[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Na zabezpečenie mieru je potrebné obnoviť medzinárodný poriadok
P:3, 13. 05. 2023 20:25, ZAH

Vatikán 13. mája (VaticanNews) „Mier je cieľom duše a túžby celej ľudskej rodiny, každého národa a jednotlivca,“ napísal pápež vo svojom posolstve k medzinárodnému kongresu pod názvom: „Mier medzi ľuďmi. 60 rokov od vydania encykliky Pacem in terris“, ktorý sa konal od 11. – 12. mája na Pápežskej lateránskej univerzite. Medzi prednášajúcimi bol aj doc. Ľuboslav Hromják zo Slovenska.

Svätý Otec v liste poukazuje na to, že ani po šesťdesiatich rokoch ľudstvo v skutočnosti nepochopilo, aký je mier potrebný a koľko dobra prináša. Každodenný život ukazuje, že malá skupina ľudí vidí v používaní zbraní a násilia spôsob riešenia konfliktov, ktoré vznikajú v živote národov. Nadvláda a túžba po moci naďalej usmerňujú konanie mnohých štátov. A to sa prejavuje v rôznych regiónoch sveta v ničivých dôsledkoch na zdravie a životy ľudí a na infraštruktúru a životné prostredie.

Pápež konštatuje, že v súčasnosti sa nárast ekonomických zdrojov na zbrojenie opäť stal nástrojom vzťahov medzi štátmi, čo ukazuje, že mier je možný a dosiahnuteľný len vtedy, ak je založený na rovnováhe ich majetku. To všetko plodí strach a hrôzu a hrozí stratou pocitu bezpečia, pretože sa zabúda, ako nepredvídateľná a nekontrolovateľná udalosť môže vyvolať iskru, ktorá uvedie do pohybu celú vojnovú mašinériu.

Podľa posolstva Svätého Otca je potrebná hlboká reforma medzinárodných štruktúr, ktoré boli vytvorené na zaistenie bezpečnosti a zaručenie mieru, ale ktoré sú v súčasnosti zbavené slobody a schopnosti konať. Nestačí, aby hlásali potrebu mieru, ak nie sú vybavené skutočnou schopnosťou presadzovať a realizovať konkrétne ciele na dosiahnutie konsenzu medzi národmi.

Pápež tiež pripomenul, že nedávno poveril Lateránsku univerzitu úlohou permanentnej formácie za mier po intelektuálnej stránke. Dodal, že je to cesta, ktorou sa treba vydať, aby sa otvorili nové horizonty a prekonali zastarané didaktické a organizačné formy, ktoré už nie sú vhodné pre našu dobu. Vyjadruje tiež nádej, že nové štúdium o mieri umožní formovať mladé generácie ku kultúre stretnutia, ktorá je základom ľudského spoločenstva podľa vzoru bratstva, ktoré potom bude normou pre mierotvornú činnosť.

O svoje postrehy z konferencie sa na mikrofón vedúceho redakcie o. Martina Jarábeka podelil doc. Ľuboslav Hromják (kliknite na odkaz)

Martin Jarábek - Vatikán( TK KBS, VaticanNews mj, ml; pz ) 20230513002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]