[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemecká charita naďalej pôsobí v Afganistane
P:3, 15. 03. 2023 13:28, ZAH

Afganistan 15. marca (VaticanNews) Zástupca „Caritas Germany“ je presvedčený, že režim Talibanu by sa nemal stať prekážkou solidarity s desiatkami miliónov ľudí v núdzi v Afganistane. „Dôrazne vás prosíme: nezabúdajte na nás!“ cez mikrofóny Vatikánskeho rozhlasu sa veriacim prihovoril Oliver Müller, šéf medzinárodnej pobočky Charity Nemecko, ktorá sa podieľa na pomoci Afganistanu. Hovoril o svojej ceste do tejto krajiny a o činnosti katolíckej charitatívnej organizácie v prospech Afgancov.

Šéf Charity hovoril o situácii žien v Afganistane, kde vo svojich extrémnych prejavoch prevláda patriarchálny poriadok, umocnený režimom Talibanu a ženy v mnohých provinciách krajiny nemôžu opustiť svoje domovy bez sprievodu manžela, brata alebo otca. Afganistan je z pohľadu západnej kultúry najnepriateľskejší štát voči ženám, čo potvrdzuje aj Oliver, ktorý to všetko videl na vlastné oči: ženy sú vylúčené z verejného života a dokonca ani na ulici  ich je takmer nemožné stretnúť – a to hovoríme o hlavnom meste, kde sú obmedzenia žien menej prísne ako v iných regiónoch. Dievčatá nemôžu navštevovať školu dlhšie ako šesť rokov.

„Netajíme sa tým, že Caritas je katolícka organizácia,“ vysvetľuje Müller. „Samozrejme, na našich autách nemáme zobrazený kríž, čo by pravdepodobne ohrozilo našu bezpečnosť. Avšak práve preto, že hovoríme, čo je základom našej činnosti, kresťanskú charitu tu prijímajú ako doteraz.“ Müller poznamenáva, že k ich práci sa režim stavia s rešpektom, o čom svedčí aj vízum, ktoré dostal. Ak by sa však pustili do nejakej pastoračnej činnosti, nastali by veľké problémy. „Neskrývame svoje kresťanské korene,“ zdôraznil opäť Müller a dodal, že nemožnosť spolupracovať so ženami a poskytnúť im pomoc je pre Charitu veľkým problémom.

„Mám dojem,“ povedal Müller, „že v Európe je teraz Afganistan vnímaný ako akési kráľovstvo temnoty. Krajine navyše hrozí zabudnutie aj na pozadí iných krízových oblastí, napríklad Ukrajiny, kde je vojna... Myslím si, že ľudia tu stále potrebujú solidaritu a situácia, v ktorej sa teraz nachádzajú nebola ich voľba. S najväčšou pravdepodobnosťou to platí pre väčšinu. Preto naliehavo prosím: nezabudnite na nás!“, povedal Müller, ktorý riadi projekty Charity v Afganistane.( TK KBS, VaticanNews, ru,rp; pz ) 20230315018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]