviedol vo svojom príspevku kardinál Parolin. „Dialóg, aj v tých najťažších situáciách, je žiaduci v záujme mieru“, zdôraznil štátny sekretár a poukázal na to, že „Svätá stolica pevne verí v multilateralizmus“ a svojím diplomatickým pôsobením „bude vždy ochotná angažovať sa za mier“. Riešenie konfliktov „neprichádza prostredníctvom rozdelenia“, a preto je vždy možné „nechať otvorené dvere“ pre dialóg. Perspektíva musí „zahŕňať, a nie vylúčiť nepriateľa“, pretože práve to možno považovať za „triumf milosrdenstva“, poznamenal kardinál Parolin.

Využiť všetku tvorivosť pri hľadaní mieru

„Snažíme sa využiť všetku našu kreativitu“ na obnovenie mierových rokovaní na Ukrajine a „prvým krokom by malo byť zloženie zbraní“, uviedol ďalej štátny sekretár v rozhovore s novinármi. Svätá stolica „má inú víziu ako jednotlivé štáty“, pretože má „univerzalistickú víziu“ a iný prístup k hľadaniu mieru. Pápež František chce ísť do Moskvy aj do Kyjeva, „pretože verí, že službu mieru možno vykonať len vtedy, ak sa mu podarí stretnúť s oboma prezidentmi“, s Putinom i Zelenským, dodal štátny sekretár. Uvažujúc o desiatich rokoch Františkovho pontifikátu, ktoré označil za „veľmi intenzívne“, poznamenal, že „dali Cirkvi možnosť, aby ju bolo vo svete počuť“.

Dialóg s Čínou

Štátny sekretár v odpovedi na ďalšiu otázku pripomenul dôležitosť dohody, ktorá bola dosiahnutá počas pontifikátu pápeža Františka medzi Svätou stolicou a Čínou. Poukázal na prítomnosť „postoja nádeje“ a dialógu, v ktorom „chcú obe strany pokračovať“. Podľa kardinála je navyše cesta pápeža Františka do Mongolska „pravdepodobná, hoci definitívne rozhodnutie ešte nepadlo“.

Synodálna cesta v Nemecku

Kardinál Parolin odpovedal aj na otázku ohľadom hlasovania nemeckých biskupov o schválení požehnania pre homosexuálne páry na záver synodálneho procesu. Ako povedal, Svätá stolica sa už k tejto otázke jasne vyjadrila. „Dialóg bude pokračovať v rámci synodálnej cesty univerzálnej Cirkvi“. Miestna cirkev „nemôže prijať takéto rozhodnutie, ktoré sa týka disciplíny univerzálnej Cirkvi“.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230314033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]