[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Májové číslo pouličného časopisu Cesta na tému Kamufláž je v distribúcii
P:3, 09. 05. 2023 10:50, DOM

Prešov 9. mája (TK KBS) Vyšlo májové číslo časopisu Cesta (05/2023). Má tému Kamufláš. Prinášame anotáciu čísla, ktorú za redakciu napísal Peter Kyslan.

-

V rozhovore s názvom Depresie by sme nemali kamuflovať sa rozprávame s profesorom Cyrilom Höschlom o mechanizme a dôvodoch vzniku depresií, o prevencii samovražednosti a o syndróme vyhorenia.

V duchovnom slove Kamufláž? Či pes, sliepka a bomba? o. Jozef Gača píše o svetskosti. Svetskosť je určitou kultúrou; je to kultúra prchavosti, kultúra vonkajšieho zjavu, kamufláže, kultúra typu „dnes tak, zajtra naopak...“. Má povrchné hodnoty.

V celoročnom cykle Ísť na všetky periférie predstavujeme zaujímavú neziskovú organizáciu v článku Tlakový hrniec – otvárame horúce témy pre žiakov aj pre rodičov. Poslaním organizácie je prinášať kvalitný výchovno-vzdelávací program do škôl, ktorý vedie mladých ľudí tak, aby vedeli efektívne komunikovať, kriticky myslieť a vidieť svoj život v širšom kontexte spoločnosti. Taktiež aby títo mladí vedeli robiť dobré rozhodnutia pri výbere životného partnera a rozpoznať kľúčové faktory, ktoré prispievajú k rozvodom, ako sú závislosti, nevera, neschopnosť komunikovať atď.

V krátkej článku z charít Veľkonočné agapé v NDC Prešov informujem o zaujímavom podujatí. Veľkonočné zmŕtvychvstanie Ježiša Krista oslávili aj ľudia bez domova v Nízkoprahovom dennom centre Pod Táborom. Gréckokatolícka charita, ktorej toto zariadenie patrí, pohostila asi 50 klientov veľkonočným menu.

Článok PSK spustil rozsiahlu rekonštrukciu múzea A. Warhola predstavuje skutočnosť, že odovzdaním staveniska zhotoviteľovi v polovici apríla sa oficiálne spustil projekt komplexnej rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Baltazárova hostina. Rembrandt bol vždy ťažko pochopiteľný a vo svojej dobe kontroverzný umelec. Hoci mal spočiatku veľký úspech, jeho štýl sa vyvíjal bokom od hlavného holandského umeleckého prúdu. Tento obraz je jeho rané, trochu ťažkopádne dielo. Zachytáva príbeh o babylonskom kráľovi Baltazárovi. Kráľ usporiadal hostinu, a keď hodovanie vrcholilo a sám bol už poriadne opitý, zjavila sa tajomná ruka a napísala na stenu paláca odkaz predpovedajúci Baltazárov osud.

Môžete si prečítať prvú časť rozhovoru s misijnou dobrovoľníčkou Petronelou Hnatovou s názvom Zanechať strach a vykročiť na cestu dobrodružstva s Kristom. Petronela Hnatová pôsobí s ďalšími dvomi Slovenkami v saleziánskej chlapčenskej škole v tamojšom meste Mafinga, v regióne Iringa. Medzi jej záľuby patrí turistika, fotografovanie, cestovanie, varenie a pečenie.

V rubrike Zaujímavosti predstavíme článok Ministerstvo vojny verzus „dáma s lampou“. Počas krymskej vojny sa dostala do popredia jedna významná osobnosť: Florence Nightingaleová. Obrovské straty na životoch v radoch britských vojakov boli vlastne dôsledkom chorôb, nie zranení na bojisku. Florence sa snažila bojovať proti tomuto žalostnému stavu a zabrániť zbytočným tragédiám.

V rubrike Z charít je predstavená kazuistika zo Útulku Archa v Prešove s názvom Nikdy sa nevzdávaj! Tomáš je invalidný dôchodca. Má diagnostikované neurologické ochorenie periférnych nervov rúk a nôh, závraty a vysunutú platničku bedrovej časti chrbtice. Má poškodený chrup, čo mu spôsobuje problémy s trávením. Tomáš sa aj napriek svojej komplikovanej povahe staval k problémom čelom a neunikal pred nimi.

Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.

„Milí čitatelia, sme na trhu už 20 rokov a prešli sme rôznymi zmenami. Teraz stojíme pred ďalšou zmenou, ktorá súvisí s infláciou a energetickou krízou. Aj my sa boríme so zvýšenými nákladmi a neostáva nám nič iné len zvýšiť cenu časopisu na 2€. Polovica z ceny patrí predajcovi, tak ako doposiaľ. Verím, že pochopíte zložitosť situácie, keďže sociálne služby odkázaným ľuďom sa v spoločnosti ocitajú na posledných miestach. Chceme pomáhať a dávame príležitosť pomáhať aj vám,“ informoval za redakciu Peter Kyslan.

-( TK KBS, pk, ml; pz ) 20230509024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]