[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Hlohovci sa konala púť ku cti sv. Urbana, k altánku pod vyhliadkou Šianec
P:3, 22. 05. 2023 15:17, DOM

Hlohovec 22. mája (TK KBS) V nedeľu 21. mája 2023 sa konala tradičná púť na "Urbánek", k altánku pod vyhliadkou Šianec ku cti svätého Urbana, patróna vinohradníkov, keďže mesto Hlohovec je významnou vinohradníckou oblasťou.

Slávenie sa začalo vo farskom kostole sv. Michala loretánskymi litániami a odtiaľ sprievod pokračoval na miesto slávenia svätej omše za sprievodu dychovky a mestskej polície. Na mieste všetkých privítal dekan Jozef Schwarz. Predseda Cechu vinárov Hlohovec Pavol Tutura v krátkom príhovore spomenul, že sa blíži sté výročie výstavby tejto kaplnky, ktorú by chceli zrenovovať tak, aby tam bola socha neustále a aby sa z toho urobilo krásne miesto z výhľadom na okolie Hlohovca. Takisto vyzdvihol úspechy hlohovských vín, hoci minulý rok priniesol veľké suchá. Vyzval aj mladšie generácie, aby pokračovali v tejto tradícii. Jemu i ostatným vinárom patrí vďaka aj za to, že v predošlý deň okolo kaplnky pokosili a priestor vyčistili.

Po požehnaní miesta sa začala svätá omša, ktorej hlavným celebrantom i kazateľom bol pán kaplán Samuel Sádecký. Na úvod spomenul, že keď ho preložili do Hlohovca, jeho kroky smerovali na Urbánok, pretože o ňom veľa počul. V príhovore spomenul, že žijeme v dobe očakávania Ducha Svätého. Aj apoštoli zotrvávali na modlitbách a vrátili sa do Večeradla. Aj vinohradníci žijú v očakávaní, aká bude úroda, aké bude počasie. Aj my prichádzame v očakávaní toho dobrého, preto prichádzame modliť sa v tomto spoločenstve.

Vinohradníci nesedia so založenými rukami, ale k modlitbe pridávajú aj svoju obetavú prácu, v zime strihali a deň čo deň bdejú nad viničom a dozerajú naň. Potom budú pretvárať bobule na víno, ktoré bude nielen skoro na každom stole pri každej oslave, ale pri svätej omši sa stane omšové víno Kristovou Krvou. Od očakávania prichádzame k oslave. I my oslavujeme Boha skrze sviatosti, v jednote a vo viere. Poznáme dvojakú slávu. Jedna je tá svetská, ktorá je ako poľný kvet, a tá vyprchá.

Druhá je Božia sláva, ktorá bude trvať večne. Kristus prišiel na túto zem, aby oslávil Boha, modlitbu, ale najmä tým, ako žil, a ako napĺňal vôľu Nebeského Otca. Vedel, že má priniesť obetu svojho života. Odhodlaný išiel v ústrety svojmu krížu, a len pre jeho výkupnú obetu ho voláme Vykupiteľ a Mesiáš. A keď završuje túto obetu, jeho posledné slová sú: "Dokonané je." Slávime mnohé liturgie, a sme pozvaní, aby sme Boha oslavovali modlitbou, sviatosťami, ale hlavne svojím životom. Žiť na česť a slávu Všemohúceho Boha. Aby aj my, keď budeme zomierať, si povieme: "Dokonané je" preto, že sme naplnili svoje poslanie.

Svätá omša bola doprevádzaná spevom Dominika Pecha zo skupiny jUnity. Na záver svätej omše pán kaplán Sádecký požehnal vinice a udelil požehnanie. Dekan Schwarz poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto slávnosti a sám obohatil program hrou na trombitu. Veriaci mali možnosť ochutnať hlohovské vína a vytrvať v bratskom spoločenstve a rozhovore. 

TK KBS informovala Lucia Froncová( TK KBS, lfr, ml; pz ) 20230522023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]