[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež skupine G7: Zvoľte si cestu dialógu voči hrozbe jadrovej katastrofy
P:3, 20. 05. 2023 18:10, ZAH

Vatikán 20. mája (VaticanNews) Pri príležitosti samitu skupiny G7, ktorý sa koná v Hirošime v Japonsku od 19. do 21. mája zaslal pápež František miestnemu biskupovi Alexisovi-Mitsurovi Shirahamovi list, v ktorom vyjadril nádej, že hľadanie medzinárodnej stability bude výsledkom „integrálnej“ multilaterálnej činnosti: „jadrové zbrane vyvolávajú strach a podozrenie, bratský prístup je jedinou cestou vpred“.

Bez „integrálneho“ prístupu k tomu, čo si tieto ciele vyžadujú, neexistuje mier a ani bezpečnosť planéty. Takýto prístup, ktorý by videl spoločnú medzinárodnú činnosť v rôznych aspektoch, ktoré charakterizujú „multipolárny svet 21. storočia“, zahŕňa garantovanie prístupu k potravinám, vode a zdroje, ktoré zabezpečujú život a dôstojnosť pre všetkých. Pápežovo posolstvo adresované vedúcim predstaviteľom siedmich najväčších svetových ekonomík, ktorí sedia za rokovacím stolom v čase vojny v Európe, ktorá neprestáva opätovne vyvolávať prízrak atómového konfliktu je jasné a opakuje ho:

„Využívanie atómovej energie na vojnové účely je dnes viac ako kedykoľvek predtým zločinom nielen proti človeku a jeho dôstojnosti, ale proti akejkoľvek možnosti budúcnosti v našom spoločnom dome“.

Uzdravenie rán

Pápež František v liste biskupovi v Hirošime pripomína svoj „hlboký dojem“, ktorý v ňom zanechal Pamätník mieru v miestach atómového bombardovania zo dňa 6. augusta 1945, ktorý navštívil počas jeho apoštolskej cesty do Japonska v roku 2019, ako ďalej v liste píše:

„Po pandémii a teraz s vojnou, je jasné, že len spoločne, v bratstve a solidarite, sa naša ľudská rodina môže usilovať o uzdravenie rán a budovanie spravodlivého a mierového sveta.“

Zodpovedný multilateralizmus

Pápež František ďalej vysvetľuje, že hľadanie mieru si vyžaduje aj to, aby sme uvažovali o tom, že globálna bezpečnosť musí byť „integrálna“, ako ďalej v liste uvádza musí byť „schopná obsiahnuť otázky, ako je prístup k potravinám a vode, rešpektovanie životného prostredia, zdravotná starostlivosť, zdroje energie a spravodlivé rozdelenie svetových prostriedkov. Integrálna koncepcia bezpečnosti môže slúžiť, na posilnenie multilateralizmu a medzinárodnej spolupráce medzi vládnymi a mimovládnymi aktérmi na základe hlbokej vzájomnej prepojenosti týchto otázok, ktorá si vyžaduje, aby sme spoločne prijali zodpovedný prístup k multilaterálnej spolupráci“.

Jadrové zbrane, ilúzia mieru

Slová Svätého Otca aplikované na medzinárodnú činnosť pripomínajú koncept „integrálnej ekológie“ z Laudato si' - podľa ktorého bude Zem zachránená, ak je zachránený človek. „Len si uvedomte,“ píše pápež, „katastrofálne humanitárne a environmentálne dôsledky, ktoré by malo použitie jadrových zbraní, ako aj plytvanie a zneužívanie ľudských a ekonomických zdrojov, ktoré ich výroba prináša“. Nemali by sme podceňovať ani „dôsledky pretrvávajúcej atmosféry strachu a podozrievania, ktorú vyvoláva samotné ich vlastníctvo, čo ohrozuje rast klímy vzájomnej dôvery a dialógu“. Preto uzatvára, že „jadrové zbrane a iné zbrane hromadného ničenia predstavujú znásobenie rizika, ktoré poskytuje len ilúziu mieru“.

Z tohto dôvodu sa modlí a želá si, aby stretnutie G7 v Hirošime „preukázalo prezieravú víziu pri kladení základov trvalého mieru a dlhodobo stabilnej a udržateľnej bezpečnosti“.

Martin Jarábek - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, mj; ml ) 20230520001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]