[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež spiritánom: Prozreteľnosť odmenila veľkorysú a odvážnu poslušnosť Duchu
P:3, 08. 05. 2023 15:05, ZAH

Vatikán 8. mája (VaticanNews) V pondelok 8. mája prijal na osobitnej audiencii pápež František členov rehole spiritánov, pri príležitosti osláv 175 rokov od ich znovuzaloženia pápežom bl. Piom IX. zlúčením dvoch rehoľných inštitútov: Kongregácie Ducha Svätého, založenej veľmi mladým diakonom Claudom-Françoisom Poullartom des Places v roku 1703 a Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca Panny Márie, založenej ctihodným Françoisom Libermannom v roku 1841.

V roku 2021 si generálna kogregácia zvolila za heslo úryvok z proroka Izaiáša: „Hľa, ja robím čosi nové” (43,19), Svätý Otec vychádzal z týchto slov, pretože, ako uviedol: „veľmi dobre odrážajú niektoré základné hodnoty vašej charizmy: odvahu, otvorenosť a odovzdanosť pôsobeniu Ducha, aby mohol urobiť novú vec“.

Mladý diakon sa odvážne s dvanástimi spolubratmi zo seminára, hnaný Duchom, pustil do nečakaného dobrodružstva. Zriekol sa možnosti zabezpečenej budúcnosti pre poslanie, ktoré ešte len čakalo na objavenie, vystavil sa obetiam, nepochopeniu a odporu, pričom jeho veľmi krehké zdravie ho viedlo k predčasnej smrti skôr, než sa naplno dočkal realizácie svojho sna.

Toľko nepredvídaných udalostí, ktoré však jeho poddajnosť voči pôsobeniu Ducha premenil na odvážne «áno», vďaka čomu Boh v ňom a cez neho aj v iných zakaždým začínal niečo nové.

„Krásna a bohatá história viedla neskôr k druhému založeniu v roku 1848“, pokračoval v príhovore pápež a dodal:

„Duch Svätý žiadal spoločenstvo, aby sa podelilo o všetky plody svojej minulosti v novom scenári a pripojilo sa k novým spoločníkom, k Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca Panny Márie, tiež misionárom, ale s inou históriou“.

Bolo potrebné prekonať obavy a žiarlivosť a bratia túto výzvu prijali, spojili svoje sily a podelili sa o to, čo mali.

Dnes vidíme, že Prozreteľnosť odmenila ich veľkorysú a odvážnu poslušnosť Duchu: rehoľa je prítomná v šesťdesiatich krajinách na piatich kontinentoch, s približne dvetisíc šesťsto rehoľníkmi a zapojením mnohých laikov.

Napokon Svätý Otec poďakoval za ich ochotu meniť sa a vytrvalosť vo vernosti prvotnej charizme:

„evanjelizovať chudobných, prijímať misie tam, kde nikto iný nechce ísť, uprednostňovať službu tým najopustenejším, rešpektovať národy a kultúry, formovať miestny klérus a laikov pre integrálny ľudský rozvoj, a to všetko v bratstve a jednoduchosti života a vo vytrvalosti modlitby“. 

Martin Jarábek - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mh; ml ) 20230508001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]