[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Svätopeterskom námestí v Ríme otvorili fotografickú výstavu
P:3, 03. 05. 2023 15:51, ZAH

Vatikán 3. mája (VaticanNews) V Berniniho kolonáde sprístupnili v utorok výstavu dvadsatichšiestich snímok ôsmich medzinárodne uznávaných fotografov zachytávajúcich odolnosť a silu žien v najodľahlejších kútoch planéty.

„Plač žien nás učí vidieť dobro, aby rástlo, a vidieť zlo, aby sme nezostali jeho zajatcami, ale aby sme ho vykúpili“, vyhlásil prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini počas tlačovej konferencie predstavujúcej fotografickú výstavu „Women's Cry”, ktorá v máji bude v priestranstve pod ľavou kolonádou Svätopeterského námestia.

Iniciatívu podporila Svetová únia katolíckych ženských organizácií prostredníctvom svojho Svetového ženského observatória, ktoré vzniklo pred rokom v spolupráci s Dikastériom pre komunikáciu, a vďaka podpore agentúry Handshake. Výstava sa skladá z dvadsaťšesť snímok, ktoré vyhotovil tím ôsmich medzinárodne uznávaných fotografov, ktorý prepožičal hlas často skrytému plaču a kriku žien po celom svete.

Vydáme sa s nimi od Amazónie po brazílsku favelu, od gréckych ostrovov po ukrajinské hranice, od anatólskej vysočiny po Indiu a bangladéšsky vidiek. Snímky sprevádzajú vety z encykliky pápeža Františka Fratelli tutti.

María Lía Zervino, predsedníčka Svetovej únie ženských katolíckych organizácií pri prezentačnej tlačovej konferencii vo Vatikáne zdôraznila, že výstava je „znamením toho, že Cirkev dnes nenecháva ženy samé, že chce objať všetky ženy sveta, veriace aj neveriace, aby premenila, zlepšila ich život, život ich rodín, život ich národov“.

Dodala, že fotografia sa snaží zviditeľniť ženy, ktoré sú pre mnohých neviditeľné. „Prepadli sa do oceánu ľahostajnosti, globalizácie ľahostajnosti, ako hovorí pápež František. Osem fotografov sa vydalo práve na tieto periférie“.

„Vydali sme sa hľadať tie správne zábery“, uviedla talianska režisérka Lia Giovanazzi Beltrami, autorka výstavy. „Stretli sme sa s mnohými portrétovanými ženami a snažili sa rozprávať ich príbeh, od Amazónie po Bangladéš, od Turecka po Togo, od Grécka po ukrajinské hranice. Každý záber rozpráva drámu, ale nesie v sebe hlbokú nádej“.

Ďalšími zastávkami výstavy budú Cannes, Benátky a New York. Mala by byť predstavená aj v Rwande. Výstava „Women's Cry“ nadväzuje na výstavu usporiadanú v októbri 2021, tiež pod kolonádou Svätopeterského námestia, s názvom „Emotions to generate change“, ktorá sa uskutočnila v rámci Roku Laudato si' a súčasne s konferenciou Cop26 v škótskom Glasgowe.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; ml ) 20230503038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]