[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Motorkári sa vrátili z motopúte po stopách sv. Cyrila a Metoda do Solúna
P:3, 17. 05. 2023 08:55, DOM

Nitra 17. mája (TK KBS) Motorkári z Nitrianskej diecézy po absolvovaní 1. motopúte z Nitry do Solúna po stopách sv. Cyrila a Metoda, po 11 dňoch putovania späť do Nitry, kde ich na Nitrianskom hrade privítal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Poďakoval im za ich výkon a iniciatívu a na pamiatku z púte si od nich prevzal ikonu sv. Cyrila a Metoda.

Motorkári s požehnaním biskupa Viliama a pod duchovným vedením kňaza – farára farnosti Beša Ioana Gondeca 11 dní brázdili na ťažkých motorkách európske cesty a propagovali Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda v lokalitách s pamiatkami spojenými s duchovným a kultúrnym dedičstvom sv. Cyrila a Metoda.

Prešli 3500 kilometrov cez územie Maďarska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Albánska, Severného Macedónska, Srbska a Grécka. K pamätníku sv. Cyrila a  Metoda v maďarskom Zalavári – Blatnohrade úzko spojenom s pôsobením kniežaťa Pribinu a jeho syna Koceľa v Panónii, ale aj prítomnosťou sv. Cyrila a Metoda položili veniec z Nitry, navštívili aj Medžugorie či Ochrid, a v gréckom Solúne, ako rodisku sv. Cyrila a Metoda sa zúčastnili na Valnej hromade Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa tam konala 4. mája 2023.

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda uznaná a certifikovaná aj Radou Európy vytvára sieť pútnických trás cez krajiny a lokality so živým slovanským kultom, slovanskými kultúrami a pamiatkami spojenými s cyrilo-metodským duchovným a kultúrnym dedičstvom. Tieto trasy sa stále rozširujú a z centier dávnej Veľkej Moravy na území Slovenska a Česka sa po nich možno dostať až do Solúnu a Ríma. A dajú sa absolvovať pešo, na bicykli, autom, autobusom, vlakom, lietadlom, ale aj na motorkách.

Preto je iniciatíva motorkárov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú aj na pútiach motorkárov do pútnického miesta Pozba – Studnička zaujímavou, lebo umožňuje aj dnešnému modernému človeku na Slovensku poznať svoje najstaršie dejiny a zmysluplne využívať možnosti a čas v záujme posilňovania kresťanskej viery a národného povedomia, a cestovať a putovať aj na motorkách po miestach spojených s cyrilo-metodským kultom na Slovensku i v Európe. Motorkárov ako propagátorov budovania cesty podporuje aj Nitriansky samosprávny kraj a tak táto 1. prvá cyrilometodská motopúť nebola určite poslednou.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230517018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]