[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt Svätomariánska púť „Svetlo z východu“ prezentuje svoje aktivity
P:3, 30. 03. 2023 12:42, DOM

Prešov 30. marca (TK KBS) V utorok 28. marca sa v budove Okresného úradu v Prešove uskutočnila celokrajská aktivita Prešovského samosprávneho kraja,  pracovné stretnutie starostov a primátorov v spoločnej diskusii. Aktéri sa zhodli, že vzájomnou spoluprácou chcú budovať krajší a lepší kraj. Na tomto podujatí mal svoj prezentačný stánok úspešný projekt podpory religiózneho turizmu v kraji  Svätomariánska púť „Svetlo z východu“.

Prítomným záujemcom samospráv Prešovského kraja boli predstavené rozvojové miesta pútnického charakteru. Strategické ciele, ktoré si v tomto projekte stanovili jeho trinásti partneri, sa zamerali na vytvorenie ponuky uceleného produktu pútnického turizmu. Zároveň priniesli dobudovanie infraštruktúry na ôsmich významných pútnických miestach poľsko-slovenského pohraničia, kde sa  preinvestovali viac ako 2 milióny eur.

„Som rád, že primátori a starostovia prijali naše pozvanie a prišli v takom počte. Mestá  a obce sú naším dôležitým partnerom a pre nastavenie dobrého fungovania kraja a zlepšovanie života ľudí, ktorí tu žijú,  je navzájom sa počúvať a pracovať spoločne naozaj kľúčové. Som totiž presvedčený, že keď kraj bude spolupracovať s miestnou samosprávou, môže sa nám podariť rozvíjať ho tak, aby bol pýchou pre náš región aj pre celé Slovensko,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodal, podujatie bolo venované konkrétnym a aktuálnym témam vzájomnej spolupráce. Podujatie konkrétne predstavilo priority prešovskej župy so zacielením na programové obdobie 2021-2027 a prípravu integrovaných projektových balíkov, kedy v rámci alokácie z Programu Slovensko má na územie Prešovského kraja prísť takmer 250 miliónov eur.

Priblížené boli programy cezhraničnej spolupráce a grantová schéma PSK s možnosťou čerpania dotačných prostriedkov z jej troch vyhlásených výziev. Osobitnou témou utorkového zasadnutia bol územný rozvoj kraja v cestnej infraštruktúre, kde plány PSK na roky 2023 – 2026 zahŕňajú rekonštrukciu približne troch stoviek kilometrov ciest II. a III. triedy a opravy 270 mostov. Cieľom PSK je zastabilizovanie dobrého a uspokojivého stavu mostov kvalitnými údržbovými činnosťami a personálnymi kapacitami.

Krajská samospráva sa spoločne s partnermi aktívne pripravuje na ďalší rozvojový poľsko-slovenský projekt podpory religiózneho turizmu  v kraji.  Súčasťou zasadnutia bola taktiež otvorená diskusia a prezentácie aktérov regionálneho rozvoja. Svoju činnosť predstavili  IDS Východ, Nadácia PSK pre podporu rodiny, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, Regionálny kontaktný bod, Inovačné partnerské centrum, ako aj Regionálne poradenské a informačné centrum  v Prešove.( TK KBS, rba, ml; pz ) 20230330033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]