[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach mali duchovnú obnovu manželky gréckokatolíckych kňazov
P:3, 29. 03. 2023 09:33, DOM

Košice 29. marca (TK KBS) V Košiciach, na sviatok Zvestovania Našej Presvätej Vládkyni, Bohorodičke Márii, vždy Panne bola druhá duchovná obnova pre manželky kňazov Košickej eparchie. V duchu synodálnej cesty, jej troch kľúčových bodov, ktorými sú  spoločenstvo, spoluúčasť a misia, sa zrodila potreba stretávať sa spolu pri modlitbe. Organizácie sa ujal Michal Hospodár, koordinátor synodálneho tímu. Obnova začala svätou liturgiou, v ktorej  Martin Mráz, kancelár a osobný tajomník biskupa, spomínal na 35. výročie Sviečkovej manifestácie – prvého verejného vystúpenia kresťanov za náboženskú slobodu a proti totalitnému režimu. Pokoj a odvahu kresťanom pri tomto tichom proteste dodávala modlitba svätého ruženca.

Po svätej liturgii sa manželky kňazov zišli v pastoračných priestoroch, kde ich privítal vladyka Cyril Vasiľ  SJ, arcibiskup – eparchiálny biskup. Zdôraznil, že v rámci katolíckej cirkvi majú manželky kňazov jedinečné postavenie. Svojím požehnaním im dodal odvahu, ale aj uistenie, že na ich úlohu po boku manžela – kňaza, nezabúda. Program pokračoval prednáškou Michala Hospodára. Zdôraznil, že je dôležité hľadať svoju cestu, hľadať správne vyjadrenie svojho povolania, nie jeho lacnú kópiu. Zamýšľal sa nad úlohou ženy, či jej dal Boh „dostatočne“ významné miesto, i keď nemôže dostať kňazské svätenia. Položil otázku, či to, že žene dal výsadu byť matkou Božieho Syna a že jej zveril starosť o život, je málo?!

V tichej časti tohto stretnutia bola aj možnosť svätej spovede. V rámci menších skupín sa účastníčky obnovy zamýšľali nad otázkami spoločenstva, či reálnymi možnosťami v jednotlivých farnostiach, dekanátoch. Pri spoločnom agapé, pokračovala voľnejšia diskusia a lepšie spoznávanie sa. Apoštolské zhromaždenie, ako ho úsmevne nazval otec Michal, by malo pokračovať aj naďalej a stretávanie manželiek kňazov sa tak bude konať v pravidelných intervaloch.

Informovala Silvia Gecejová( TK KBS, ts ke, sg, rp; pz ) 20230329018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]