[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov zavítal do Košíc a Prešova
P:3, 29. 03. 2023 13:45, DOM

Košice 29. marca (VaticanNews) Mesto Košice, ktorého minulosť je poznačená náboženskými konfliktmi, je dnes miestom hľadania jednoty a spolupráce, miestom, ktoré otvorilo náruč početným ukrajinským utečencom. Aj o tom hovoril prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch v prvý deň svojej návštevy Slovenska v utorok 28. marca, pri návšteve metropoly východného Slovenska.

Kardinál Koch, ktorý bude na Slovensku do 30. marca, v spoločnosti košického eparchu Cyrila Vasiľa SJ a pomocného biskupa Bratislavskej eparchie Milana Lacha SJ a spolu so svojím sprievodom v utorok  v Košiciach absolvoval bohatý program.

Prvou zastávkou na jeho návšteve metropoly východu bolo Múzeum obetí komunizmu, kde sa oboznámil aj so smutnou históriou Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorej biskupi a kňazi v 50. rokoch minulého storočia boli štátnou mocou prenasledovaní a likvidovaní kvoli svojej vernosti Katolíckej cirkvi. Zároveň mal možnosť sledovať príbehy obetí, perzekvovaných osôb, ktoré sú tu neustále premietané. Na centrálnej stene sa zas nachádzajú mená odsúdených za politické trestné činy po jednotlivých krajoch, okresoch a obciach. Kardinál venoval pozornosť i Knižnici samizdatu – Rudofa Fibyho, ktorá obsahuje zbierky periodického samizdatu, samizdatové knihy a písomnosti, ale aj exilovú literatúru, ktorá bola počas komunizmu zakázaná a pašovala sa zo zahraničia.

Existenčná periféria premenená na miesto priznania ľudskosti

V historickej budove magistrátu mesta sa kardinál Koch stretol s primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom a predstaviteľmi Ekumenickej spoločnosti, za účasti Anny Záborskej, splnomocnenkyne vlády pre slobodu vierovyznania alebo presvedčenia i veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov Mareka Lisánskeho.

Kardinál Koch v príhovore poukázal na skutočnosť, že Dóm sv. Alžbety je  považovaný za „najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe“ a že Košice sú miestom, kde sa „zbiehajú dva veľké oceány kultúrneho a mentálneho sveta kresťanského Západu a kresťanského Východu“.

Východoslovenská metropola bola tiež miestom náboženských konfliktov medzi katolíkmi, protestantmi, židmi, pravoslávnymi a gréckokatolíkmi. Zatiaľ čo v minulosti sa „vo vzájomnej náboženskej príslušnosti hľadal dôvod k nenávisti a konfliktom“, dnes sa v Košiciach hľadá jednota, ktorej dôvodom je „Boh a jeho pravda, ktorá oslobodzuje od myšlienok nenávisti a zjednocuje ľudí“, skonštatoval prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov.

Ako pripomenul, o pestrom zastúpení vierovyznaní a náboženstiev hovorí aj architektúra mesta - početné zvonice kresťanských kostolov i budovy synagóg židovskej náboženskej obce. „Košice sú tiež mestom troch biskupských katedrál: rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a pravoslávnej“, pripomenul kardinál Koch a dodal:

„Zvony všetkých kostolov a modlitební tu v Košiciach rovnako pozývajú k modlitbe a k otváraniu sŕdc pre Boha a blížneho. Mesto Košice však pravidelne otvára nielen dvere svojich náboženských budov, ale svoju náruč otvorilo aj ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. A vďaka spolupráci mesta a cirkví tu našlo druhý domov niekoľko tisíc ukrajinských utečencov. Jedna z periférií ľudskej existencie sa tu premenila na miesto, kde sa nám priznáva naša ľudskosť vďaka spolupráci občianskych inštitúcií a cirkví.“

Jedným z výrazných aspektov Košíc je aj ekumenizmus, podotkol kardinál Koch a pripomenul, že takmer pred 30 rokmi, v roku 1994, tu vzniklo Ekumenické spoločenstvo cirkví, ktoré je príkladom spolupráce a podporovania hodnôt napomáhajúcim budovaniu občianskej spoločnosti.

Ekumenický koncert: Plnosť života sa dosahuje vo vzájomnosti vzťahov

Nasledovala krátka prehliadka Dómu Svätej Alžbety, po ktorej sa kardinál Koch presunul do katedrálneho Chrámu narodenia presvätej Bohorodičky na Moyzesovej ulici, kde sa pri príležitosti jeho návštevy konal Ekumenický koncert zborov viacerých miestnych kresťanských cirkví spojený s duchovným slovom. Na koncerte sa postupne predstavili Katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda pod vedením Lucie Lovášovej, spevácky zbor Chorus Comenianus pôsobiaci pri Evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského  pod vedením Aleny Čajkovej, sláčikové kvarteto Kombozet quartet, Zbor sv. Cecílie pod vedením dirigenta Viliama Gurbáľa a zbor sv. Romana  Sladkopevca z prešovského gréckokatolíckeho seminára pod vedením Tomáša Pecúcha.

Kardinál v pozdrave opäť zdôraznil, že Košice „ležia na hranici dvoch veľkých kultúrnych svetov a tradícií, na mieste, kde sa spája východ a západ Európy“.

„Toto územie má dlhú históriu multikulturalizmu - dramatickú, ale zároveň fascinujúcu, často zatienenú veľkými príbehmi impérií, ktoré po stáročia ovládali jeho územie. Skúsenosť krajiny, ktorá sa nachádza na rozhraní medzi pravoslávím a katolicizmom, medzi stredoeurópskou a euroázijskou ríšou, prispela k tomu, že sa toto miesto stalo prostredím, kde sa ľudia a kultúry učia spolunažívať. (...)

Žiaľ, vieme, že koexistencia kultúr, cirkví a náboženských spoločenstiev na jednom mieste neznamená automaticky pokojné spolužitie. Môže byť príležitosťou na vznik predsudkov a dokonca aj stretov, ktoré tak poznačia našu pamäť, že si myslíme, že môžeme žiť len v sebapotvrdzovaní a izolácii.“

Plnosť života dosahujeme len vo vzájomnosti vzťahov, pripomenul kardinál Koch:

„Modlime sa aj za to, aby cirkvi a náboženské spoločenstvá svedčili o kresťanskom živote ako o mieste krásy, pretože je miestom spoločenstva. Modlime sa, aby v nás zostalo vedomie, že plnosť života sa dosahuje len vo vzájomnosti vzťahov, ktorú žijeme v tej miere, v akej sa dávame druhým a prijímame zas dar ich sebadarovania, a že existujeme, pretože milujeme, v tej miere, v akej milujeme.“

Návšteva Prešova

Trojdňová návšteva Slovenskej republiky, ktorú v týchto dňoch absolvuje kardinál Kurt Koch, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre podporu jednoty kresťanov pokračovala v stredu 29. marca návštevou Prešova. Kardinála Kocha dopoludnia prijal na gréckokatolíckom Arcibiskupskom úrade vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie.

Spoločne v sprievode s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, vladykom Milanom Lachom SJ a Annou Záborskou, splnomocnenkyňou vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia si prezreli expozíciu o histórii Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá je umiestnená v priestoroch arcibiskupskej rezidencie a Katedrálu sv. Jána Krstiteľa v Prešove, kde si kardinál uctil ostatky blahoslavených prešovských biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka.

Na Prešovskej univerzite kardinála prijal dekan gréckokatolíckej teologickej fakulty prof. Peter Šturák. Na pôde fakulty kardinálovi Kochovi odovzdal zlatú pamätnú medailu Prešovskej univerzity v zastúpení rektora univerzity prof. Petra Kónyu prvý prorektor prof. Gabriel Paľa. Auditórium si malo možnosť vypočuť prednášku kardinála Kocha na tému: Možnosť sviatostnej jednoty medzi katolíkmi a pravoslávnymi. V prednáške, v ktorej priblížil históriu ekumenického dialógu medzi katolíkmi a pravoslávnymi, okrem iného uviedol:

„Možnosť pracovať na tomto veľkom projekte zmierenia medzi Východom a Západom v jednom Pánovom tele a modliť sa, aby táto cesta, ktorá sa začala tak sľubne pred viac než päťdesiatimi rokmi, mohla nájsť svoj cieľ v eucharistickom agapé, je dôležitým poslaním Univerzity, ktorá má dve teologické fakulty, jednu pravoslávnu a jednu gréckokatolícku. Pokračovať v tomto projekte zmierenia je určite ťažkým záväzkom, ale je to tiež a predovšetkým veľká milosť, za ktorú chválime trojjediného Boha.“

Popoludní navštívil kardinál Kurt Koch pravoslávneho prešovského arcibiskupa a metropolitu českých krajín a Slovenska vladyku Rastislava Gonta. V závere svojej návštevy východného Slovenska sa kardinál v Košiciach stretol s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom. Po rozlúčke s Košicami sa vatikánska delegácia presunula do Bratislavy, kde pokračoval jej ďalší oficiálny program. Pripomeňme, že kardinál Koch v pondelok navštívil aj Michalovce, kde sa stretol so zástupcami Michalovskej pravoslávnej eparchie. Neskôr zavítal aj na gréckokatolícke mariánske pútnické miesto Klokočov.
_
Aktualizované( TK KBS, VaticanNews, TS KE, zk, ml; pz ) 20230329041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]