[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež hovoril s medzináboženskou delegáciou z Manchesteru o integrálnej ekológii
P:3, 20. 04. 2023 16:43, ZAH

Vatikán 20. apríla (VaticanNews) O nevyhnutnej potrebe ekologickej konverzie, ktorá je založená na hodnotách úcty k prírode, striedmosti, ľudskej solidarity a starostlivosti o budúcnosť spoločnosti, hovoril pápež František pri stretnutí s medzináboženskou skupinou z Veľkej Británie s názvom Interfaith Leaders from Greater Manchester.

Ide o delegáciu náboženských a politických lídrov, ktorí sa spoločne angažujú v snahe zvýšiť povedomie o naliehavej potrebe chrániť životné prostredie a konkrétne pracovať na riešení dôsledkov klimatických zmien.

Ako skonštatoval pápež, spoločné svedectvo náboženských lídrov z Manchestru je významné aj kvôli skutočnosti, že toto miesto je historicky spojené s priemyselnou revolúciou, ktorá okrem technického a ekonomického pokroku mala i negatívny dopad na životné prostredie a zdravie človeka.

Svätý Otec zdôraznil potrebu integrálnej ekológie, ktorá okrem ochrany životného prostredia zároveň dbá i na dôstojnosť každého človeka. Treba skoncovať s kultúrou vyraďovania a osvojiť si striedmosť, skonštatoval pápež:

„Je čoraz zrejmejšie, že náš súčasný záväzok chrániť stvorenstvo, Boží dar, musí byť súčasťou širšieho úsilia o podporu integrálnej ekológie, ktorá by rešpektovala dôstojnosť a hodnotu každej ľudskej osoby a uznávala tragické dôsledky zhoršovania životného prostredia na život chudobných. Jedným slovom, treba uznať, že environmentálna a spoločenská kríza našej doby nie sú dve samostatné krízy, ale jedna kríza (porov. Laudato si', 139).

To si, samozrejme, vyžaduje vytvorenie nových, prezieravých ekonomických modelov. Vyžaduje si to však aj odhodlanie prekonať kultúru typu „použi a odhoď“, kultúru vyraďovania, vytvorenú konzumizmom a globalizovanou ľahostajnosťou, ktorá brzdí úsilie čeliť týmto ľudským a sociálnym problémom v perspektíve spoločného dobra.“

Životné prostredie je Božím darom a ako náboženskí predstavitelia máme povinnosť chrániť ho a zodpovedne spravovať, pripomenul pápež. Ako dodal, nevyhnutne potrebujeme ekologickú konverziu, ktorá je založená na hodnotách úcty k prírode, striedmosti, ľudskej solidarity a starostlivosti o budúcnosť spoločnosti. Pápež zároveň ocenil úsilie náboženských predstaviteľov o formovanie myslí a sŕdc mladých ľudí, ktorí požadujú zmenu kurzu a obozretné politiky zamerané na udržateľný a integrálny ľudský rozvoj.

Zuzana Klimanová - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230420021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]