[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Vráťme sa k žasnutiu nad našim narodením
P:3, 23. 05. 2023 07:46, ZAH

Vatikán 23. mája (VaticanNews) Pápež František podpísal predslov ku knihe „Zázrak života“, ktorú vydalo vydavateľstvo Piemme. Arnoldo Mosca Mondadori spolu s vedcom Gabrielom Semprebonom a spisovateľom Lucom Crippom, zostavili knihu s úmyslom diskutovať mimo ideologických hraníc. Text príhovoru bol vydaný v predstihu denníkom Corriere della Sera.

Cieľom tejto knihy je vrátiť čitateľa k úžasu a radosti z toho, ako každý z nás prichádza na svet. Ponúka krásu pohľadu na rodiaci sa život ako na nositeľa najvyššieho práva, ktoré patrí každému: práva na existenciu. Áno, je to krásne: pretože pohľad na prírodu, ktorá sa uberá svojím smerom, vzbudzuje úžas a vyzýva k starostlivosti, ochrane a prijatiu.

A predovšetkým - a tým sa dostávam k téme tejto knihy - som svetu adresoval výzvu, aby sa nad potratom zamyslel nielen z obsahu tej či onej tradície viery alebo myslenia, ale aj s kvalifikovaným prispením vedy.

Je to rozhodná, ale pokojná výzva na podnietenie diskusie s mojimi blížnymi, s ktorými zdieľam naše obrovské a veľkolepé mnohotvárne ľudstvo.

Ústredným príspevkom tejto knihy je príspevok vedca, odborníka na embryológiu, ktorý sa aktívne zapája do spoločných bioetických komisií (čo znamená do dialógu s lekármi a vedcami). Spolu s ostatnými autormi prijal moju výzvu vrátiť sa k téme potratov „načúvaním“ hlasu embrya, pýtaním sa na jeho prirodzenosť, jedinečnosť a na to, ako čelí, vedené procesmi, ktoré príroda vyladila počas tisícročí evolúcie, každej hrozbe, ktorá stojí medzi ním a jeho existenciou.

„Vráťme sa k žasnutiu nad našim narodením,“ navrhujú autori knihy. V tejto súvislosti ešte raz vyzývam všetkých, ktorí sa tvárou v tvár nenarodenému životu nezastavia a nepodriadia sa dramatickému a definitívnemu riešeniu, akým je potrat, ale cítia, že môžu ponúknuť nenarodenému dieťaťu a matke pomoc spoločnosti, ktorá sa venuje obrane dôstojnosti všetkých, počnúc tými najbezbrannejšími. Skrátka spoločnosť, ktorá odmieta „kultúru plytvania“ vo všetkých oblastiach a vo všetkých štádiách existencie: v krehkosti nenarodeného dieťaťa, v osamelosti starých ľudí, v hanebnej biede toľkých chudobných ľudí, ktorí sú zbavení základných vecí a nemajú žiadnu perspektívu rozvoja, v utrpení tých, ktorí sú obeťami vojen, zúfalej emigrácie a prenasledovania vo všetkých častiach sveta. V mene toľkých nevinných obetí Boh žehnaj všetkým, ktorí sa rozhodli spoločne diskutovať a uvažovať o tomto „zázraku“, ktorým je život.

(Preklad: Martin Jarábek)

 ( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230523011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]