[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Svetové dni mládeže pomáhajú mladým ľuďom snívať
P:3, 02. 05. 2023 15:20, ZAH

Vatikán 2. mája (VaticanNews) Čo spája pontifikát pápeža Františka s pontifikátom Benedikta XVI. Obaja začali svoju službu Svetovými dňami mládeže na svojich domovských kontinentoch. Pápež František to pripomína v úvode novej knihy o Svetových dňoch mládeže, ktorá práve vychádza.

Kniha s názvom Dlhá cesta do Lisabonu (Um Longo Caminho até Lisboa - vydalo vydavateľstvo Bertrand Editora) od portugalskej novinárky Aury Miguelovej sleduje cestu Svetových dní mládeže (SDM) od ich počiatkov až po podujatie v hlavnom meste Portugalska v auguste tohto roka. Kniha bude k dispozícii v portugalčine od 4. mája. Pápež František v úvode píše:

„Stále mám v mysli a v srdci ten veľký zástup mladých ľudí, ktorí ma pred desiatimi rokmi v júli privítali v Riu de Janeiro. Cesta v papamobile z vojenskej pevnosti, kde pristál vrtuľník, na miesto stretnutia a osláv na Copacabane mi navždy zostane v pamäti: ohromné nadšenie mladých ľudí, ktorí na mňa hádzali vlajky, čiapky a tričká, ktorí mi ponúkali dúšok maté, ktorí objímali nového rímskeho biskupa, ktorý prišiel splniť sľub svojho predchodcu. Bol to nezabudnuteľný zážitok.“

Pre Františka, rovnako ako pre Benedikta XVI. to bolo rovnaké: „Prvá veľká zahraničná cesta nášho pontifikátu sa uskutočnila pri príležitosti Svetových dní mládeže - so mnou v Riu de Janeiro, s Benediktom XVI. Obaja sme sa takpovediac postavili do šľapají toho, čo Ján Pavol II. začal vďaka intuícii, ktorú mu dal Duch Svätý.“

Silný moment

Svetové dni mládeže boli podľa neho silným momentom pre skúsenosť mnohých mladých ľudí a pôvodná inšpirácia, „ktorá pohla naším milovaným pápežom Jánom Pavlom II.“, nevybledla. „Zmena doby, ktorú viac či menej vedome prežívame, je práve pre mladé generácie osobitnou výzvou,“ povedal František.

O názve knihy, ku ktorej pápež prispel predslovom

Dnešní tzv. digitálni domorodci, mladí ľudia našej doby, sú však podľa pápeža v každodennom nebezpečenstve, že sa izolujú tým, že veľkú časť svojej existencie prežívajú vo virtuálnom prostredí a stávajú sa obeťami agresívneho trhu. S pandémiou kovidov a skúsenosťou s uzamknutím sa tieto riziká prehĺbili, dodal. „Odísť z domu, odísť s ostatnými pútnikmi, zažiť silné zážitky počúvania a modlitby spojené s chvíľami osláv a robiť to spoločne, robí tieto chvíle vzácnymi pre život všetkých,“ ocenil František význam Svetových dní mládeže.

To mu prebehlo hlavou, keď listoval stránky „tejto krásnej knihy“, ktorú napísala Aura Miguelová, novinárka z rádia Renascença, ktorá ako reportérka zažila všetky Svetové dni mládeže. „Nie, vlastne nie všetky. Ako mi povedala v lietadle, ktoré nás v júli 2013 dopravilo do Ria de Janeiro, zažila ich všetky okrem prvého, ktorý sa slávil v argentínskom Buenos Aires v roku 1987. Odpovedal som jej, že to bolo, naopak, jediné podujatie, na ktorom som sa zúčastnil,“ prezradil pápež. Súčasný pápež František bol totiž pred svojím zvolením v roku 2013 arcibiskupom argentínskeho hlavného mesta.

Pápežovo ocenenie

Pápežovi sa na knihe páčilo autorovo rozhodnutie predstaviť Svetové dni mládeže v časovom kontexte, s chronológiou najdôležitejších udalostí vo svete a v Cirkvi.

„Veľmi sa mi tiež páči, že jadrom príbehu je to, čo si z týchto zážitkov odniesla ako novinárka, pozorovateľka a veriaca: byť tam osobne je neporovnateľné s tým, čo človek sledoval z diaľky, aj keď všetko čítal alebo videl v televízii,“ píše pápež v úvode. Svetové dni mládeže v Lisabone v roku 2023 budú prvé, ktoré bude môcť Aura Miguelová zažiť „bez toho, aby musela ďaleko cestovať, pretože po toľkých desaťročiach sa budú konať v jej rodnej krajine a meste,“ uzatvára František svoj predslov ku knihe.( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230502055   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]