Vatikán 8. mája (VaticanNews) V pondelok 8. mája prijal na osobitnej audiencii pápež František členov rehole spiritánov, pri príležitosti osláv 175 rokov od ich znovuzaloženia pápežom bl. Piom IX. zlúčením dvoch rehoľných inštitútov: Kongregácie Ducha Svätého, založenej veľmi mladým diakonom Claudom-Françoisom Poullartom des Places v roku 1703 a Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca Panny Márie, založenej ctihodným Françoisom Libermannom v roku 1841.
V roku 2021 si generálna kogregácia zvolila za heslo úryvok z proroka Izaiáša: „Hľa, ja robím čosi nové” (43,19), Svätý Otec vychádzal z týchto slov, pretože, ako uviedol: „veľmi dobre odrážajú niektoré základné hodnoty vašej charizmy: odvahu, otvorenosť a odovzdanosť pôsobeniu Ducha, aby mohol urobiť novú vec“.
Mladý diakon sa odvážne s dvanástimi spolubratmi zo seminára, hnaný Duchom, pustil do nečakaného dobrodružstva. Zriekol sa možnosti zabezpečenej budúcnosti pre poslanie, ktoré ešte len čakalo na objavenie, vystavil sa obetiam, nepochopeniu a odporu, pričom jeho veľmi krehké zdravie ho viedlo k predčasnej smrti skôr, než sa naplno dočkal realizácie svojho sna.
Toľko nepredvídaných udalostí, ktoré však jeho poddajnosť voči pôsobeniu Ducha premenil na odvážne «áno», vďaka čomu Boh v ňom a cez neho aj v iných zakaždým začínal niečo nové.
„Krásna a bohatá história viedla neskôr k druhému založeniu v roku 1848“, pokračoval v príhovore pápež a dodal:
„Duch Svätý žiadal spoločenstvo, aby sa podelilo o všetky plody svojej minulosti v novom scenári a pripojilo sa k novým spoločníkom, k Spoločnosti Najsvätejšieho Srdca Panny Márie, tiež misionárom, ale s inou históriou“.
Bolo potrebné prekonať obavy a žiarlivosť a bratia túto výzvu prijali, spojili svoje sily a podelili sa o to, čo mali.
Dnes vidíme, že Prozreteľnosť odmenila ich veľkorysú a odvážnu poslušnosť Duchu: rehoľa je prítomná v šesťdesiatich krajinách na piatich kontinentoch, s približne dvetisíc šesťsto rehoľníkmi a zapojením mnohých laikov.
Napokon Svätý Otec poďakoval za ich ochotu meniť sa a vytrvalosť vo vernosti prvotnej charizme:
„evanjelizovať chudobných, prijímať misie tam, kde nikto iný nechce ísť, uprednostňovať službu tým najopustenejším, rešpektovať národy a kultúry, formovať miestny klérus a laikov pre integrálny ľudský rozvoj, a to všetko v bratstve a jednoduchosti života a vo vytrvalosti modlitby“.
Martin Jarábek - Vatikán